ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Октябрь 2020    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     

Відставка Назарбаєва: Піти красиво, або Ніхто нікуди не йде

  127   0 25.03.2019, 08:01 | Статьи, Мир
Відставка Назарбаєва: Піти красиво,  або Ніхто нікуди не йде

Нурсултан Назарбаєв, який фактично стояв у керма Казахстану 35 років, 30 із яких був президентом, подав у відставку. Він є епохою попри всю неоднозначність своєї політики. І хоч його прощання з президентським постом на перший погляд нагадувало відоме єльцинське «Я стомився, я йду», після чого беззмінним правителем РФ став Путін, проте не все так однозначно. Назарбаєв дійсно пішов, але залишив собі всі важелі правління.

Громадяни Казахстану можуть дякувати Назарбаєву за те, що за роки його правління країна досягла економічного зростання. Для порівняння: за даними МВФ, у 2018 році ВВП на душу населення в Казахстані склав 8111,85 долара, а в Україні - 2432,73 долара.

Безумовно, драйверами економіки країни були й залишаються нафтова та гірничо-металургійна галузі. Але «нафтобабки» в Астані розподілялися більш розумно, чого не можна сказати про ту ж Росію.

Також у плюси Назарбаєву можна зарахувати багатовекторну зовнішню політику й, найголовніше, «повзучу казахізацію», завдяки якій відбулося відродження нації в країні, де у 1990-х етнічні казахи становили лише 49%. Враховуючи ризики анексії Росією північних областей Казахстану, Назарбаєв багато зробив задля її мінімізації. В тому числі перевів столицю з русифікованої Алма-Ати в Астану, схвалив перехід на латинський алфавіт і впровадив політику прихованого видавлювання росіян та російськомовного сегменту з політикуму.

Але ніхто йому не пробачить розстріл мирного мітингу нафтовиків у місті Жанаозен у 2011 році силами поліції й внутрішніх військ, не простять йому й утиски опозиції. А ще на його совісті - утиски свободи слова. За даними міжнародної організації «Репортери без кордонів», Казахстан минулого року у рейтингу свободи слова посів 158-е місце з-поміж 180 країн. Основні опозиційні газети в Казахстані в 2012 році були закриті рішеннями судів, журналісти й блогери нерідко піддаються арештам та ув'язненню, інтернет ретельно контролюється, в тому числі частково обмежується доступ до новинних сайтів, соцмереж і мессенджерів. Та й за рівнем корупції, згідно із даними Transparency International, ця країна займає 122-е місце з можливих 180.

Повертаючись до питання відставки Назарбаєва, можна сказати тільки одне - на неї чекали. Одним із «дзвіночків» стало прохання президента Казахстану до Конституційного суду розтлумачити, за яких умов глава держави може піти з поста. В лютому нинішнього року суд надав відповідь, що «виходячи з конституційного статусу президента Республіки Казахстан випливає його право на припинення повноважень відповідно до власного волевиявлення, яке є самостійною підставою дострокового припинення повноважень глави держави».

Минулого тижня Назарбаєв передав свої повноваження спікеру сенату парламенту Касим-Жомарт Токаєву, який, згідно з чинним законодавством Казахстану, виконуватиме повноваження президента республіки до квітня 2020 року - строкових президентських виборів. Він - досвідчений політик, екс-прем'єр-міністр, міністр іноземних справ декількох каденцій, в минулому - помічник Генсека ООН та генеральний секретар Конференції з роззброєння.

Але найголовніша його чеснота в тому, що він є вірним прихильником Назарбаєва. Принаймні так вважає сам Нурсултан Абішевич, та й Токаєв під час інавгурації запевнив, що не відійде від раніше прокладеного курсу. Хоча навіть якщо б він спробував, у нього з'явився стримуючий фактор - новим спікером одноголосно було обрано доньку Назарбаєва Даригу, яка також може достроково замінити «втомленого» Токаєва. Їй, до речі, ніщо не заважатиме балотуватися на чергових виборах.

Можливим наступником також називають Тимура Кулібаєва, який контролює Народний банк Казахстану і за сумісництвом є чоловіком середньої доньки Назарбаєва Дінари. У списку претендентів на президентський пост у 2020-му є ще один член родини - племінник Нурсултана Назарбаєва, перший заступник голови Комітету національної безпеки Самат Абішев. Але схоже на те, що Нурсултан Абішевич кермування країною нікому не довірить.

«Нашими законами я наділений статусом першого президента - Єлбаси («Лідер нації» в перекладі з казахської. - Прим. ред.). Залишаюся головою Ради безпеки, який наділений серйозними повноваженнями. Залишаюся головою партії «Нур Отан» (правляча партія «Світло вітчизни». - Прим. ред.), членом Конституційної ради. Тобто залишаюся з вами», - заявив Назарбаєв у прощальній промові.

Нинішній президент Токаєв, який запропонував не тільки перейменувати Астану в Нурсултан, а ще й присвоїти першому президенту додаткові вищі почесні звання Казахстану - «Халик Кахармани» («Народний герой») і «Енбек Ери» («Герой праці»), своєю чергою заявив, що «авторитетна думка Єлбаси матиме особливе, можна сказати, пріоритетне значення при розробці і ухваленні рішень стратегічного характеру».

Дійсно, прийнятий у 2000 році закон про першого президента дає Назарбаєву безмежні можливості керування державою. І ніякого негативу та відповідальності за непопулярні рішення. А посада голови Ради безпеки на додаток, склад якої формує Назарбаєв та в завдання якої входить фактичний контроль над усіма держструктурами Казахстану, дозволяє першому президенту впливати на основні напрямки внутрішньої та зовнішньої політики й довічно управляти Казахстаном на заздрість деяким іншим керівникам країн пострадянського простору, яким не пощастило бути першими чи поки не вистачило нахабства остаточно спаплюжити Конституцію...

Антоніна МІРОШНИЧЕНКО 

"Вечірні Вісті"

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Октябрь 2020 (488)
Сентябрь 2020 (712)
Август 2020 (588)
Июль 2020 (1007)
Июнь 2020 (995)
Май 2020 (1233)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области