ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Октябрь 2020    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     

Як Гройсман з Коболєвим газову піар-дуель влаштували

  647   0 05.02.2019, 13:32 | Статьи, Общество
Як Гройсман з Коболєвим газову піар-дуель влаштували

Взаємовідносини голови НАК «Нафтогаз» Андрія Коболєва з головою уряду Володимиром Гройсманом, яких надійно пов'язала газова тема, давно вже далекі від теплих. Причин багато, в тому числі й захмарні зарплати та премії топ-менеджменту НАК, які не снилися «скромним» міністрам, не кажучи вже про переважну більшість населення.

Минулого тижня чиновники вирішили відзначитися кожен по-своєму. Андрій Володимирович, термін дії контракту якого спливає 22 березня, пообіцяв віддавати свою зарплатню на благодійність. Натомість Володимир Борисович, завдяки якому двічі піднімалися ціни на газ, вирішив зіграти батька нації, не тільки знизивши норми споживання газу, а й доручивши «Нафтогазу» встановити всім споживачам лічильники.

«РОЗДАЧА СЛОНІВ» І СУМНІВНІ ПОКАЗНИКИ

Голова «Нафтогазу» у свій актив традиційно записує Стокгольмський арбітраж, перерахування до держбюджету мільярдних дивідендів та стійке зростання власного видобутку газу. Дарма що всі судові інстанції ще не пройдено, податки НАК перераховує завдяки завищеним цінам на газ, які сплачують споживачі, а власний видобуток з огляду на ті відрахування, які отримало «Укргазвидобування», мав би значно перевищити показники 2013 року, коли було видобуто 15,1 млрд куб. м. Нагадаємо, минулого року видобуток склав 15,496 млрд куб. м, що в структурі «Нафтогазу» назвали рекордом за останні 25 років.

Враховуючи те, що претензій до НАК стає дедалі більше, пан Коболєв, із властивою йому хитринкою, вирішив наприкінці свого контракту погратися в благодійність, щоб трохи знизити градус напруги. Тому він пообіцяв 100% усіх доходів, які отримує в НАК «Нафтогаз» у вигляді зарплати, премій, доплат тощо, перераховувати трьом благодійним організаціям. Але експертне середовище чомусь не повірило в добре серце голови «Нафтогазу» і вважає його вчинок небезкорисливим. Фахівці не виключають, що він, втративши трошки грошиків, таким чином хоче залишитися на посаді і після закінчення дії контракту.

За словами експерта з питань енергетики Юрія Корольчука, наявна відкрита інформація свідчить, що уже за підсумками 2016 року доходи Коболєва склали 20 млн грн. У 2017-му - з усіма додатковими нарахуваннями ця сума зросла до 47 млн грн.

«У 2018 році життя покращилося, і Коболєв отримав ще й премію за Стокгольм у розмірі 220 млн грн. Про інші додаткові бонуси за трудові звитяги можна вже і не говорити. Але офіційні доходи - то зрозуміло. Питання інше постає: куди дівається газ, який видобуває компанія «Укргазвидобування» під чуйним керівництвом Коболєва?» - запитує експерт на своїй сторінці у «Фейсбуці».

Він додав, що на тлі дуже незначного зростання обсягу видобутого газу дивовижними темпами ростуть виробничо-технологічні втрати (ВТВ). У 2015 році ВТВ становили 0,6 млрд куб. м, а у 2018-му - вже 1,5 млрд куб. м.

«Тобто простими словами - ріст видобутку не встигає за втратами. Проте є одне «але». І це «але» мало би цікавити правоохоронні органи. Адже показники ВТВ можна банально намалювати й продати цей газ «наліво». Кому і за скільки - відкрите питання. Але, як кажуть, біда не ходить сама. І разом із ростом ВТВ у Коболєва виникла ще одна проблема - це зниження видобутку товарного газу з 13,9 млрд куб. м у 2017 році до 13,8 млрд куб. м у 2018-му. Фактично товарний газ - це і є той газ, який можна продати споживачам. Отже, ніякого росту видобутку газу - тим паче, як протрубили, «рекордного» - у 2018 році не відбулося. А було, навпаки, вперше із 2015 року зниження видобутку газу, який реально можна продати», - підсумував він.

БОРОТЬБА ІЗ ТІННЮ У ВИКОНАННІ ПРЕМ'ЄРА

Поки Коболєв вживався в роль благодійника, Гройсман вирішив і собі відвоювати трохи слави, користуючись плутаниною із соціальними нормами «конфорочного» газу. Вони були повернуті на рівень 9,8 куб. м на людину на місяць (за умови відсутності лічильника) рішенням Верховного суду, після якого, власне, споживачі почали отримувати від облгазів платіжки із завищеними сумами.

Прем'єр, наче лицар у сяючих латах, ініціював ухвалення постанови КМУ щодо зниження норм споживання газу до 3,29 куб. м для квартир із газовою плитою і централізованим гарячим водопостачанням, не обладнаних приладами обліку. Тим, хто користується газовою колонкою для нагріву води, норма знижена до 5,39 куб. м. А для житла з газовими плитами і газовими водонагрівачами місячна норма споживання газу встановлена на рівні 10,49 куб. м.

Також Гройсман закликав українців не платити за завищеними платіжками, мабуть, забувши про те, що отримувачі субсидій, яких у нас забагато, за будь-яку прострочку платежів можуть позбавитися державної допомоги. Та й іншим не легше, бо слова прем'єра неможливо пришити до платіжки, тому несплата так і буде висіти боргом. Більше того, пан прем'єр проігнорував процедурні моменти. Адже проект подібної постанови мали опублікувати, після місячного обговорення його треба було спрямувати до державної регуляторної служби, отримати схвалення в міністерствах, винести на урядовий комітет і тільки потім на Кабмін. Через порушення процедури не виключено, що цю постанову буде оскаржено в суді, який легко вкотре доведе непрофесіоналізм нашої виконавчої влади.

Але цього Гройсману видалося замало. Щоб посилити ефект «турботи», в цій постанові НАК «Нафтогазу» рекомендовано забезпечити споживачів безкоштовними приладами обліку споживання газу. Після засідання уряду міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик уточнив: встановлення індивідуальних лічильників фінансуватиметься коштом НАК і витрачені на це гроші будуть враховані у фінансових показниках компанії.

«Сума, яка обговорюється, приблизно дорівнює 2,5 млрд грн. Назвати точну суму складно, оскільки мова йде про приблизно 3,3 млн споживачів», - додав він.

Але і тут виникає кілька «але». За законом «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» індивідуальні лічильники зобов'язані встановлювати суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, - тобто обл- та міськгази. Враховуючи те, що НАК хоче перебрати на себе їхні функції, вона також може це робити для тих клієнтів, яких обслуговує. Але якщо є закон, навіщо видавати постанову? Щоб продублювати її? Тим більше, що саме цю норму закону намагаються не виконувати, адже для тих самих облгазів штрафних санкцій за її невиконання немає. Прем'єр також, мабуть, забув про те, що кошти на встановлення лічильників закладено в тарифи облгазів. Звичайно, НАК захоче окремої компенсації від держави за придбання й встановлення лічильників. І отримає її. Тобто фактично за прилади обліку споживачі заплатять за традицією двічі: один раз у тарифі, а другий - своїми податковими внесками, які потрапляють до держбюджету.

Але навіть доручивши «Нафтогазу» встановити лічильники, в уряді чомусь не замислилися, а чи є в цій шанованій структурі зварники, слюсарі та навіть контролери, які потім будуть ходити по хатах й перевіряти показники приладів. Та й в облгазах, де є всі ці фахівці, ситуація не ліпша. Адже із зарплатами в 6-10 тисяч гривень вони воліють накивати п'ятами до сусідньої Польщі й заробляти там принаймні 40 тисяч гривень. Тому фактично в цих структурах зараз є лише по 1-2 бригади, які за день зможуть якісно встановити три лічильники. Неважко порахувати, скільки знадобиться часу для налагодження стовідсоткового обліку газу. Тому, ймовірніше, українці побачили черговий піар, а ось лічильників та справедливих тарифів ми не дочекаємося.

Катерина МІЦКЕВИЧ

Вечірні Вісті

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Октябрь 2020 (489)
Сентябрь 2020 (712)
Август 2020 (588)
Июль 2020 (1007)
Июнь 2020 (995)
Май 2020 (1233)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области