ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Январь 2021    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     

«Північний потік - 2»: компроміс за чужий рахунок

  162   0 18.02.2019, 11:01 | Статьи, Мир
«Північний потік - 2»: компроміс за чужий рахунок

Європейський союз славиться вмінням досягати компромісних рішень. Завдяки планомірній наполегливості Німеччини, яка досягла компромісу із Францією, кремлівський проект «Північний потік - 2» минулого тижня отримав ще один шанс на добудову, запуск та подальше функціонування.

Те, що ЄС не притаманна швидкість у прийнятті рішень, коли йдеться не про їхні інтереси, відомо давно. Три місяці знадобилося Європі для того, щоб тільки зараз почати обговорювати запровадження нових санкцій проти РФ як реакцію на збройне захоплення українських моряків та їхнє незаконне ув'язнення. Тому не дивно, що доля внесення поправок до Енергетичної директиви ЄС, які б могли зупинити будівництво «Північного потоку - 2», вирішувалася майже 1,5 року.

Здавалося б, Франція схаменулася, і в України в питанні протидії газпромівському проекту з'явився новий союзник. Але ні. 7 лютого Париж та Берлін досягли компромісу, в результаті чого Франція оголосила про підтримку запропонованих поправок. А далі все відбувалося швидко як ніколи. Вже 8 лютого канцлер Німеччини Ангела Меркель повідомила про те, що всі країни ЄС на рівні послів країн-членів дійшли згоди з приводу регулювання «Північного потоку - 2». А 12 лютого представники Європарламенту, Ради ЄС та Єврокомісії у Страсбурзі погодили проект поправок до газової директиви ЄС, які стосуються магістрального газогону.

Тепер оновлена газова директива чекає на затвердження Європарламенту і Ради ЄС, а до національного законодавства держав-членів вона повинна бути інтегрована протягом дев'яти місяців після опублікування в Офіційному журналі ЄС.

Хоча є ще надія на Європарламент, позиція якого щодо газпромівського проекту поки залишається незмінною. Там чітко заявляють, що газпромівський проект несе загрозу енергобезпеці країн Співдружності і що саме Україні належить ключова роль в європейській мережі енергозабезпечення. Проте шанси на це невеликі - адже ми бачимо, що коли «супертяж» Євросоюзу Німеччина чогось воліє, вона здатна продавлювати омріяне рішення в будь-який спосіб.

Кажуть, диявол криється в деталях. І цей компроміс не є винятком. В Єврокомісії пояснюють, що метою поправок є вдосконалення існуючої газової директиви і забезпечення того, щоб принципи енергетичного законодавства ЄС (доступ третіх сторін, регулювання тарифів, розділення власності та прозорість) застосовувалися до всіх газопроводів, у тому числі з третіх країн.

А німецько-французька поправка полягає в тому, що країна, на території якої розташовується пункт отримання газу з морського газопроводу, одержує право вибору формули застосування до цього проекту правил Газової директиви ЄС і можливих винятків з неї. Тобто всі питання проекту «Північний потік - 2» регулюватиме виключно Німеччина, яка була і є найбільш зацікавленою стороною цього проекту.

Відповідно, недарма пані Меркель стільки часу била себе в груди, доводячи, що цей газопровід по дну Балтики є суто економічним проектом, який не несе жодних загроз ані Україні, ані ЄС. Берлін, фактично зрадивши основні принципи ЄС та спаплюживши європейські цінності, стане найкрупнішим в Європі газовим хабом, підсадивши на газову голку інші країни Співдружності. А ті країни, які виступали проти «ПП-2», нехай ковтають пил...

Але хоч наразі шансів на добудову путінсько-меркельського газопроводу стало більше, своє останнє слово ще не сказали Штати. Не виключено, що вони зволікали із запровадженням санкцій, щоб якомога більше грошей було витрачено Росією, і потім, після кількасот попереджень, завдати жорсткого удару, в тому числі й по європейських компаніях, які фінансували цей газогін. Якщо Європарламент дійсно прогнеться під Меркель, США залишаться останньою надією на зупинку «ПП-2».

На жаль, Україні, яка докладає чимало дипломатичних зусиль, щоб грати на цьому полі, сильні «фігури» відводять роль пішака, яким можна пожертвувати, про що нам також потрібно знати й бути готовими навіть до такого сценарію.

Антоніна МІРОШНИЧЕНКО 

Вечірні Вісті

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Январь 2021 (659)
Декабрь 2020 (743)
Ноябрь 2020 (750)
Октябрь 2020 (766)
Сентябрь 2020 (712)
Август 2020 (588)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области