ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Январь 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       

Освіта в коліщатах реформ

  107   0 12.09.2017, 11:17 | Статьи, Общество
Освіта в коліщатах реформ

Верховна Рада нарешті дала старт реформі середньої освіти. Ухвалений парламентом закон покликаний наповнити новим змістом систему навчання у дитсадках, школах та профтехучилищах. І хоч документ не є досконалим, він здатний зробити вітчизняну освіту сучаснішою і наближеною до вимог XXI сторіччя.

Гарячі поправки

Сесійна зала під час розгляду в другому читанні законопроекту «Про освіту» більше нагадувала школу, аніж законотворчий орган. Щоправда, депутати з парламентської більшості, як несумлінні учні, воліли ходити по залу, спілкуватися, хизуватися вбранням чи просто сидіти, а не займатися справою. А роботи було багато. Адже до другого читання народні обранці запропонували 1705 поправок у законопроект, а профільний комітет врахував при доопрацюванні 1098.

Постканікулярний настрій парламентарів загрожував неприйняттям кожної поправки, яка виносилася на обговорення. Хоча стосувалися пропозиції дуже важливих речей: безкоштовного харчування дітей, перевезення учнів та вчителів шкільними автобусами, фінансування профтехосвіти з держбюджету тощо.

Деякі позиції законопроекту обговорювалися напрочуд гаряче. Але врешті-решт фракції знайшли компроміс, і під стенограму було зачитано узгоджені позиції, які й увійшли до прийнятого варіанту документу.   

Резонансною стала так звана мовна стаття закону «Про освіту», яку деякі депутати розцінили як обмеження вивчення мов нацменшин. Після довгих дебатів зрештою було прописано, що з 2018 року

представники нацменшин та корінних народів опановуватимуть навчальну програму рідною мовою лише в окремих класах та групах молодшої школи. З 5 класу предмети викладатимуться виключно українською. І таке трактування задовольнило всіх парламентарів. 

Але деякі рішення були очевидно половинчастими. Наприклад, народний депутат від «Батьківщини» Олексій Рябчин закликав підтримати його поправку щодо звільнення працівників сфери освіти, які демонструють зневажливе ставлення до конституційного устрою, державних символів, територіальної цілісності України та до її захисників.

«Відомо багато випадків, коли вчителі та викладачі, які працюють на підконтрольній Україні території Донецької та Луганської областей, відверто підтримували незаконні збройні формування, однак, на жаль, не завжди таких звільняли з посад», - написав депутат на своїй сторінці у «Фейсбуці» після ухвалення закону про освіту. Він застеріг від того, щоб прихильники «руського міра» продовжували навчати українських дітей.

За його словами, з аналогічними ініціативами виступали депутати від «Самопомочі», «Свободи» та інших політсил. Але Рада ухвалила поправку Олега Мусія, що передбачає відповідальність згідно з Кодексом законів про працю України та Кодексом України про адміністративні правопорушення. Це половинчасте рішення, на думку Рябчина, призведе до того, що винні не будуть покарані.

Гідна зарплата

Баталії у сесійній залі точилися з приводу покращення добробуту педагогів. Ішлося насамперед про ставки. Перша редакція законопроекту передбачала, що посадовий оклад педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії встановлювався у розмірі трьох мінімальних заробітних плат - не менше як 9600 грн. І це логічно, адже вчителям і вихователям ми довіряємо найдорожче - дітей. Тож гідна зарплатня здатна долучити до освітянського табору найталановитіших.

Але під час підготовки до другого читання було «продавлено» поправку №1003 депутата Креміня від «Народного Фронту», яка передбачає посадовий оклад у розмірі чотирьох прожиткових мінімумів. У 2018-му, коли ця норма набуде чинності, прожитковий мінімум становитиме 1700 грн. Тобто педагоги найнижчої кваліфікації мали б отримувати 6800 грн щомісяця. Лише на одній поправці освітяни б зазнали значних втрат.  

Депутати від фракції «Батьківщина» впродовж усього обговорення наполягали на тому, щоб залишити педагогам ставку на рівні трьох мінімальних зарплат. Наприкінці вони домоглися, аби парламент повторно проголосував безсоромну поправку №1003. І таки перемогли: вчителі й вихователі найнижчої кваліфікаційної категорії отримуватимуть близько 9600 грн.

Окрім підвищення окладів, педагогічним і науково-педагогічним працівникам встановлюються щомісячні надбавки за вислугу років: понад три роки - 10%; понад 10 років - 20%; понад 20 років - 30% від посадового окладу. 
Ще 20% докинуть учителям, які пройшли сертифікацію.

На що чекати школярам

По-перше і найголовніше: право на безоплатну освіту залишилося. Навіть більше: якщо батьки вирішили віддати дитину до приватної школи чи дитсадка, то застосовується формула «гроші ходять за дитиною». Якщо навчальний заклад декларує себе як безприбутковий, держава повинна нарахувати йому кошти на навчання учня. Також закон гарантує безоплатне забезпечення підручниками (зокрема, електронними) всіх здобувачів повної загальної середньої освіти.

Головною новацією реформи, закладеної у законі, є 12-річне навчання у школі. Учні, які сядуть за парти 2018-го, стануть першими ластівками нової системи. Ті діти, які зараз гризуть граніт науки, навчатимуться 11 років.

До речі, загальний термін здобуття освіти, включно з вищою, не зміниться. Бо отримати ступінь бакалавра можна буде вже за три роки замість нинішніх чотирьох.  

Початкова школа охоплюватиме 1-4 класи і ділитиметься на два цикли: у 1-2 класі - адаптаційно-ігровий, коли дитину привчатимуть до школи, у 3-4-му - основний, де малеча вже опановуватиме головні дисципліни. Іспитів для вступу в перший клас більше не буде.

Базова середня школа охопить 5-9 класи. А ось 10-12 класи стануть так званою профільною школою. Її розділили на два напрями. Якщо старшокласник обрав перший із них - академічний, він буде поглиблено вивчати шкільні дисципліни з метою подальшого вступу до вишу. До речі, саме школяр обиратиме предмети, які йому знадобляться у майбутньому.

Другий напрям - професійна освіта, яка навчить юнака чи дівчину певному ремеслу, щоб після закінчення школи можна було одразу братися до роботи та самостійно заробляти собі на життя.

Державну підсумкову атестацію (ДПА), як і нині, будуть здавати після 4 та 9 класу. Але відтепер - у формі ЗНО (зовнішнього незалежного оцінювання). При переході з молодшої до середньої школи ДПА проводять виключно з метою моніторингу знань, які отримали учні.

Є певним позитивом, що в законі закладений розвиток інклюзивної освіти. Навчальні заклади утворюють інклюзивні та/або спеціальні групи й класи для навчання осіб із особливими освітніми потребами. Причому адміністрація навчального закладу зобов'язана створити такий клас у разі відповідних звернень від батьків. Особам із порушенням слуху забезпечать право на навчання мовою жестів.

Школи мають отримати більшу автономію. Тобто директор зможе здавати в оренду приміщення школи чи дитсадка, приймати благодійну допомогу від батьків і навіть вводити додаткові платні послуги, надання яких не заборонено законодавством. Проте заклади будуть змушені надавати відкриті звіти про те, як витрачається кожна копійка і звідки вона надійшла.

У Законі «Про освіту» є чимало інших, доволі позитивних новацій. Але дуже важливо, щоб згодом до нього не внесли змін, які можуть повністю нівелювати документ.

Також немає гарантії, що ефективні й прогресивні освітянські норми запрацюють. Бо в чистому вигляді українські закони - ледь не найкращі у Європі, чого не скажеш про їх реалізацію. Тож вимога забезпечити українським дітям здобуття справжньої європейської освіти в рідній країні стане найкращим іспитом для суспільства на його зрілість та далекоглядність.

Аріна МАРТОВА 

Вечірні Вісті

 

КОНТЕКСТ

«Батьківщина» домоглася, щоб до закону про освіту внесли всі необхідні для країни позиції

Соціальну спрямованість закону «Про освіту» вдалося зберегти завдяки врахуванню усіх зауважень «Батьківщини».

Так, у школи повернули медичне обслуговування, харчування, у ПТУ залишилось державне фінансування, враховані вимоги профспілок. Головне, щоб видатки на ці потреби були закладені до держбюджету на наступний рік.

Також «червоносердечним» вдалося залишити норму щодо перевезення дітей шкільними автобусами.

І, безперечно, саме завдяки «Батьківщині» вчителі отримуватимуть гідну зарплатню.

«Законом у другому читанні пропонувалось, щоб дитина сама оплачувала собі проїзд. А коли немає грошей, то що, немає освіти? Нам вдалося зберегти цю норму», - зазначив народний депутат від «Батьківщини» Вадим Івченко.

Своєю чергою лідер партії Юлія Тимошенко констатувала, що «Батьківщина» завадила масовому закриттю шкіл, зокрема в сільській місцевості, та скороченню вчителів.

Крім того, фракція запобігла створюванню корупційної моделі на базі навчальних закладів, «таких собі спільних підприємств із приватними компаніями, які б могли потім претендувати на землю, гуртожитки, будинки освітніх закладів».

У законі тепер чітко прописано, що передане в управління приватному партнерові рухоме та нерухоме майно, зокрема земельні ділянки, які належать навчальному закладу державної чи комунальної форми власності, не можуть бути предметом застави, стягнення, джерелом погашення боргу. Щодо такого майна заборонено вчиняти будь-які дії, які б призвели до припинення державної комунальної власності на відповідні об'єкти.

«Ми захистили від розграбування цілу освітню галузь», - зауважила Юлія Тимошенко.

Парламентар зазначила, що «Батьківщина» усім складом боролася, аби до цього документу були внесені всі ключові позиції, так потрібні країні.

«Цей закон далекий від досконалості, але він кращий за той, який уряд подав до парламенту. І ми вважаємо досягненням нашої команди усі ці зміни, які ми внесли в документ. Для освітян та для освіти він буде позитивним», - підсумувала Юлія Тимошенко.

 

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Январь 2019 (678)
Декабрь 2018 (1014)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области