ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Декабрь 2020    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
       
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Контракт на навчання за ціною золота

  615   0 17.04.2019, 08:01 | Новости, Общество
Контракт на навчання за ціною золота

Здобуття вищої освіти в Україні стає дорогим задоволенням, яке не кожній родині по кишені. І хоч вже давно спостерігається відтік студентів до країн-сусідів, Міністерство освіти та науки на виконання прикінцевих положень держбюджету-2019 розробляє постанову, згідно з якою вартість контрактної форми навчання за найбільш популярними спеціальностями з 2020 року суттєво збільшиться.

Проект постанови Міносвіти оприлюднило ще в лютому, і на початку березня мало б завершитися обговорення документа. Але враховуючи резонансність нормативного акта, робота над ним триватиме і в квітні.

Документ пропонує встановити мінімальну вартість навчання контрактників, виходячи із середніх видатків вишу на навчання одного студента на умовах державного чи регіонального замовлення. У вартість навчання входять зарплати викладачів пропорційно чисельності студентів, оплата за «комуналку» тощо. За даними МОН, у 2018 році навчання одного бюджетника (без стипендіального фонду та виплат дітям-сиротам) складало близько 39 тисяч гривень. А ось вартість року навчання на контрактній основі в багатьох ВНЗ є значно нижчою й в середньому складає 15-20 тисяч гривень на рік, хоча на таких студентів витрачаються ті ж ресурси.

Тому міністерство пропонує з 2020 року встановити мінімальну вартість контракту за популярними спеціальностями на рівні 60% видатків на навчання одного бюджетника, у 2021 році індикативна собівартість буде вже на рівні 70% і досягне 80% з 2022 року.

«Пощастить» платити більше тим, хто хоче стати журналістом, політологом, економістом, психологом, дизайнером, архітектором, соціологом, правознавцем, ветеринаром, стоматологом чи педіатром. Індикативна собівартість контракту буде застосовуватися й до тих, хто опановує будь-яку мову за виключенням української та мови кримськотатарського народу. Також підвищення стосуватиметься абітурієнтів, які оберуть для себе міжнародні відносини, готельно-ресторанну справу й туризм, менеджмент, маркетинг та банківську справу. Всього у переліку 34 спеціальності з 29 галузей знань.

У проекті постанови передбачається, що індикативна собівартість зменшується для вечірньої форми здобуття освіти на 25%, для заочної та дистанційної форм - на 50%, а також збільшується на 30% для освітнього ступеня магістра. Тобто тих, хто хоче опановувати престижну спеціальність, але на стаціонарне навчання не має достатньо коштів, міністерство ненав'язливо запрошує на заочну чи дистанційну форми освіти.

Запровадження однакової мінімальної суми контрактного навчання, на думку МОЗівців, дозволить позбавитися демпінгу з боку вишів, які пропонують опановувати популярні спеціальності за більш прийнятними для українських родин цінами. Але тут ще бабця надвоє ворожила. Адже проект постанови стосуватиметься виключно державних та регіональних вишів. Відповідно приватні університети й академії зможуть обраховувати таку вартість контракту, яку вважатимуть за потрібне.

Зрозуміло, що регіональним ВНЗ є про що турбуватися. Адже, з одного боку, в проекті документа йдеться про обрахування середньої вартості утримання студента-бюджетника для кожного конкретного вишу, а з іншого - Кабмін вимагає ввести мінімальну ціну контракту, однакову для всіх ВНЗ. Виходить певне протиріччя, адже не є секретом, що в регіональних закладах навчання бюджетника значно дешевше. Звідси й розбіжності в ціні. Наприклад, у КНУ ім. Шевченка рік навчання на економічному факультеті коштує в середньому 33 тисячі гривень, а в Харківському національному університеті - 10,5 тис. грн. У Ніжинському держуніверситеті ім. М. Гоголя рік навчання на економіста коштує трохи більше 10 тисяч гривень. А у Львівському національному університеті ім. І. Франка навчання на такому ж факультеті в залежності від обраної спеціальності коштує від 9805 до 20551 грн на рік.

Відповідно, такі виші могли б залишити більш адекватні ціни для регіону. Встановлення ж єдиної мінімальної ціни на навчання за контрактом змусить ВНЗ суттєво збільшити його вартість, що буде не по кишені багатьом українським родинам попри райдужні сподівання урядовців щодо істотного зростання доходів населення.

Уніфікація вартості контрактного навчання також може призвести до того, що деякі регіональні виші з року в рік навчатимуть менше студентів, що призведе до зменшення фінансових можливостей університетів й академій. Відповідно таким вишам доведеться зменшувати витрати, в тому числі за рахунок скорочення педагогічного складу та урізання їхніх зарплат. Про якість освіти, яка наразі є, м'яко кажучи, не найкращою, в такому разі й говорити не варто.

Не виникає сумнівів, що рано чи пізно ця постанова буде ухвалена. Тому в абітурієнтів та їхніх батьків вибір такий: або гарно навчатися й поступати на бюджет, якщо повезе, навіть на омріяну спеціальність. Але враховуючи скорочення держзамовлення на популярні факультети, це буде доволі важко. Другий варіант - йти на спеціальність, яка не подобається, але де шанси вступу на бюджет більші, а вартість контракту доступніша. Третій варіант - моніторити закордонні виші та вартість навчання там. І четвертий - не гаяти часу в 11-му класі, а йти до коледжу, отримувати там професію, а далі як вже піде. Адже освіта в Україні - вічний експеримент.

Аріна МАРТОВА

Вечірні Вісті

 

 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Январь 2021 (1)
Декабрь 2020 (59)
Ноябрь 2020 (750)
Октябрь 2020 (766)
Сентябрь 2020 (712)
Август 2020 (588)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области