ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Октябрь 2020    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     

Весна йде, агрозагарбників на поля веде

  125   0 26.03.2019, 11:32 | Статьи, Общество
Весна йде, агрозагарбників на поля веде

Українські фермери з кожним роком все менше почуваються господарями на землях, які вони обробляють. Адже хоч як крутись, скрізь їх грабують. З одного боку - держава, яка на словах обіцяє підтримку, а насправді відбирає пільги й дотації. З іншого - не дають дихати рейдери, які щораз удосконалюють схеми з «віджиму» чужого майна.

Точної статистики рейдерських захоплень не знайдеш, як не шукай. За даними Генеральної прокуратури, з 2014 року в нашій країні здійснено понад 1700 незаконних захоплень врожаїв та майна. Тільки минулого року було зафіксовано понад 500 подібних випадків. Але в аграрних асоціаціях кажуть, що кількість звернень щодо силових захоплень або спроб рейдерства майже вдвічі більше. Адже правоохоронці не зазначають, що випадки рейдерства зазвичай реєструються під іншими статтями та не потрапляють до офіційної звітності.

У цій жахливій статистиці лише невеликий відсоток випадків, коли правда за допомогою Феміди все ж таки перемогла й землі чи майно аграріїв поверталися до законного володаря. Тому не дивно, що згідно з опитуванням, проведеним центром «Соціальний моніторинг» на замовлення Всеукраїнської аграрної ради (ВАР) в рамках ІІ Антирейдерського форуму, 75% аграріїв вважають свій бізнес незахищеним від рейдерства.

За словами президента Асоціації фермерів та приватних землевласників Івана Томича, активізація рейдерства як явища припала на 2015-2016 роки. Зазвичай атаки на аграріїв відбуваються в період збору врожаю та навесні.

«Декілька тижнів тому рейдери на Полтавщині забрали минулорічний врожай з елеватора. І це тільки один випадок. Взагалі ж нам вже принаймні місяць надходять повідомлення про те, що фермерську землю засівають люди, які не мають до неї жодного відношення. Це й не дивно, адже з початком весни пробуджується й рейдерство», - констатував він.

Минулого тижня заступник голови партії «Батьківщина» Іван Крулько під час брифінгу в парламенті розказав, що на Одещині фермери залишили на зберігання у шести елеваторах вирощене збіжжя. Коли ж прийшов час його забирати, виявилось, що зерна немає: його вже продали через фірму-прокладку. Через таку аферу лише по Любашівському району аграрії втратили 400 тис. дол. На жаль, це лише початок.

«Держава та правоохоронні органи не можуть кинути фермерів у біді. Маємо зробити все можливе, щоб відновити справедливість, щоб шахраї понесли кримінальну відповідальність і повернули те, що вкрали у людей. Бо насправді, коли сьогодні сотні фермерів не можуть засіяти поля через відсутність зерна та грошей, завтра їхні родини залишаться без роботи та засобів до існування, а ми - без хліба і без виручки від експорту», - резюмував Іван Крулько.

Наведемо ще декілька випадків рейдерських атак, які сталися в березні цього року. В селі Бобровиця на Чернігівщині на підставних осіб переписали три підприємства жінки-фермера. В Черкасах був застрелений директор агрокомпанії, який минулого року повідомляв про рейдерське захоплення свого підприємства й на підтримку якого селяни навіть перекривали трасу.

Не обходять рейдери стороною й великі агрофірми. На Київщині захоплено майно ПАТ «Миронівське» - тут банк реанімував старий договір за вже погашеною іпотекою, а реєстратор переписав майно і зник у невідомому напрямку. Цікаво, що сам банк перебуває в процесі ліквідації з 2014 року та управляється уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

А на Тернопільщині один із колишніх працівників, що був наділений управлінськими функціями, маючи печатку структурного підрозділу компанії «Агропродсервіс», створив власне фермерське господарство та переписав паї компанії собі в оренду.

Іван Томич констатує, що наразі рейдери застосовують широкий діапазон інструментів привласнення чужого майна. Перший вид захоплення - коли злодії приходять на поле, яке не вони засівали, приганяють орендовану техніку, виставляють бійців з обох боків, щоб перекрити доступ охороні, й збирають вирощену продукцію. Другий - коли державний чи комунальний реєстратор, який має доступ до держреєстрів, вносить до них зміни щодо власників. І хоч у Верховній Раді розглянуто в першому читанні законопроект №8121, який має обмежити повноваження реєстраторів і змусити їх нести як фінансову, так і кримінальну відповідальність у разі неправомірних рішень, до його розгляду у другому читанні в парламентарів руки все ніяк не доходять. Хоча документ у разі набрання чинності мав би припинити юридичне рейдерство та простимулювати реєстраторів ставитися більш сумлінно до своєї діяльності.

«Реакція силових структур є перманентною. Деколи вони виступають на стороні загарбників. Тому розраховувати на ефективність дій правоохоронних органів сьогодні не доводиться. Місцеві органи влади досить часто ховають голову у пісок, намагаючись не долучатися до цих процесів. Така розбалансованість, неефективність, непрофесійність і безвідповідальність системи влади є яскравим відображенням цієї біди під назвою рейдерство.

Я глибоко переконаний, що викорінення цього явища можливе лише за умови змін у всій державній системі, адже часто-густо рейдерство є спільним бізнесом представників різних структур. Як швидко буде викорінене це ганебне явище, багато в чому залежить від того, який вибір зробить український народ під час президентських і парламентських виборів», - підсумував Іван Томич.

Олекса ГОНСЬКИЙ 

Вечірні Вісті

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Октябрь 2020 (672)
Сентябрь 2020 (712)
Август 2020 (588)
Июль 2020 (1007)
Июнь 2020 (995)
Май 2020 (1233)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области