ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Октябрь 2020    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       

Гра за правилами

  95   0 24.10.2017, 16:18 | Статьи, Общество
Гра за правилами

Міносвіти щороку проводить традиційний ритуал - у жовтні затверджує умови прийому до вишів. Нові правила гри зменшують кількість заяв, які можуть подати абітурієнти до ВНЗ, збільшують прохідний бал для медиків та зберігають регіональні квоти й пільги. Новинкою цього «сезону» стане запровадження творчих заліків при вступі на деякі спеціальності.

Із творчим підходом

Згідно з новими правилами, абітурієнти, які мають намір вступити на бюджет, зможуть подати лише сім заяв на чотири спеціальності. Нагадаємо, що минулого року вступникам дозволялося подавати 9 заяв за чотирма спеціальностями, а позаторік - до 15 заяв за п'ятьма фахами.

За логікою МОН, обмеження кількості заяв має стимулювати молодих людей ретельніше обирати спеціалізацію та навчальний заклад. Тому потенційним студентам варто самотужки з'ясовувати, чим відрізняється той чи інший фах і ким вони стануть, отримавши диплом. Для цього варто відвідувати дні відкритих дверей навчальних закладів або факультетів вишів, де педагоги дадуть відповіді на запитання. Якщо ж такої можливості немає, стане в нагоді Інтернет. На форумах абітурієнти дізнаються про всі підводні камені навчання.  

Як і торік, у 2018-му прийматимуться сертифікати зовнішнього незалежного тестування 2016, 2017 і 2018 років. Але це не стосується тестування з іноземних мов. Якщо випускник попередніх років схоче вступати у 2018-му, йому доведеться наново пройти незалежне оцінювання з цього предмета. 
Умовами до вступу, окрім творчих конкурсів, тепер будуть і творчі заліки на деякі спеціальності. Такі випробування передуватимуть вступній кампанії. Вони розпочинаються 1 лютого 2018 року і триватимуть до 26 липня. Фактично залік визначає достатність рівня необхідних здібностей вступника для участі у конкурсному відборі. До такої перевірки мусять бути готові майбутні педагоги з фізкультури, образотворчого мистецтва й музики, журналісти і дизайнери - промислові, графічні, середовища та одягу/взуття.

А ось творчий конкурс, який дає додаткові бали при вступі, мають пройти майбутні архітектори, хореографи, музиканти, художники, співаки, спеціалісти з аудіовізуального мистецтва та виробництва і навіть потенційні захисники цивільної безпеки.

Із додатку 6 Умов абітурієнт зможе дізнатися, які предмети йому потрібно здавати для вступу на омріяну спеціальність, а також чи потрібно йому готуватися до творчих іспитів.

Реєстрація електронних кабінетів вступників та завантаження документів триватиме з 2 до 25 липня 2018 року, а з 12 до 26 липня заяви і документи будуть приймати в вишах. Ті, хто вступатиме на основі співбесіди, іспитів або творчих конкурсів, зможуть подати заяви до 20 липня.

За правилами, до 1 серпня навчальні заклади опублікують рейтингові списки абітурієнтів. Зарахування ж вступників за державним або регіональним замовленням відбудеться 7 серпня, а за кошти фізичних або юридичних осіб - не пізніше 30 вересня.

Електронна форма

Випускники, які у 2018-му захочуть стати студентами, мають подавати документи тільки в електронній формі. Враховуючи досвід попередніх років, батькам та абітурієнтам варто закуповувати валідол у великій кількості. Наприклад, минулого року через заміну в авральному режимі програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЕГЕБО) система давала збої. База відмовлялася працювати, доступ до неї часто був обмежений. А подані в перші кілька днів вступної кампанії заяви 40 тисяч абітурієнтів були анульовані через відсутність конкурсного балу, який визначається системою автоматично. І хоча врешті-решт МОН визнало свою помилку і якось залагодило ситуацію, немає гарантій, що цього року система знов не викине колінця. Тому важливо не тільки вчасно зареєструватися, а й регулярно переглядати свій кабінет. Адже Умови надають вишу можливість скасувати заяву абітурієнта, якщо приймальна комісія завважить у ній помилку. Скасована заява вважається неподаною, а факт такого подання анулюється у Єдиній базі.

Як прописано в документі, приймальна комісія має повідомити вступникові про своє рішення одразу, після чого абітурієнт може подати нову заяву з такою самою пріоритетністю. Однак минулий рік продемонстрував, що це правило не завжди виконувалося.

Аби заздалегідь не розводити зраду, варто зазначити, що ті абітурієнти, які не змогли зареєструвати електронний кабінет або подати заяву в електронній формі з інших причин, підтверджених довідкою від приймальної комісії вишу, мають право безпосередньо віднести документи в паперовому вигляді. Також «папір» повинні подати вступники, які можуть потрапити до навчальних закладів за співбесідою, іспитами та/або квотою-1, квотою-2. Таку можливість мають і ті, в чиїх документах є розбіжності у написанні прізвища, ім'я, по-батькові, даті народження тощо.

Квотний принцип збережено

Позаконкурсний вступ був скасований ще 2016 року. Проте деякі категорії абітурієнтів мають право зарахування до вишу за результатами співбесіди. Це інваліди, сироти, учасники бойових дій та їх діти, вояки АТО і ті, хто проходить військову службу. До категорії «пільговиків» належать і особи, звільнені від військової служби (зокрема, демобілізовані) після 30 листопада 2017 року, громадяни України, які мешкають на території проведення антитерористичної операції, ті, хто проживає на тимчасово окупованій території або переселився з неї після 1 січня 2018 року.

Крім того, пільгу при вступі отримують діти загиблих чи скалічених воїнів АТО, зокрема, тих бійців, які захищали країну в складі добробатів. Це ж стосується і дітей правоохоронців, які виконували свій обов'язок у зоні проведення антитерористичної операції.

На бюджет можуть бути також зараховані шахтарі, які мають стаж підземної роботи не менше ніж три роки, або діти загиблих гірняків. Сюди ж відносяться діти тих шахтарів, які стали інвалідами 1 та 2 групи через виробничі травми.

Є пільги й для ліквідаторів ЧАЕС і тих, хто внаслідок катастрофи отримав інвалідність. Для таких вступників, як і торік, діятимуть квоти на зарахування до ВНЗ.

По 150 - для медиків

Найрезонанснішим нововведенням стало закріплення в Умовах прийому мінімального значення кількості балів із вступних випробувань для тих, хто обрав спеціальність «Стоматологія», «Медицина» та «Педіатрія». Такі вступники для участі в конкурсі мають отримати щонайменше 150 балів з біології, хімії або математики. Цю норму дуже бурхливо обговорювали на всіх рівнях. Але вона справді є справедливою. Бо в світі до медичних вишів потрапляють найрозумніші, ті, хто отримував найвищі бали з навчальних дисциплін. Адже лікар відповідає за життя інших.  

Але якщо ми вже розпочали рух у такому правильному напрямку, то виникає доволі логічне питання: чому аналогічні правила не застосовуються до майбутніх педагогів, яких називають інженерами людських душ? Бо в Україні, здається, не надто переймаються тим, хто навчатиме дітей, хоч вчителям і підвищили зарплатню. Досі для абітурієнтів, які обрали педагогічні спеціальності, є певні пріоритети у вигляді галузевих коефіцієнтів, що сприятимуть у вступі.

До речі, в Умовах залишилися так звані регіональні коефіцієнти, попри те, що з ними боролися активісти-освітяни. Так, для вишів Києва він буде 1, для ВНЗ у Донецькій, Житомирській, Кіровоградській, Луганській, Миколаївській, Сумській, Херсонській, Хмельницькій, Чернігівській областях, переміщених закладів вищої освіти - 1,04, в інших випадках - 1,02. Тобто мешканці невеликих міст та сіл України знову матимуть перевагу перед городянами, адже якщо помножити бал ЗНО на високий регіональний коефіцієнт, у них з'являється більше шансів стати бюджетниками.  

Але позитивним чинником є не тільки місце проживання. При визначенні середнього балу зараховуються оцінки по 200 балів із двох предметів за вибором вступника, якщо він є членом збірних команд України, брав участь у міжнародних олімпіадах або є чемпіоном чи призером Олімпійських, Паралімпійських і Дефлімпійських ігор. Також на додаткових 10 балів можуть розраховувати призери IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад 2018 року та призери III етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів - членів Малої академії наук України 2018 року. 

МОН у грі за назвою «вступна кампанія-2018» свій хід уже зробив. До 31 грудня виші мають розробити та опублікувати власні умови прийому, після чого можна буде краще зрозуміти, скільки бюджетних місць з'явиться на тій чи іншій спеціальності, чи є у вступника шанси на безоплатне навчання. Поки ж абітурієнтам залишається одне - готуватися до ЗНО. А після здачі тестів розраховувати на власні сили та фортуну.  

Олена САФОНОВА

Вечірні Вісті

 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Октябрь 2020 (653)
Сентябрь 2020 (712)
Август 2020 (588)
Июль 2020 (1007)
Июнь 2020 (995)
Май 2020 (1233)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области