ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Апрель 2020    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
           
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
           

Субсидії: програма «схуднення»

  232   0 28.08.2017, 14:00 | Статьи, Общество
Субсидії: програма «схуднення»

Уряд уже кілька років поспіль заманює українців на гачок субсидій і одночасно корегує правила отримання допомоги так, щоб на початку опалювального сезону нею скористалися якомога менше людей.

Під маскою покращень

Коли в Кабміні кажуть про покращення чи удосконалення, між рядками потрібно читати: «посилення» та «скорочення». 

Вкотре підкріплює це твердження постанова КМУ №609, прийнята в середині серпня. Вона передбачає, що доходи родини, яка претендує на отримання субсидії, будуть враховуватися не за рік, як це було раніше, а за два останніх квартали. Тобто обчислення субсидій на опалювальний сезон, який розпочнеться у жовтні, проводитимуть на підставі доходів за перший та другий квартали поточного року.

З огляду на те, що в новий рік українці увійшли з мінімальними зарплатами у 3200 грн, добробут родин на папері неабияк поліпшився, і це дозволить або скоротити розмір допомоги, або взагалі відмовити в її отриманні. Адже номінально середній дохід за два квартали став вищим, аніж статки за попередній рік.

Також дієвим інструментом для відсіювання претендентів на субсидії стане задекларована ще торік норма, згідно з якою не працевлаштованим офіційно особам зараховуватимуть два прожиткових мінімуми при обчисленні загального доходу  родини.

А від 1 травня такий мінімум дорівнює 1624 грн, відповідно людині, яка не працює, приписують віртуальний прибуток у розмірі 3248 грн. В уряді кажуть, що це стосується лише людей працездатного віку і є стимулом для активізації пошуку роботи.

Експерт ГО «Публічний аудит» Тарас Галайда впевнений, що таким рішенням уряд фактично прирік на голодну смерть усіх безробітних віком понад 50 років. Він пояснює, що представники цієї вікової категорії населення ще не отримують пенсію, а офіційну роботу знайти вже не можуть.

«Для того щоб це рішення мало хоч якісь ознаки соціальної справедливості, безробітним громадянам можна нараховувати віртуальний прибуток лише тоді, коли Державна служба зайнятості підтвердить, що людині пропонували посаду із зарплатою у 3248 грн, але вона письмово від неї відмовилася», - запропонував Галайда на своїй сторінці у соцмережі «Фейсбук».

Своєю чергою експерт ГО «Фонд суспільної безпеки» Юрій Гаврилечко вважає, що норма щодо нарахування доходів офіційно не працюючим на рівні 3248 грн є дискримінаційною.

«Людину дискримінують за принципом наявності/відсутності роботи. Тому цю норму можна спокійно оскаржувати за допомогою механізму конституційної скарги як таку, що не відповідає Основному Закону України», - констатував він.

Позбавлення за борги

Про те, що боржники будуть позбавлені права на отримання субсидій, почали говорити відразу після закінчення опалювального сезону. Наразі в уряді визначилися і з допустимим терміном прострочення платежу, і з сумою.

Так, субсидія не призначатиметься на наступний термін, якщо споживач не платив за послуги понад два місяці і заборгував більше ніж 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто борг має перевищувати 340 гривень, що при чинних тарифах є доволі смішною сумою.

В уряді вважають окреслення мінімальної суми заборгованості покращенням для людей, бо раніше, за словами чиновників, субсидії могли позбавити за несплачені вчасно 5-10 грн. 

Нормативи - ще нижчі

Курс на скорочення соціальних норм споживання на тепло-, електро- та газову енергію взяв ще уряд Яценюка. І в цьому напрямку Гройсман є вірним послідовником попередника. Адже субсидія покриває комуналку тільки в межах певних обсягів, за «надлишок» потрібно платити самостійно. Українські чиновники неодноразово заявляли, що чинні в Україні нормативи надто завищені. А чим нижчими вони є, тим менше держава витрачає на субсидії і тим економніше повинні споживати українці.

У травні Кабмін змінив пільгові норми на опалення: для тих, хто обігріває приміщення газом, норматив скоротився з 5,5 до 5 кубометрів блакитного палива. Для тих, хто опалює за допомогою електрики, - з 65 до 51 кВт/год. Якщо ж отримувач субсидії проживає у будинку з центральним опаленням, норми зменшені з 0,0548 до 0,0431 Гкал тепла.

Наприкінці минулого тижня такі самі зміни поширилися і на споживання газу. Якщо в отримувача субсидії є тільки газова плита, для нього норми скорочуються з 4,4 до 3,3 кубометри газу на людину. Якщо є газова плита і немає гарячої води - з 7,1 до 5,4 кубометра на людину. Якщо є і газова плита, і газовий водонагрівач - з 14 до 10,5 кубометра на людину.

Примарна допомога для орендарів

Постановою №609 Кабмін забороняє призначати субсидії одночасно за місцем реєстрації та місцем фактичного проживання. Якщо ви переїхали і не повідомили про це соцоргани, вас можуть взагалі позбавити субсидії. Раніше на кількість мешканців, які фактично проживають у приміщенні, держава не звертала особливої уваги. Відтепер перевірки проводитимуться ретельніше. Хоча про рейди по квартирах казати зарано.

Тим, хто орендує житло, уряд обіцяє допомогу. На перший погляд, це дуже непогана ініціатива, адже багато хто в нашій країні винаймає чужі кутки. Але отримувати субсидію можна виключно на підставі договору за підписами власника й орендаря.  

Відтак значній кількості громадян нічого не світить, бо оренда житла в Україні на 90% є тіньовою. А в разі офіційного оформлення відносин господарі осель мають сплачувати податок у розмірі 18%. І сподіватися на те, що вони підуть назустріч орендарю, не варто.

Катерина МІЦКЕВИЧ

 

ДУМКА ЕКСПЕРТА

«Субсидії - це тупиковий шлях»

Андрій ПАВЛОВСЬКИЙ, 

експерт із питань соціальної політики:

«Нещодавно міністр соцполітики Андрій Рева радісно повідомив, що субсидії оформили понад 7,5 млн родин. Це майже 60% від усіх домогосподарств (у Європі цей показник не перевищує 5-10%). А після чергового стрибка тарифів восени вже 80% українських сімей не зможуть заплатити за власне житло. 

Європейські родини зазвичай витрачають на комунальні послуги не більше як 10% місячного прибутку, а в Україні понад 40% сімейного доходу йде на сплату комуналки.

У європейських країнах державна субсидійна допомога, як правило, надається непрацездатним: інвалідам, безробітним, багатодітним родинам і малозабезпеченим пенсіонерам, але аж ніяк не працюючим! В Україні ж, за даними Мінсоцполітики, 50% отримувачів субсидій - це працюючі люди...

Хибна політика масового субсидування принижує людську гідність, породжує утриманські настрої у суспільстві, провокує тінізацію трудових відносин. Ми є свідками абсурдного збільшення бюджетних видатків на субсидії. Якщо в 2014 році їх обсяг був на рівні 5,8 млрд грн, у 2015-му - 17 млрд грн, у 2016-му - 40 млрд грн, то цьогоріч не вистачило 47 млрд грн., тож на останній сесії Верховна Рада змушена була додати ще 14 млрд. А на наступний рік планується майже 80 млрд грн. Ще кілька років таких «реформ» - і на субсидії витрачатимемо левову частку державного бюджету... Це тупиковий шлях».

 

 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Апрель 2020 (167)
Март 2020 (1268)
Февраль 2020 (1188)
Январь 2020 (724)
Декабрь 2019 (909)
Ноябрь 2019 (883)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области