ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Ноябрь 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   

Пакт Молотова — Ріббентропа: факт, визнаний Москвою

  268   0 10.06.2019, 08:01 | Статьи, Мир
Пакт Молотова — Ріббентропа: факт, визнаний Москвою

Сенсаційну новину помітили всі. Тим часом це справді подія - вперше опубліковано фотографії оригіналів радянсько-німецького договору про ненапад, відомого широкій громадськості як пакт Молотова - Ріббентропа, і секретного протоколу до нього.

Раніше історикам були доступні тільки копії цих документів, що збереглися в німецьких архівах. Офіційна Москва, для якої, починаючи зі смерті Сталіна, історія фактичного союзу з нацистами була однією з найнеприємніших тем, завжди стверджувала, що оскільки оригіналів немає, то й пакт немовби несправжній.

Оригінали шукали і нібито не могли знайти ще за Горбачова, а потім і за Єльцина. У 1989 році перший і останній відносно вільно обраний З'їзд народних депутатів ухвалив постанову, якою засудив пакт Сталіна і Гітлера. Тоді це було неймовірно сміливим розривом з радянською історичною традицією - трактуванням змови двох диктаторів як вимушеного для Кремля заходу самооборони.

Минуло рівно 30 років і радянсько-німецький договір чарівним чином «знайшовся» і був переданий фінансованому Кремлем псевдодослідному центру під назвою Інститут зовнішньополітичних досліджень та ініціатив (ІЗД) для публікації в збірці під промовистою назвою «Антигітлерівська коаліція 1939: формула провалу».

У передмові до збірки директор ІЗД, скандально відомий кремлівський пропагандист на підхваті Вероніка Крашеніннікова анонсує остаточне повернення до радянської версії історії Другої світової війни: «Договір про ненапад для Москви був вимушеним кроком, зробленим, коли стало зрозуміло, що антигітлерівської коаліції не буде. Він дав Радянському Союзу майже два роки перепочинку для підготовки до відбиття неминучої агресії. Більш того, аналогічні договори до СРСР підписали і «головні обвинувачі»: Велика Британія, Франція, Данія, Латвія, Литва і Естонія».

Короткий текст, а скільки брехні вмістив: тут і Захід, що «змовчав» з приводу річниці мюнхенської змови (ніхто не мовчав, опубліковані книги, проведені конференції, розподіл Чехословаччини давно і беззастережно засуджений); і СРСР, весь у білому, який аж до 1 вересня 1939 року «боровся за створення антигітлерівської коаліції» (насправді готували армію до захоплення східної частини Польщі); і, звичайно, «неможливість» поставити знак рівності між комунізмом і нацизмом. Чому ж не можна? Ідеології, звичайно, різні. Але людям, які отримують кулю в потилицю, було, врешті, неважливо, хто натиснув на курок - «білявий арійський звір» чи п'яний від крові «класових ворогів» енкаведист.

Головне питання - чому Путін раптом наказав їх «знайти», причому саме на вісімдесяту річницю змови комуністів з нацистами? Все, що стосується Другої світової війни, для Кремля надважливо і дуже уразливо, тому МЗС могло зробити це тільки за наказом із Кремля.

Зроблю одне припущення: публікація пакту в спеціальній збірці, покликаній обілити сталінську політику, - свого роду тролінг західної громадської думки в трагічну річницю початку війни, розв'язаної Гітлером за підтримки Сталіна. Путін знав, що, на відміну від 2009 року, у нього будуть великі проблеми з участю в міжнародних заходах, присвячених подіям 1939 року. Російсько-українська війна і анексія Криму за останні п'ять років зробили порівняння політики Кремля в 1939 році з його нинішньою поведінкою практично загальним місцем у самій Україні і в країнах Європи.

І російський лідер відповідає в своєму фірмовому стилі: «Ви кажете, ми це зробили? Відповідаємо без сорому: так, зробили. І ділили Європу з Гітлером. І надалі називатимемо чорне білим, коли це в наших інтересах. І, якщо треба, повторимо. Тремтіть!»

З публікацією пакту Молотова - Ріббентропа російське керівництво затверджує для внутрішнього і зовнішнього споживання нову версію історії ключової події двадцятого століття, значно радикальнішу, ніж версія хрущовсько-брежнєвського «колективного керівництва». Воно намагалося бути обережним у трактуваннях «незручних моментів» історії. Тріумфував принцип: «Чим менше скажеш, тим краще».

Нова, путінська версія, яку тепер зроблять офіційною та обов'язковою, передбачає гордість за мудрого Сталіна, ненависть до західних демократій (тобто до тих, хто пізніше став союзниками СРСР) і утвердження права сильного по відношенню до країн-сусідів. Все це не стільки про минуле, скільки про сьогодення.

Путін сьогодні виявляє «мудрість» Сталіна: НАТО на чолі з Америкою - це сьогоднішні підступні й лицемірні «чемберлени», ну, а балтійські країни, Польща плюс Україна - те ж саме «русофобське» геополітичне оточення, з якими розмова одна - залп «Катюші, тобто «Граду». Недарма натренована пропагандистка Крашеніннікова в своїй передмові пише про США як про головну загрозу світовій безпеці. Путінська версія минулого, оцінка сьогодення і плани на майбутнє зійшлися в цій книжці.

Костянтин ЕГГЕРТ

Deutsche Welle

(Матеріал публікується зі скороченнями)

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Ноябрь 2019 (584)
Октябрь 2019 (594)
Сентябрь 2019 (633)
Август 2019 (559)
Июль 2019 (1051)
Июнь 2019 (1026)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области