ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Октябрь 2021    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   

Атипова гра на ринку праці

  498   0 13.12.2017, 10:00 | Статьи, Общество
Атипова гра на ринку праці

Український ринок праці функціонує переважно на користь роботодавця. Зрозуміло, що в умовах соціально-економічної кризи доводиться пристосовуватися до несприятливих для розвитку реалій. І розмінною монетою у боротьбі за виживання стають саме працівники, яких переводять на неповну зайнятість чи взагалі у «тінь», змушують укладати строкові контракти, фактично перетворюючи на рабів.

Постійна зайнятість? Не мрійте!

Трудові відносини в Україні все більше набувають атипової форми. Тіньова зайнятість, зарплати в конвертах, переведення на папері людини на неповний робочий день, праця по аутсорсингу, примус до підписання строкових контрактів або на умовах ФОП (фізичної особи-підприємця) - чого тільки не зробить роботодавець, щоб вивести співробітника зі штату!

Згідно із результатами дослідження «Атипова зайнятість і прекаризація праці в Україні», підготовленого за сприяння Фонду Фрідріха Еберта, в нашій країні використовуються всі ці види трудових відносин. Але, на думку дослідників, руйнування звичних трудових відносин (прекаризація) створює ризики для держави, добробуту працівників та їхнього здоров'я. В першу чергу це стосується жінок і молоді.

За словами експерта Центру соціальних і трудових досліджень Віталія Дудіна, на Заході робітник свідомо обирає атипову зайнятість, коли хоче зменшити кількість робочих годин, щоб, наприклад, доглядати за дитиною чи паралельно навчатися. В Україні це - не свідомий вибір працівника, а нав'язаний роботодавцем.

Дійсно, в умовах загальної бідності населення роботодавцю дуже легко схилити працівника до атипових трудових відносин. Адже хто хоче зберегти роботу, щоб отримувати постійний дохід, погодиться на будь-які умови.

За даними дослідження, тінізація праці в Україні охоплює близько 6 млн чоловік. І найбільш поширена атипова зайнятість - в сфері обслуговування, де працюють переважно жінки. Наприклад, у торгівлі це може бути повністю нелегальна праця з відсутністю будь-яких гарантій.

У дослідженні наведена реальна історія жінки - переселенки із зони АТО, якій в Маріуполі пропонували роботу на торговельній точці взагалі без зарплати. Тобто вона мала «заробити» самостійно, обвішуючи покупців. Чи можна за таких умов казати про лікарняні, відпустки, декрети й інші соціальні гарантії або про дотримання норм законодавства?

Віталій Дудін звернув увагу на те, що зловживання нетрадиційними формами зайнятості часто відбуваються в державному секторі.

Так, в перехідних положеннях медреформи лікарям рекомендовано звільнитися зі штату медзакладу та співпрацювати з поліклініками, оформившись як фізособа-підприємець. Таким чином спеціалісти позбавляються права на постійну занятість. 

«Яскравий приклад - сфера культури, де в 2017 року 15 тисяч робітників було примусово переведено на строкові контракти тривалістю 1-3 років. У сфері освіти також переважають тимчасові відносини. По Києву середня тривалість контрактів в шкільних та дошкільних закладах - один рік», - зауважив експерт.

Віталій Дудін додав, що дуже важливою деталлю є те, що серед освітян, які працюють за строковими контрактами, 89% - це жінки.

«Міжнародні експерти недарма кажуть, що дискримінація тимчасових працівників є непрямою дискримінацією жінок. Адже вони, як і молодь та інші недостатньо конкурентоздатні групи на ринку праці, переважають серед таких нестандартних працівників», - констатував він.

Кабальні контракти

Віталій Дудін пояснив, що роботодавці, щоб не платити мінімальну зарплатню в повному обсязі, переводять співробітників на неповний робочий час, не зменшуючи при цьому обсяг робіт. На комунальних підприємствах процвітає псевдосумісництво, що позбавляє робітників можливості отримувати понаднормові. А якщо директору закортить, він може відправити співробітників у примусову безоплатну відпустку.  

Здавалося б, робота по аутсорсингу є поширеною західною практикою, яку ми запозичили. Це також атипова форма зайнятості. За даними минулого року, 18,5 тисяч робітників були задіяні в тимчасових агентствах зайнятості. Однак через відсутність вагомих штрафів для роботодавців за неналежні умови праці права тих, хто працює по аутсорсингу, порушуються.

Але «вишенькою на торті» атипової зайнятості в Україні є саме укладання строкових контрактів.

Голова вільної профспілки Нацопери ім. Т. Г. Шевченка Віра Корнілова розповіла, що закон 955-VII дозволив звільнити усіх артистів України та примусити їх укласти контракти на строк від одного до трьох років.

Вона зазначила, що згідно із діючим законодавством, якщо договір із робітником переукладається декілька разів підряд, трудові відносини мають ставати безстроковими. Але це не стосується контрактів. Визначає, подовжувати контракт чи ні, тільки директор.

«В нас були випадки, коли відмовилися продовжувати контракт із інвалідами, одинокими матерями, багатодітними мамами та навіть із вагітними жінками», - додала Віра Корнілова, зазначивши, що у робітників культури немає впевненості в завтрашньому дні.

Своєю чергою координаторка проектів Фонду Фрідріха Еберта в Україні Марія Ткаченко підкреслила, що Україна в рамках підписання Угоди про асоціацію з ЄС взяла на себе зобов'язання імплементувати в національне законодавство три директиви, які стосуються саме атипової зайнятості. Зокрема це директива 9970 (щодо рамкової угоди про роботу на визначений термін), 9781 (про неповну зайнятість) та директива 91383 (про контроль безпеки та умов праці співробітників зі строковою зайнятістю). Але досі цього не зроблено.

«Таким чином Україні не вистачає тих критеріїв, які б обмежували роботодавців у зловживаннях щодо їхніх працівників та зловживаннях, які проявляються в атипових формах зайнятості. Якщо взяти, скажімо, країни Європейського союзу, там для працівників встановлено певні критерії захисту», - констатувала Марія Ткаченко.

Наприклад, в Чехії людина може бути працевлаштована за строковим контрактом лише рік. Далі, якщо вона підходить, з нею потрібно укладати безстроковий контракт. Виняток - заміщення осіб, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною.

А в Італії максимум 20% працівників від загальної кількості колективу можуть бути працевлаштовані за строковим контрактом. І роботодавець, у випадку наявності вакантних посад у штаті на умовах постійної зайнятості, зобов'язаний повідомити про них в першу чергу особам, які працюють за строковим контрактом.

«Також є гарний приклад у Болгарії, де строкові трудові договори можуть укладатись лише тоді, коли підприємство має якісь фінансові складнощі. Тобто тільки у випадку проходження процедури банкрутства надається роботодавцю можливість оформлювати відносини, укладаючи строкові трудові контракти», - уточнила експерт.

Марія Ткаченко зазначає, що на Заході рівень захисту робітників, які працюють за строковим контрактом, прирівнений до тих, хто працює на постійних умовах.

«Це створює умови, коли сам працівник обирає строкову зайнятість. Адже це сприяє його певній трудовій мобільності та кар'єрному росту. Але тут є питання економічного розвитку країни та погодинної оплати праці. У тих країнах, де погодинна оплата праці на досить високому рівні, попит на працівників на умовах строкового договору є достатньо високим, а дотримання їхніх прав - задовільним», - підкреслила вона, додавши, що Україні потрібно модернізувати існуючі та створювати нові незалежні профспілки задля захисту прав робітників.

Олена САФОНОВА

Вечірні Вісті

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Октябрь 2021 (649)
Сентябрь 2021 (720)
Август 2021 (745)
Июль 2021 (601)
Июнь 2021 (724)
Май 2021 (806)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода