ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Ноябрь 2020    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
       
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Звільнити бранців Кремля!

  257   0 14.01.2019, 11:01 | Статьи, Общество
Звільнити бранців Кремля!

Звільнення українських в'язнів Кремля, на жаль, є проблемою гострою, але поки ще не вирішеною. Адже путінська Росія використовує наших співвітчизників одним з елементів своєї брудної війни. Тому й не спрацьовують ані заклики світових лідерів звільнити українців, ані пропозиції щодо обміну, ані масові флеш-моби в їхню підтримку, які проходять в багатьох державах. Тим не менше, продовжувати боротьбу за бранців, яких незаконно в казематах тримає Москва, конче необхідно як на дипломатичному, так і на юридичному фронті.

Нещодавно Україна звернулася до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) з детальною заявою проти Росії щодо порушення прав українських моряків, яких незаконно затримали в ході нападу прикордонних кораблів російського флоту в Керченській протоці 25 листопада минулого року. Попри те, що згідно третьої Женевської конвенції наші вояки є військовополоненими, РФ не збирається визнавати їх комбатантами, раз за разом порушуючи норми міжнародного гуманітарного права.

Для елементарного розуміння, якби країна-агресор діяла б за правилами, вона, затримавши моряків, мала б повідомити про це Україну та Міжнародний комітет Червоного Хреста. З них не можна було знімати знаки розрізнення та утримувати в різних камерах, - вони мають знаходитися разом в спеціально облаштованому приміщенні, а не в різних камерах СІЗО з тими, хто підозрюється у скоєнні кримінальних правопорушень. Більше того, умови утримання військовополонених не повинні кардинально відрізнятися від тих, в яких знаходяться російські військовики.

А ще військовополонених після того, як вони назвали базову інформацію про себе, заборонено допитувати. Тобто, коли наших моряків мурижать слідчі, вони також порушують Конвенцію. І в даному конкретному випадку кожен правопорушник залишає своє прізвище на протоколі допиту, за що рано чи пізно їм доведеться відповідати.

Але, найголовніше, українських моряків судять по кримінальним статтям, чого не допускає Женевська конвенція. Зрозуміло, що порушень третьої Женевської конвенції з боку представників російської влади значно більше. 

Урядовий повноважений у справах ЄСПЛ Іван Ліщина, який й повідомив про нову скаргу до ЄСПЛ на своїй сторінці в «Фейсбуці», констатував, що міжурядовий документ «вимагає визнання Судом факту порушення Російською Федерацією прав 24-х українських моряків в ході незаконного нападу на українські кораблі, поранення та захоплення моряків в Керченській протоці 25 листопада 2018 р., їхнього незаконного утримання в пенітенціарних установах РФ та притягнення до кримінальної відповідальності. Уряд України вважає що при цьому були порушені ст.2, 3, 5, 6 та 38 Конвенції».

Згадані статті Європейської конвенції з прав людини стосуються, зокрема, права на життя, заборони катувань, права на свободу та особисту недоторканість, права на справедливий суд. 

Пізніше в ефірі «Радіо Свобода» він додав, що скарга складається з двох частин. Перша стосується нападу на українські кораблі, їх обстріл зі зброї та власне захоплення. Друга - поводження з нашими моряками після того, як їх незаконно затримали.

Він підкреслив, що українська сторона вважає, що при захопленні наших кораблів було порушене право на життя, передбачене Женевською конвенцією, адже вогонь, відкритий з російських суден, міг би позбавити життя когось з наших вояків. Більше того, не було жодних юридичних підстав для відкриття вогню по українським кораблям.

Іван Ліщина також пояснив, що відразу після захоплення українських кораблів та моряків  Київ вже просив ЄСПЛ ухвалити негайне рішення про звільнення незаконно захоплених українських громадян, але мав подати обгрунтування своїх претензій на адресу РФ. Тепер інструкції суду виконано - і, власне, справа залишається за Судом.

Дуже хотілося б вірити, що ЄСПЛ швидко розгляне скаргу України та в вердикті зобов'яже РФ відпустити наших моряків. Але, на жаль, світ прекрасно знає, що країна-агресор, яка постійно паплюжить міжнародне право, зазвичай не виконує рішення міжнародних судів. І що далі? Знов стурбованість від міжнародних партнерів чи обіцянки посилити санкції проти Росії? Як відомо, після агресії проти російських моряків тільки Литва це зробила. А інші країни поки що розмірковують...

Експерт з міжнародного права Антон КОРІНЕВИЧ констатував, що Україна вустами представників влади та експертів одноголосно каже, що затримані українські моряки є військовополоненими. Він підкреслив, що скарга України побудована на порушенні норм Європейській конвенції з захисту прав людини та міжнародному гуманітарному праві, яке більш детально і чітко захищати права людини під час війни.

«Україна стверджує, що РФ порушує Європейську конвенцію з захисту прав людини як базові норми для ЄСПЛ, а також порушує третю Женевську конвенцію щодо поводження з військовополоненими. І Європейський суд з прав людини часто, коли є збройний конфлікт, тлумачить Європейську конвенцію з прав людини в розрізі положень Женевських конвенцій. Таким чином Україна намагається використати всі можливості у міжнародних судових органах, щоб де тільки можна було б заявляти про порушення прав наших громадян», - констатував він у коментарі «ВВ».

Експерт вважає позитивним, що до роботи з українськими моряками нарешті долучився Міжнародний комітет Червоного Хреста, який визнається всіма країнами як окремий суб'єкт міжнародного права, має гуманітарну спрямованість і який є нейтральним і неупередженим.

«І це знову ж таки свідчить про те, що весь світ визнає наших моряків військовополоненими, навіть попри те, що не називають їхній статус вголос. Адже в Червоного Хреста є прямий мандат на роботу з комбатантами», - додав він.

Антон Коріневич також зазначив, що епізод з нашими моряками міг би стати частиною великого подання до Міжнародного кримінального суду в Гаазі, яке б доводило системне порушення РФ права українців на справедливий суд тощо. Але до нього потрібно додати й інші епізоди, яких, на жаль, більше ніж достатньо.

Своєю чергою юрист Гельсинської спілки з прав з людини Дар'я СВІРІДОВА констатувала, що українська сторона в намірі звільнити співвітчизників, має діяти по всіх напрямках.

«Ми як правозахисна організація більше працюємо з міжнародно-правовими механізмами, в тому числі зверненнями до ЄСПЛ, МКС тощо. Кожен міжнародний суд працює в рамках своїх юрисдикцій - або грубі порушення прав людини, або військові злочини, які допускаються владою РФ. І це також один з важелів впливу, хоч і не такий швидкий. Можливо, він наразі не допомагає звільнити політичних в'язнів, але це дуже важливо зі стратегічної точки зору, коли в рамках правових механізмів фіксуються грубі правопорушення. В перспективі рішення в міжнародних судових інстанціях, які констатуватимуть порушення Росією міжнародного права, ляжуть на чашу терезів в питанні звільнення бранців Кремля, які наразі знаходяться на окупованих територіях Криму та Донбасу чи в РФ», - зазначила вона в коментарі «ВВ».

Експерт додала, що на тлі ведення правової та дипломатичної роботи держави щодо політув'язнених, постає серйозне питання, що досі немає адекватної, постійно діючої переговорного майданчика по питаннях наших бранців.

«Сьогодні в нас є тільки майданчик Мінська, але тема в'язнів Кремля на ньому не підіймається, в тому числі й через небажання Росії в цьому форматі займатися цим питанням. Ми розуміємо цю складність процесу, але це не значить, що українській стороні не потрібно бути активними і не ініціювати виведення цього питання. Адже Росія щодня захоплює українців як в Росії, так і на окупованих територіях Криму та Донбасу і фактично використовує як заручників в цій війні», - підкреслила Дар'я Свірідова.

Своєю чергою Антон Коріневич констатував, що звільнити українців виключно правовими методами не вийде.

«Тільки політичним тиском та адекватною реакцією світової спільноти можна звільнити як моряків, так і інших бранців Кремля. Інших важелів, на жаль, немає», - підсумував він.

 

Олена САФОНОВА 

Вечірні Вісті

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Январь 2021 (1)
Ноябрь 2020 (645)
Октябрь 2020 (766)
Сентябрь 2020 (712)
Август 2020 (588)
Июль 2020 (1007)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области