ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Сентябрь 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
           
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
           

Україна без ГОСТів - територія сурогату?

  84   0 03.10.2017, 16:11 | Статьи, Общество
Україна без ГОСТів - територія сурогату?

Експерименти над людьми заборонені Женевською конвенцією. Але український уряд не воліє про це чути. Він невпинно «покращує» наше життя псевдореформами, впровадження яких провокує зростання цін на всі товари та послуги і змушує населення затягувати паски до максимуму. Тепер Кабмін має намір фактично скасувати майже всі державні стандарти, більше відомі споживачам ще з радянських часів як ГОСТи. І перспективи українців після набуття чинності цього рішення будуть доволі тривожними, бо нам пропонують споживати продукти непевної якості, жити в будинках, які можуть впасти будь-якої миті, та оплачувати за шаленими тарифами комунальні послуги, навіть якщо їх не надають.

Стандарт - справа добровільна

Нещодавно Кабмін ухвалив постанову, яка фактично скасовує обов'язкове застосування національних стандартів. Це, на думку чиновників, приведе національну систему стандартизації у відповідність із міжнародною та європейською практикою. Урядовий документ уже спрямовано на розгляд парламенту, і коли Рада за нього проголосує, використання стандартів для виробників стане суто добровільним.

Законопроект передбачає внесення змін до 127 нормативних актів (8 кодексів та 119 законів). І, на перший погляд, вони лише переінакшують терміни - замість «стандартів» та «нормативів» пропонуються «правила».

За словами провідного експерта Центру соціальних та трудових досліджень Віталія Дудіна, попри те, що ці слова близькі за значенням, вони різняться. Нормативи - це технічні документи, які не припускають двозначності й часто виражені в арифметичній формі. Своєю чергою стандарти містять тлумачення термінів і сприяють уніфікації практики.

«Лише за умови існування норм і стандартів можлива вимога, щоб товари їм відповідали. Інакше норми, які регламентують відмову від продукції або зниження ціни через її неналежну якість чи неповну комплектацію, втрачають сенс. Стандарти та нормативи будуть вилучені зі сфери екології, цивільного захисту та правил дорожнього руху. Також це стосуватиметься санітарно-епідемічного добробуту населення», - пояснив «ВВ» експерт.

Навіть нормативні документи на виробництво дитячого харчування не підлягатимуть держреєстрації.

«Головною метою проголошується перехід до добровільного використання стандартів, чим бізнес скористається, аби знизити витрати на якість продукції», - зауважив Віталій Дудін.

Своєю чергою експерт ГО «Фонд суспільної безпеки» Юрій Гаврилечко зазначив, що скасування обов'язкового використання державних стандартів стосуватиметься усіх без винятку товарів і послуг. Він нагадав, що так звані радянські ГОСТи щодо продуктів харчування уже давно почали визнаватися необов'язковими.

«Від 2010-го фактично вся молочна продукція не підпадає під держстандарт. І тепер ми маємо 880-грамові пакети молока, з якого точно не зробиш сиру, з невідомою жирністю та вмістом білка», - розповів він «ВВ».

Цеглу та бетон завжди теж виготовляли за ГОСТами. Тепер, за словами експерта, ніщо не завадить виробнику вигадати свої умови виробництва й штампувати цеглини абияк.

«Будинок, збудований із таких матеріалів, може будь-коли обвалитися і поховати своїх мешканців, оскільки цегла та бетон є сумнівної якості», - додав Гаврилечко.

За словами експерта, те саме стосуватиметься доріг, дія документу пошириться і на комунальні послуги. Якщо нині є чіткі норми якості постачання води, тепла, електрики, і споживач може не платити за неякісну послугу, то після скасування держстандартів у постачальника з'являється право здирати кошти з громадян за будь-яких умов.

«Розробники документу керувалися тільки економічними оцінками - зниженням витрат госпсуб'єктів. Тоді як втрати суспільства можуть мати непрямий і соціальний характер, наприклад, погіршення здоров'я нації і шкода екології», - зазначив Віталій Дудін.

Європейська перспектива?

Чомусь так склалося, що закони, які найбільше б'ють по українцях, ухвалюються під гаслами євроінтеграції. В уряді вважають, що добровільне використання стандартів відповідає вимогам Угоди про технічні бар'єри в торгівлі (GATT), а також європейським принципам стандартизації.

«У європейській практиці посилання на певні стандарти в актах законодавства, зокрема в директивах ЄС, є поодинокими випадками», - переконані в Кабміні.

Експерт Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин розповів, що кожна європейська країна самостійно визначається щодо застосування чи незастосування технічних регламентів або стандартів у своїй діяльності. Тому, на думку Пендзина, Україна справді намагається привести чинне законодавство у відповідність із міжнародними вимогами.

«Це зробить простішим доступ європейських товарів на наш ринок, трохи спростить умови для нашого бізнесу, скоротить кількість контролюючих органів. Бо більшості споживачів байдуже, за якими ГОСТами виготовлена продукція. Головне, щоб вона була якісною і відповідала санітарним, екологічним, безпековим вимогам», - розповів експерт «ВВ».

Юрій Гаврилечко, навпаки, вважає, що скасування держстандартів негативно позначиться на перспективах українських виробників експортувати свої товари.  

«До нашої продукції приглядатимуться прискіпливіше, оскільки її якість невідома. Тобто кожен виробник змушений буде доводити,  за кордоном, що нормативам відповідає і його виробництво, і якість продукції. Без цього він не матиме шансів будь-що продати. Отже, можливості виходу українських товарів на зовнішні ринки тільки звужуються», - пояснив він.

Експерт додав, що іноземні виробники зможуть спокійно продавати в Україні ті свої сумнівні товари, від яких відмовилися інші країни світу.  

«Оскільки стандартів не буде, можна завозити до України хоч іграшки з хімічних реагентів, хоч радіоактивні меблі, хоч хліб із хробаками», - вважає він.

Глухий кут для споживача

Олег Пендзин наголосив, що в західних країнах існує надзвичайно жорсткий контроль за якістю і відповідністю санітарним, екологічним, безпековим вимогам.

«Держстандарт - це контроль з боку держави. Якщо його не буде, все залишиться на совісті виробника. Тому наші права мають захищати відповідні органи з контролю якості», - додав він.

За його словами, масові отруєння рибою у Львові свідчать про відсутність потужних контролюючих органів, які мали б визначати якість продукції та її відповідність із стандартами безпеки й санітарними нормами. На думку експерта, таким органом має стати Держспоживслужба, яка не виконує своїх функцій у повному обсязі, бо перебуває у стані перманентної реорганізації.

Своєю чергою Юрій Гаврилечко уточнив, що за кордоном передбачене суворе покарання у випадках, коли продукція не відповідає стандартам якості. При цьому дістається як торговельній мережі, де був придбаний цей товар, так і виробникові. Такі порушення виявляє розгалужена система товариств із захисту прав споживачів, яка, зокрема, проводить експертизу продукції.

Проте урядовий документ позбавить українських споживачів можливості захистити свої права.

«Оскільки ГОСТИ перестануть бути обов'язковими, будь-яка компанія зможе виробляти продукцію на своїх умовах. Штрафи за недотримання держстандартів також скасовуються. Тому покарати за невідповідність продукції можна буде лише тоді, коли споживач доведе, що постраждав саме через конкретний продукт певного виробника. Але довести свою правоту суду без стандартів якості (ГОСТів, нормативів тощо), буде практично неможливо», - констатував Гаврилечко в коментарі «ВВ».

Своєю чергою Віталій Дудін додав, що урядова постанова усуває споживачів і їх об'єднання від процесу розробки нормативних документів у сфері якості продукції.

«Згадуючи попередні реформи, здається, що Кабмін загрався у дерегуляцію. Через масштабні скасування багатьох правил та стандартів 10 березня 2017 року значно погіршився стан охорони праці та пожежної безпеки. Ліквідовані норми, що регулюють вимоги до експлуатації небезпечних механізмів, а також екологічні і будівельні стандарти. Нині пожежники не мають права приходити з перевірками на підприємства. Дерегуляція відбувається бездумно і всупереч інтересам споживачів. Подальша боротьба зі стандартами ще більше підштовхне бізнес до порушень», - підсумував експерт.

Олена САФОНОВА 

Вечірні Вісті

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Сентябрь 2019 (483)
Август 2019 (559)
Июль 2019 (1051)
Июнь 2019 (1026)
Май 2019 (1058)
Апрель 2019 (1008)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области