ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Октябрь 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
         
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
           

Субсидійна лихоманка напередодні виборів

  114   0 12.02.2019, 10:01 | Статьи, Общество
Субсидійна лихоманка напередодні виборів

Віяння майбутніх виборів змушує чинного президента частіше говорити не про Томос та безвіз, а про подолання бідності українців. Одним із інструментів протидії зубожінню гарант вважає не встановлення справедливих тарифів чи справжнє підвищення рівня життя населення, а монетизацію субсидій. Минулого тижня Порошенко заявив, що виплата держдопомоги «живими» грошима стартує вже 4 березня. Відповідна постанова Кабміну прописує механізм видачі субсидій у грошовій формі. І зараз, коли відомі вже всі компоненти, залишається поставити тільки знак питання: на який період вистачить грошей та скільки людей втратять цю допомогу від держави.

Схема напередодні виборів

Передвиборча лихоманка дійсно переплутала всі плани з монетизації субсидій. Адже ще кілька місяців тому говорили, що запровадження нового механізму видачі держдопомоги відбуватиметься в три етапи. Першими «живі» гроші мали б отримати ті, хто звернувся за субсидією з 1 січня 2019 року. Вже з травня монетизація мала б охопити тих, хто отримує цей вид держдопомоги впродовж багатьох років, а з 1 жовтня - решту субсидіантів. З точки зору використання державних грошей було б логічніше рухатися за цією схемою, але у справу втрутився пан президент, який має опікуватися безпекою та міжнародною політикою країни. І тепер правила «гри» кардинально змінилися.

Згідно з постановою, яку ухвалив Кабмін після низки нарад за участю самого Порошенка, «живі» гроші отримуватимуть так звані старі субсидіанти - тобто ті домогосподарства (в тому числі й члени ОСББ. - Прим. авт.), яким призначено держдопомогу з 2018 року або пролонговано її автоматично. Тим же, хто оформив субсидію у 2019-му, перерахують грошики на спецрахунки, з яких автоматично списуватимуться суми на користь комунальників, а споживача за допомогою СМС-повідомлення інформуватимуть, скільки він має доплатити за ту чи іншу послугу.

За підрахунками профільного міністра Реви, з березня субсидії дзвінкою монетою отримають 3 мільйони 742 тисячі домогосподарств. А Порошенко каже, що на кожну родину, яка оформила субсидію, припадатиме близько 1,5 тисячі гривень.

І тут виникає просте запитання. З 55 мільярдів гривень, закладених у головному кошторисі країни на субсидії, лише 12 млрд заплановано спрямувати на програму монетизації. Нескладні підрахунки демонструють, що дзвінкої монети вистачить лише на кілька місяців - тобто або після виборів атракціон нечуваної щедрості припиниться, або на монетизацію направлять й інші заплановані у держбюджеті кошти.

Кабмін своєю постановою розвіяв головну інтригу - як саме нараховуватимуть гроші на оплату комунальних платежів. В уряді констатують, що 69,9% субсидіантів - пенсіонери, тому орієнтувалися загалом на них, а не на працездатні родини. Так, стареньким видадуть субсидію разом із пенсією в «Ощадбанку» або на «Укрпошті». Зрозуміло, що обидва підприємства отримуватимуть за свою працю гроші від Мінсоцполітики та Пенсійного фонду. Кошти також можна буде зняти в банкоматі того банку, де відкритий пенсійний рахунок.

Українцям, які ще не на пенсії та не є клієнтами «Ощадбанку», пропонується або відкрити рахунок в цій установі з подальшою сплатою за обслуговування картки згідно тарифів, або через систему термінових переказів «Швидка копійка», про яку в мережі є як позитивні, так і негативні відгуки.

В «Ощаді», як і в інших фінустановах, бувають збої в системі, через що в отримувачів держдопомоги можуть виникати борги. І тоді - прощавай, субсидіє! Тим більше, що згідно постанови Кабміну, субсидію можна втратити, якщо сума заборгованості складає 20 неоподаткованих мінімумів (340 грн).

А ще уряд вдвічі скоротив допустимий строк заборгованості - з двох місяців до одного. Тому якщо система, яка включає щомісячну передачу реєстрів отримувачів субсидій (орган соцзахисту - Мінсоцполітики - Пенсійний фонд та «Ощадбанк», а потім у зворотному напрямку), не працюватиме як годинник, кількість помилок та затримок призведе до ще більшого скорочення субсидіантів.

І хоч у постанові оговорено, що людину не позбавлять держдопомоги, якщо вона не змогла вчасно розрахуватися за комунальні послуги у зв'язку з затримкою нарахування субсидій Міністерством соцполітики, на практиці це може виглядати зовсім по-іншому. Адже міністерство навряд чи визнає свою провину, а та ж затримка з боку «Ощадбанку» чи «Укрпошти» автоматично позбавить держдопомоги людей, які не в змозі самостійно оплатити комунальні послуги в повному обсязі. Їм перестануть нараховувати субсидії, і тут можливі тільки два варіанти: або знову проходити «кола пекла» й у боротьбі за поновлення прав доводити, що борг виник не з їхньої вини, або не боротися й лише накопичувати борги, адже приводити тарифи до розумних меж влада наміру не має.

До речі, ті, хто отримував субсидію до 2019 року, в травні мають обов'язково подати до управління соцзахисту нову заяву на монетизацію та декларацію, в якій потрібно вказати не тільки доходи родини у вигляді зарплат, пенсій, стипендій тощо, а й надати інформацію про гроші, які надходили в іноземній валюті за курсом НБУ на останній день періоду, за який враховуються доходи. 

Режим скорочення

Скорочення кількості субсидіантів та власне видатків на цю статтю з держбюджету є одним із зобов'язань Кабміну перед МВФ.

Згідно з даними Держстату, в Україні за рік кількість домогосподарств, які отримують держдопомогу на оплату комунальних послуг, скоротилася з 6,92 млн до 3,92 млн, хоча заявки на субсидії подали 7,4 млн сімей. В уряді це пояснюють збільшенням доходів українців та успішно проведеною верифікацією. Але «покращення» зазвичай відбуваються лише на папері, на відміну від зростання цін на продукти харчування й ту саму «комуналку». А щодо верифікації... кількість відмов в отриманні субсидій дійсно зросла, в тому числі через зміну критеріїв щодо претендентів на держдопомогу.

За підрахунками експерта з питань енергетики Андрія Геруса, субсидій було позбавлено 43% сімей, що раніше ними користувалися. І це попри підвищення цін на газ та інші комунальні послуги.

«Я, звичайно, розумію, що кількість субсидіантів потрібно було зменшувати, але не думаю, що таким способом. Такі шарахання із сторони в сторону до добра не доводять. У нас це призвело до різкого стрибка боргів населення за ЖКП. Отже, рішення про монетизацію коректно читати таким чином - уряд відмінив субсидії більш як для 3 млн сімей та ввів грошову монетизацію для 3,9 млн родин, яким залишили цю держдопомогу.

При задоволенні заявок на отримання субсидій на рівні 52% (3,9 млн із 7,4 млн) теза уряду, що допомогу отримають всі, хто її потребує, виглядає не зовсім чесною. Впевнений, багато сімей, які дійсно потребували субсидії, її не побачать. Але натомість отримають у лютому нові тарифи на тепло, які були підвищені з 1 січня. А також зростання тарифів на холодну воду (привіт, електроенергія «Роттердам+» для водоканалів)», - написав він у «Фейсбуці».

Аріна МАРТОВА

Вечірні Вісті

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Октябрь 2019 (362)
Сентябрь 2019 (633)
Август 2019 (559)
Июль 2019 (1051)
Июнь 2019 (1026)
Май 2019 (1058)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области