ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Сентябрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     

Подолом котився блакитний вагон

  554   0 24.05.2012, 14:13 | Статьи, Общество
Подолом котився блакитний вагон Київському трамваю виповнилося 120 років

У травні 1892 року кияни стали свідками знаменної події: на Подолі від Олександрівської (тепер Контрактової) площі до Поштової сунув трамвайчик. Це був його пробний рейс. Згодом маршрут був продовжений: трамвай почав ходити від церкви Різдва Христового (нині вона відтворена на Поштовій площі) по найкрутішому в Києві Олександрівському (тепер Володимирському) узвозу до Царської (Європейської) площі.

Не розкіш, а засіб пересування
Протягом усього шляху цього дива гомоніла багатотисячна юрба, яка зібралася побачити незвичне видовище. Суперечки і сварки не припинялися до останньої хвилини, бо багато хто прийшов, щоб упевнитись, чи ні піде трамвай під укіс і чи не зачепить він святого місця, де князь Володимир хрестив своїх синів?Насправді ж це були хвилини тріумфу технічного прогресу в Києві, зокрема в галузі електротехніки, і початок модернізації «матері міст руських».
А відставав Київ у той час від розвитку міського рейкового транспорту в світі майже на 60 років. Адже ще у 1832 році на вулицях Нью-Йорка з’явився перший кінний трамвай — конка. Цей вид пересування став швидко розбудовуватися, хоча й мав недоліки: коні — живі істоти, тож вони потребували догляду, часто хворіли, для них потрібні були стайні. Це стало приводом для відмови від них як тяглової сили. Спробували зробити цей різновид транспорту канатним. Під землею прокладали трос, який рухався зі сталою швидкістю, до нього чіпляли трамвай і так приводили його в робочий стан. Такий трамвай був уперше збудований у 1872 році в Сан-Франциско і зберігся там дотепер у тому ж вигляді. Але через технічні труднощі, пов’язані з його експлуатацією, він використовується лише як туристичний атракціон.Найефективнішим став варіант застосування електроенергії. Спочатку трамвай працював на акумуляторах, а в 1881 році в передмістях Берліна рушив і перший у світі електричний трамвай.

«За кіньми і зараз не поспівають прибирати»
Але мало хто знає, що цей механізм — справа рук полтавчанина Федора Пироцького (1845–1898 рр.), інженера-артилериста, штабс-капітана гвардії, який служив у Києві (він закінчив артилерійську академію). Ідея створення електричного трамваю народилася у Федора під час прогулянки з Павлом Яблочковим — творцем «свічки Яблочкова», однієї з перших електричних ламп. Винахідники звернули увагу на щільний рух Володимирським узвозом. «Якщо цивілізація розвиватиметься у такому ж напрямі, — задумливо сказав Федір, — у містах неможливо буде жити. Подивіться, возів і карет стає все більше. За кіньми і зараз не поспівають прибирати. З бруківками проблема — навіть гранітне покриття стирається підковами і залізними обіддями... Спасіння — в електриці, в електричній тязі...»У 1874 році Федір Пироцький створив макет електричного трамваю і продемонстрував його міському керівництву в Петербурзі. Йому відповіли, що така махина ніколи не зрушить з місця. У 1876 році Пироцький поставив перший у світі «трамвайний експеримент». Усі були в захопленні, але грошей ніхто не дав — товстосуми хотіли, як це було з дідів-прадідів, заробляти на кінному транспорті. Тоді Федір розіслав результати експерименту до всіх електричних фірм світу. Першою відгукнулася німецька компанія Ернста Вернера Сіменса (Siemens), яка в 1880 році купила ноу-хау. Вона й запустила перший в світі трамвай у Берліні...Лише через 12 років по тому винахід Федора Пироцького знайшов своє застосування на батьківщині: результати випробувань конструктора використав у Києві військовий інженер, генерал Аманд Струве. Це він збудував у місті водогін, залізничний міст через Дніпро (один із найбільших в Європі), створив систему газового освітлення (заснувавши два газових заводи і встановивши на вулицях понад 500 ліхтарів), здійснив реконструкцію Маріїнського палацу. Йому ж кияни завдячують і появою першого трамваю.Доти головним засобом пересування у місті були омнібуси. «Незграбні й громіздкі, запряжені чахлими кіньми, вони вміщують до двадцяти пасажирів і рухаються поволі, часто зупиняючись», — писав про цей вид транспорту сучасник. У 1886 році Київська дума оголосила конкурс на кращий проект улаштування міської залізниці. Переміг проект Аманда Єгоровича Струве. Будівництво розпочалося в червні 1891 року, а 20 липня пішли перші вагончики на кінній тязі Хрещатиком та Великою Васильківською.
Однак за кілька місяців з’ясувалося, що через складний київський рельєф застосування конки не рентабельне. Рівною місцевістю вагон тягли двоє коней, а коли його треба було випхати вгору, впрягали ще чотирьох. Потім лошаків розпрягали, і спеціально приставлені для цього хлопчаки відводили їх вниз для наступного підйому.Генерал Струве перевів вагони на парову тягу. Але круті київські пагорби були непосильними не лише для коней, а й для парового трамваю.

Кондуктори кричали: «Нет мест!»
Ось тоді й вирішив Струве впровадити в життя результати винаходу Федора Пироцького — поставити трамвай на електричну тягу. Зусилля його увінчалися успіхом: на початку травня 1892 року вулицями Подолу рушив перший в Російській імперії і другий у Європі електричний трамвай. (У Москві його аналог з’явився через сім років — у 1899-му, а в Петербурзі аж у 1907 році.) Енергію для свого руху трамвайчик отримував від електростанції, яка складалася з двох газових двигунів, кожний потужністю у 60 кінських сил, та двох динамо-машин постійного струму в 500 вольт. Електростанція містилася на початку Володимирського узвозу, неподалік кінної пошти, у дерев’яному бараку.Трамвайчик мав зворушливий вигляд. Це був невеличкий вагончик, пофарбований у блакитний колір. Усередині його повністю обшили деревиною, ручки виготовили з бронзи. Сидячих місць було 22. Кабіну для водія облаштували з обох кінців вагончика: водій пересідав з однієї до іншої залежно від того, куди рухався трамвай. В кабінах не було лобового скла, тому в дощ чи сніг водієві доводилося непереливки. Цей перший експериментальний маршрут київського трамвайчика простягався лише на 1,5 км. А вже у 1893 році в місті працювали дві трамвайні лінії загальною довжиною 20,5 км. До кінця 1900-го колія пролягла на 66 км, і трамвайне сполучення зв’язало з центром приміські райони (Святошин, Деміївку, Пущу-Водицю). Цікаво, що на початку минулого століття маршрути цього виду транспорту були значно довшими за сучасні. Так, у 1913 році трамвай ходив до Броварів. Хотіли пустити його й до Житомира, але перешкодила Перша світова війна.

Вартість проїзду в один кінець становила 24 копійки, або 43 копійки туди й назад.Трамвай став настільки популярним видом транспорту, що у вагони набивалося до 100 пасажирів! У лютому 1907 року Київська дума вирішила покласти край такій тісняві. Згідно з її рішенням, водії почали пропускати зупинки, а кондуктори кричали: «Нет мест!»Як тоді кияни пишалися трамваєм! Про нього складали вірші, його малювали художники-авангардисти (зокрема, відомий митець Олександр Богомазов), у ньому призначали зустрічі закохані. Кращі будови міста відтворювалися на поштових листівках разом із трамвайними вагонами на першому плані. І вже нікого не дивувало, що сам київський митрополит Іоаникій прибув на Загальноросійську виставку 1897 року в трамваї, прикрашеному квітами й килимами...Зараз, 120 років по тому, київський трамвай переживає, на жаль, далеко не кращі часи в своїй історії. Його лінії скорочуються. Почалося усе з Хрещатика, куди трамвай після Великої Вітчизняної війни «не пустили». Потім черга дійшла до Володимирської та інших центральних вулиць, які в такий спосіб нібито звільнялися від зайвого гуркоту, хоча агресивне автомобільне харчання не краще за трамвайний миролюбний стукіт. Останні київські мери вочевидь не полюбляють цей вид громадського транспорту, який поступово переселяється на периферійні вулиці, ставши засобом пересування для найнезаможніших киян. Як і раніше, він залишається популярним серед городян, які не уявляють життя у рідному місті без зручного, економічно вигідного та екологічно безпечного київського трамвайчика.

Едуард ПРИШУТОВ
"Вечерние Вести"
Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Сентябрь 2018 (870)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)
Июнь 2018 (1010)
Май 2018 (1065)
Апрель 2018 (1024)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области