ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Декабрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     

Лічильникова ера

  67   0 07.08.2017, 16:02 | Статьи, Общество
Лічильникова ера

Багатостраждальне та напівзруйноване ЖКГ України - одна з улюблених сфер, у якій влада поступово перекладає на плечі українців усі накопичені роками проблеми. Нещодавно набув чинності закон «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», який зобов'язує забезпечити всі споруди будинковими лічильниками за кошт споживачів. 

Що винен - віддати повинен

Чи не першим закон поспішив прокоментувати прем'єр-міністр Гройсман, який вважає цей документ ще одним кроком до енергоефективності. За його словами, перехід на стовідсотковий облік споживання теплової енергії та водопостачання дозволить українцям платити за фактичні обсяги використаних послуг.

За розрахунками авторів закону, суцільне оснащення комунальної сфери будинковими лічильниками дасть змогу скоротити невраховані витрати тепла на 15-20%, а води - на всі 75%.

Безперечно, прилади обліку здатні суттєво зекономити кошти споживачів. Але, на жаль, коли влада каже про зменшення навантаження на наші гаманці, слід очікувати протилежного.

Так, за встановлення лічильників, їх обслуговування та повірку доведеться платити самим громадянам. Наразі всі ці опції уже закладені в тариф, і ми за це платимо, хоча будинкових приладів обліку немає у багатьох містах.

За даними Національного екологічного центру України, близько 43 тис. будинків у країні не забезпечені такими приладами. Найгірша ситуація у Тернопільській області - там будинкові лічильники встановлені лише в 7% споруд. Найбільше пощастило мешканцям столиці - 96% київських багатоповерхівок обладнані приладами обліку тепла й води. Загалом по країні трохи більше як половина будинків мають лічильники.

І тепер, за законом, до 2 серпня 2018 року потрібно стовідсотково оснастити відповідними пристроями всі нежитлові приміщення, а до 2 серпня 2019-го - всі без винятку житлові будинки.

Документ передбачає, що встановлення такого обладнання покладається на оператора зовнішніх інженерних мереж (у столиці це «Київенерго», яке для постачання своїх послуг наразі використовує мережу, що належить громадськості). Але витрати компаній-монополістів на оснащення будівлі, за законом, мають компенсувати споживачі, зокрема ті, які вже облаштували власні квартири індивідуальними лічильниками.

Яку ціну за прилад виставить оператор мереж, є великою загадкою. Але це точно не буде дешево. Наприклад, той же «Київенерго» у 2014-му оцінював вартість одного будинкового лічильника в 20-50 тис. гривень, а вже наступного року - в 50-70 тис. гривень. Як кажуть, апетит приходить під час їжі. Бо всім відомо, що свого часу за кошти Всесвітнього банку місто придбало прилади обліку, і вони роками просто лежали на складах «Київенерго». 

Експерти вважають, що в середньому щомісяця доведеться платити на 20-50 гривень більше, поступово повертаючи компанії кошти за лічильник.

Звичайно, власники або співвласники будинку мають право самостійно придбати такий прилад. І монополіст не зможе цьому завадити. Але встановлювати його зобов'язаний лише оператор мереж чи постачальник послуг. Звісно, не задарма. В такому випадку компанії уже буде зась нараховувати споживачам додаткові суми, спрямовані на відшкодування вартості пристрою та його монтаж. Але й тут законодавці подбали про монополістів, адже плата за обслуговування чи заміну лічильника нікуди не дінеться, хоча автори законопроекту присягалися, що з тарифу ця складова зникне.  

У законі прописано, що підставити плече громадянам можуть органи місцевого самоврядування, виділивши на це кошти. Але оскільки в рамках децентралізації на місцеві бюджети й без того покладено з лихвою, такі сподівання видаються примарними.

Єдиним позитивом, безперечно, є те, що власниками приладів обліку відтепер будуть мешканці будинку. Це стосується і багатоповерхівок, для яких лічильники придбала місцева влада або компанія-постачальник до того, як закон набув чинності. Бо в попередній редакції документу була прописана норма, згідно з якою, будинковий пристрій ставав власністю оператора мереж, хоч і був куплений за кошти споживачів.

Індивідуальний поки рулить

Ще на стадії підготовки документа «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» експертне середовище прогнозувало, що індивідуальні лічильники споживачі зможуть викинути, адже нарахування відбуватимуться лише за будинковим приладом обліку. Але насправді це не зовсім так.

Індивідуальні лічильники на гарячу і холодну воду будуть у нагоді, аж поки всі без винятку мешканці багатоповерхівок не придбають такі прилади. Допоки цього не станеться, усі втрати будуть розкидатися між споживачами, які не встановили собі індивідуальний лічильник. Їм надходитимуть гігантські суми. І фактично це буде примусом до того, щоб врешті-решт людина облаштувала свою оселю цим пристроєм.

А ось коли всі квартири в будинку матимуть лічильники, втрати розкидатимуться між усіма споживачами, і це, безперечно, збільшить суми в платіжках. Адже застарілі комунікації та безкінечні пориви прирікають українців платити навіть за втрати, бо їх теж врахує лічильник. Тобто пан Гройсман, розповідаючи про те, що українці будуть платити тільки за спожиті послуги, вочевидь лукавить.

Із опаленням ще складніше. Індивідуальних лічильників теплової енергії у багатоповерхівках не так уже й багато. Але навіть якщо ви є щасливим власником приладу обліку, доведеться платити не лише за тепло в квартирі, а й за обігрів приміщень загального користування у будинку.

До речі, нечіткі формулювання у законі дозволять збільшити плату за опалення споживачам, чиї приміщення облаштовані індивідуальними лічильниками. Бо хоч у документі й прописано, що споживачі сплачуватимуть за послугу за показниками квартирного приладу, але кінцева сума має бути «не меншою за мінімальну частину питомого споживання, яке визначається за методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства». Що це за методика - невідомо, бо її наразі немає. Тому спрогнозувати, яким буде платіж, дуже важко.

Ті ж, хто не обзавівся індивідуальним приладом обліку тепла, платитимуть за показниками будинкового лічильника. І, завдяки закону, в таких споживачів з'являється слабка надія на те, що вони зможуть контролювати, чи не маніпулює постачальник із показниками і чи правильно він нараховує плату за послугу. Відтепер мешканці багатоповерхівок мають право доступу до місць установлення вузлів комерційного обліку для перевірки схоронності та зняття показників.

Але цей пункт нівелюється наступним: порядок доступу до приладів обліку визначається умовами договору про надання відповідної комунальної послуги. На жаль, у типових договорах, які укладають споживачі з компаніями-постачальниками, про контроль зняття показників анічичирк. І переукласти угоду з урахуванням пункту про доступ до лічильника буде, скоріше за все, складно.  

У цьому разі закон дає інший механізм контролю. Виконавець має забезпечити мешканцям будинків доступ до електронних систем обліку розрахунків споживачів або через інтерфейс вузлів обліку послуги. Там можна буде знайти інформацію про щоденні, щотижневі та щомісячні обсяги споживання комунальних послуг за останні кілька років, що дозволить самотужки простежити динаміку споживання послуги.

Хочеться вірити, що позитивні норми, закладені в законі, працюватимуть на користь споживача. Адже якщо українці зможуть контролювати витрати ресурсу та правильність нарахування, наступним кроком може стати боротьба за якість послуг, які нам надають.

Аріна МАРТОВА

"Вечірні Вісті" 

 

 

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Декабрь 2018 (359)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области