ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Январь 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Лічильник ввімкнений

  571   0 10.01.2018, 11:04 | Статьи, Общество
Лічильник ввімкнений

Депутати встигли «під ялинку» прийняти законопроект №5722, який коригує закон про комерційний облік газу. Минулого тижня документ потрапив на стіл президенту. Зміни дають постачальникам блакитного палива ще три роки на те, щоб обладнати кожну квартиру індивідуальним приладом. Експерти вважають, що, вірогідніше за все, газові компанії ще підвищать тарифи, заклавши в них вартість лічильників й витрати на їх встановлення. Але масового обладнання помешкань українців приладами обліку до 1 січня 2021 року, скоріш за все, так і не відбудеться.

Законотворчі тенета

Закон про комерційний облік газу у редакції 2011 року передбачав обов'язкове встановлення лічильників у всіх будинках, де блакитне паливо використовується виключно для приготування їжі, до 1 січня 2018-го. І, здавалося б, ще відтоді в тариф на розподіл газу була закладена інвестиційна складова на придбання та встановлення приладів обліку. Але отримані кошти газові компанії, вірогідно, не завжди використовували за призначенням, тому програма масового встановлення лічильників виконувалася дуже й дуже повільно.

У 2015 році депутати прийняли нову редакцію того ж закону, чим, по суті, полегшили життя постачальникам. У цій версії документа термін, відведений на стовідсоткове обладнання житла приладами обліку, не змінювався, проте в нормі, яка це передбачала, не було чітко прописано, які саме потрібно лічильники встановлювати - індивідуальні чи загальнобудинкові. І газові компанії в минулому році розпочали масово обладнувати саме багатоповерхівки, а не квартири містян.

Воно й зрозуміло. Адже в Україні близько 3 мільйонів споживачів, що використовують газ виключно для приготування їжі, не мають індивідуальних приладів обліку. За розрахунками НКРЕКП, вартість обладнання квартир індивідуальними лічильниками складе щонайменше 5,7 млрд грн, тоді як облаштування багатоповерхівок будинковими приладами - 2 млрд грн. Не потрібно бути великим математиком, щоб порахувати, що постачальнику вигідніше.

І, як то кажуть, розпочалося. Газові компанії часто без попередження мешканців монтували будинкові лічильники. Тим, хто встигав запобігти таким діям постачальників, обленерго нараховували захмарні суми. Наприклад, «Львівгаз» застосував до всіх мешканців одного з будинків, які відмовилися від встановлення загального лічильника, норму щодо граничного споживання на рівні 9,8 куб. метра.

У суді містянам вдалося довести свою правоту. Адже такі норми справді застосовуються при відмові від встановлення засобів обліку - але виключно індивідуальних, а не загальнобудинкових. За рішенням львівської Феміди, «Львівгаз» здійснив перерахунок відповідно до Постанови Кабміну №203 на рівні 4,4 куб. метра. І, на жаль, такі дії компаній - постачальників послуг спостерігаються й у інших містах України.

Офіційний представник Юлії Тимошенко у «тарифних» судових процесах проти уряду та НКРЕКП, голова Київської регіональної енергетичної асоціації Олександр Трохимець у коментарі «ВВ» розказав, що судові рішення щодо обладнання багатоповерхівок будинковими лічильниками чітко говорять про протизаконність їх використання при нарахуванні платежів.

«Загальнобудинковий лічильник не може бути комерційним вузлом обліку, адже він не відображає кількість спожитого газу конкретною квартирою», - пояснив він.

Добрими намірами...

Законопроект №5722, яким перенесли кінцевий термін обладнання будівель лічильниками газу на 1 січня 2021 року, має ще декілька цікавих новацій.

По-перше, документ передбачає встановлення саме індивідуальних лічильників суб'єктами господарювання, що здійснюють розподіл природного газу.

По-друге, загальнобудинковий прилад обліку блакитного палива може бути встановлений лише за згодою співвласників багатоквартирного будинку.

По-третє, споживач може не чекати, поки представники газової компанії прийдуть до нього, а самостійно обладнати квартиру індивідуальним лічильником газу. Законопроект передбачає, що в подальшому витрати мешканця компенсує постачальник «за рахунок коштів, які сплачуються за природний газ суб'єкту господарювання, що здійснює розподіл природного газу на відповідній території». Порядок та розміри компенсацій має встановлювати Кабмін.

Але ж чи кожному таке по кишені? Так, згідно з даними офіційного сайту «Київгазу», лічильник, в залежності від типу, коштуватиме від 1235 до 1440 грн. Вартість встановлення приладу - від 384 до 453 грн. Ще доведеться заплатити 144 грн спеціалісту за обстеження місця встановлення лічильника. 

За словами експерта Економічного дискусійного клубу Геннадія Рябцева, на жаль, ті споживачі, які встановили індивідуальні лічильники раніше, ніж закон набуде чинності, на компенсацію розраховувати не зможуть. Адже закон зворотної сили не має.

«В тих житлових спорудах, де вже встановлені будинкові прилади обліку, в мешканців є вибір - або платити за показаннями лічильника, або ж йти до суду та сплачувати після його рішення вже за соціальними нормативами», - розказав експерт «ВВ».

Олександр Трохимець додає, що у разі, якщо споживач хоче йти до суду, він має подавати позов в індивідуальному порядку. Тим більше, що, відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів», позивачі звільнені від сплати судового збору.

«Одна з головних помилок споживачів при складанні позову в тому, що вони намагалися оскаржувати встановлення лічильників. В нормативно-правових актах вказується, що будинок можна облаштувати приладом обліку з метою зведення балансів, тобто виключно для технічного обліку ресурсу. А ось нарахування вартості спожитого газу за загальнобудинковим лічильником є протизаконним», - констатував він.

Експерт вважає, що прийняття цього закону більше грає на користь облгазів, аніж споживачів. Адже страшилки про те, що у разі провалу голосування за документ тим, хто не встановив індивідуальний лічильник, відключатимуть газ, не відповідають дійсності.

«Бо закон каже, що у разі відсутності такого приладу в квартирі нарахування плати за блакитне паливо відбувається згідно із соціальними нормативами. А заборона встановлювати лічильник без згоди із всіма мешканцями фактично присутня в усіх судових рішеннях проти газових компаній. Тому споживачам цей закон майже нічого не додав», - підкреслив Трохимець.

Експерти мають сумнів, що коли настане час «Ч», кампанія з облаштування всіх квартир приладами обліку буде завершена на 100%. А ось те, що постачальники газу підвищать тариф, щоб закласти свої витрати на масову «лічильникизацію», дуже й дуже вірогідно.

«Враховуючи те, що останніми роками все робилося на користь монополістів, які, по суті, є постачальниками ресурсу (тому саме вони визначають, що закладати в структуру тарифу), права споживачів їх не турбують. Тому необхідно, щоб Верховна Рада нарешті прийняла закон про енергетичного омбудсмена. І варіанти такого документа в парламенті вже є. Проте невідомо, коли вони можуть бути включені до порядку денного. До введення в дію інституту омбудсмена, на жаль, споживачам в боротьбі за справедливість залишається тільки суд», - підсумував Геннадій Рябцев.

Аріна МАРТОВА

Вечірні Вісті

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Январь 2019 (526)
Декабрь 2018 (1014)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области