ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Сентябрь 2020    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     

Бій рейдерам. Невже останній?

  375   0 12.12.2017, 11:04 | Статьи, Общество
Бій рейдерам. Невже останній?

Гідра аграрного рейдерства в останні кілька років розповзлася по Україні і набула масштабів стихійного лиха. Це і знищення врожаю, підпали, побиття, катування, викрадання фермерів та навіть розстріли людей, які працюють на землі. Українці об'єдналися, щоб протистояти хижацькій навалі. І зараз, після продовження мораторію на продаж земель сільгосппризначення, загарбники, скоріше за все, заляжуть на дно. Але чи надовго?

Боротьбу проти рейдерів розпочали самі аграрії, які об'єднуються в загони самооборони,аби протистояти злодійським намірам нападників. Правова допомога людям, що працюють на землі, надається завдяки ВО «Батьківщина», яке разом із громадськими організаціями створило мережу антирейдерських штабів по всій Україні.

Коли ж аграрне рейдерство влітку досягло небаченого досі розмаху, цю проблему нарешті помітили в уряді. Прем'єр сказав, як відрізав: «У нас в уряді, в Національній поліції є тільки один рецепт. Він називається українською мовою «обличчям у підлогу». Тому я хотів би підкреслити і закликати всіх правоохоронців країни: якщо хтось десь, у будь-якому куточку України здійснює фізичні захоплення чийогось майна, відразу реагувати, заарештовувати, доставляти в суд і вимагати покарання».

Але, за словами президента Асоціації фермерів та приватних землевласників України (АФЗУ) Івана Томича, на жаль, нерідко саме представники силових структур та місцевих адміністрацій є учасниками цих протизаконних дій.

«Два роки боронимо спільно з «Батьківщиною» кожного фермера, який до нас звертається. І це ми робимо без залучення силових структур, а часто-густо проти них. Тому що корупція пронизала всі правоохоронні органи», - розповів він «ВВ».

Після заяви уряду до роботи антирейдерських штабів долучилися спеціалісти з Мінюсту. І боротьба зі злодіями отримала новий імпульс. Народний депутат від «Батьківщини» Олександра Кужель розказала, як в одному селі на Кіровоградщині за одну ніч реєстратор позбавив власності на паї 110 осіб. Завдяки роботі штабу за два тижні вдалося повернути людям їхню землю. І це лише один приклад.

Хоч би як гарно не зарекомендували себе штаби, але спершу потрібно виправити прогалини в законодавстві, щоб не залишити рейдерам лазівок.

Заступник голови Всеукраїнської агарної ради Михайло Соколов розповів «ВВ», що профільними аграрними асоціаціями разом із Мінюстом був розроблений законопроект, який вже зареєстрований у парламенті за № 7363 від 6 грудня 2017 року («Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання створення та діяльності дрібних фермерських господарств і деконцентрації повноважень у сфері земельних відносин»).

«Це революційний законопроект, завдяки якому більшість схем зловживань стануть неможливими. Вводиться норма, згідно з якою державний реєстратор повинен особисто перевіряти всю без виключення інформацію, розпочинаючи з даних Держгеокадастру і закінчуючи відповідністю довіреності вимогам законодавства.

«Коли до реєстратора прийде заявник, наприклад, власник ділянки, щоб укласти договір, йому не потрібно буде приносити витяг з реєстру чи будь-які інші папірці. Тому що реєстратор зобов'язаний власноруч зайти до усіх баз даних, зробити з них витяги, упевнитися, що заявник має право на виконання операції, зберегти всю інформацію, щоб в подальшому обґрунтувати свої дії», - пояснив Михайло Соколов. 

Також законопроект має усунути проблему подвійної реєстрації договорів.

«Зараз така проблема виникає через те, що дані договорів оренди, які укладені до 2013 року, знаходяться в Держгеокадастрі. А ось інформація про нові договори знаходиться в реєстрі майнових прав. Недоброчесні реєстратори «не помічали» даних в Держгеокадастрі й вносили до своєї бази даних нові записи. Виходило, що у базах різні дані про те, хто орендує цю землю. А далі -- маски-шоу, збір чужого врожаю і таке інше», - розповів Соколов.

Він зазначив, що згідно з постановою Мінюсту неможливо буде вносити нові дані, якщо є діючий договір: або строк його дії повинен сплинути, або друга сторона угоди має погодитися, що договір розірваний. Тобто ця сторона повинна прийти і власноруч подати заяву про бажання розірвати угоду.

«На жаль, часто проводять реєстраційні дії навіть на підставі підроблених документів. Законопроект це унеможливлює. Бо якщо власник чи орендар побоюються рейдерства, їм потрібно повідомити, що будь-які зміни у реєстрі щодо переміни майнових прав можуть відбуватися виключно при наданні нотаріально завіреного документа. Для цього власнику потрібно просто написати заяву, а орендарю внести цей пункт в договір оренди», - додав Михайло Соколов.

Крім того, за його словами, розмежовується зміст інформації у Держгеокадастрі та реєстрі майнових прав. В першому будуть дані виключно про земельну ділянку та її кадастровий номер. А в другому - про те, хто володіє ділянкою з певним кадастровим номером. Таким чином уникнемо дублювання інформації, що позбавляє рейдерів шансів на незаконне заволодіння ділянкою землі.

Ще одна нова норма вимагає, що всі дані щодо всієї землі, яка в нас є, повинні бути внесені до Держгеокадастру впродовж року. Тобто не має залишитися білих плям: якщо державна земля - нехай державна, якщо приватна, то приватна.

Михайло Соколов додав, що в законопроекті ще багато корисних норм. І тепер справа за Радою - вона має розглянути документ.

Іван Томич каже, що прийняття цього законопроекту, безперечно, необхідно:«Бо в тіні зараз знаходиться більше 10 млн гектарів землі. Також слід розібратися з оформленням земельних паїв, бо одні наділи зареєстровані на реального власника, а інші - на міфічного. Проблем багато. Як багато і прекрасних законів, які, на жаль, не діють».

Експерт також побоюється, що попри роботу штабів та навіть прийняття законопроекту, рейдери можуть активізуватися вже влітку. Як це зазвичай і буває, коли наближається закінчення строку дії мораторію на продаж земель сільгосппризначення.

Арина МАРТОВА

"Вечірні Вісті" 

 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Сентябрь 2020 (528)
Август 2020 (588)
Июль 2020 (1007)
Июнь 2020 (995)
Май 2020 (1233)
Апрель 2020 (1234)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области