ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Апрель 2020    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
           
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
           

Покращення на папері

  133   0 25.07.2017, 15:00 | Статьи, Общество
Покращення на папері

Вітчизняна статистика вже багато років поспіль є окремим жанром ненаукової фантастики, яка описує умовну реальність, але постійно бреше, що нібито оспівує зовнішній світ. Вочевидь, видатні здібності до фантазувань та спроможність постійно брехати є основними критеріями для влаштування на роботу в Державну службу статистики України. Будь-який «статистичний показник» останніх років є прикладом маніпуляцій і не має жодного стосунку до того, що відбувається насправді.

Держстат часто-густо дивиться на життя українців крізь рожеві окуляри і тільки в той бік, куди йому хочеться. Наприклад, служба не помітила подорожчання за останнє півріччя майже вдвічі товарів та послуг, особливо тих, без споживання яких людина банально помре від голоду. Проте вона радо «зафіксувала» реальне зростання доходів населення на 19,8% за той самий період. І один лише Держстат «побачив» підвищення середньої заробітної плати до 7100 грн у місяць.

Голова Комітету економістів України звернув увагу на те, що показник середньої зарплатні, про зростання якого звітують Держстат та Кабмін, став дуже маніпулятивним.

«Для того щоб в Україні середня зарплата була 7 тис. грн, потрібно, щоб не менше як третина всіх працівників отримували зарплату 10 тис. грн. Сьогодні такі зарплати є лише у великих українських містах, і то виключно у висококваліфікованих працівників успішних підприємств.

Тож звідки уряд та підконтрольний йому Державний комітет статистики взяли такий високий показник зарплат в Україні, важко збагнути. Невідомо, звідки вони беруть таку цифру, це просто їхня маніпуляція», - написав він у «Фейсбуці».

Щоб довершити гарну картинку життя українців, не обійшов Держстат своєю увагою і зайнятість населення, побачивши й тут покращення. Служба помітила, що рівень безробіття в Україні у червні 2017-го знизився на 17,8% - до 330,2 тис. осіб. Кількість зареєстрованих безробітних тоді становила 1,3% населення працездатного віку (в червні 2016-го - 1,5%). При цьому кількість незайнятих громадян, які отримують допомогу, скоротилася майже на 49,1 тис. осіб - до 265,1 тис. Своєю чергою середній обсяг допомоги в червні дещо зменшився - 1921 грн, тоді як рік тому сума виплат із безробіття була вищою на 45 грн і становила 1966 грн (червень 2016 року).

Також у Держстаті зазначили, що впродовж року суттєво знизилась пропозиція вакансій на ринку праці. Так, кількість осіб на одне вакантне місце в червні поточного року скоротилася удвічі порівняно з червнем 2016 року - до п'яти безробітних.

Для більш-менш схожої на правду брехні потрібно, щоб фантастичні дані хоч трохи пов'язувалися між собою. Принаймні в цьому випадку доцільніше було б подавати зменшення кількості безробітних та темп скорочення вільних пропозицій на ринку праці за один період. Але порівнювати дані за місяць з даними за рік?.. Проте для вітчизняного Держстату такі маніпуляції є постійною практикою.

Як зауважив експерт ГО «Публічний аудит» Тарас Галайда, для розуміння загальної картини щодо безробіття у країні недосить числа офіційно зареєстрованих безробітних - потрібно дивитися іншу статистику в комплексі.

«Є такий показник, як «середня облікова кількість штатних працівників». Якщо зареєстроване безробіття зменшується за рахунок працевлаштування, він повинен показувати зростання. Але середня кількість штатних працівників падає від 2014 року і жодного разу за цей час не демонструвала підйому. З 2014-го до 2017 року кількість штатних працівників скоротилася більше ніж на 1,2 млн осіб», - зазначає Галайда.

А допоки Держстат спотворює реальність, наші сусіди квапляться скористатися спрощеним режимом перетину кордонів ЄС для українців задля того, щоб вирішити свої демографічні проблеми й питання нестачі кадрів на ринку праці. Насамперед у частині некваліфікованої та низько кваліфікованої праці.

Так, минулого місяця польський Сейм надав можливість войтам (старостам) повітів (районів) визначати потребу регіонів у робочій силі та залучати іноземців до тимчасових робіт.  Досі такими повноваженнями були наділені лише очільники воєводств (областей). Раніше, щоб працювати в Польщі, українцям була потрібна робоча віза. У Польщі існує два типи таких дозволів: національна віза (D 05, яка дає право працювати в країні 180 днів протягом року, або D 06 на цілий рік) та короткострокова робоча шенген-віза C 05, на підставі якої працювати в Польщі дозволяється не більше як 90 днів.

Наразі українцям, які скористалися можливістю потрапити до ЄС завдяки спрощеній системі перетину кордонів за наявності біометричного паспорту, не потрібна робоча віза, щоб півроку працювати в Польщі. Вони можуть знайти роботу, перетнувши польський кордон, або в'їхати до Польщі, уже маючи на руках дозвіл на працю (zezwolenie на práce) чи заяву від роботодавця про намір працевлаштувати іноземця (Oświadczeniе о zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi) з прописаними умовами праці, терміном та зарплатнею.

І це ще не все! Як повідомило «Польське радіо» з посиланням на дослідження рекрутингової фірми Upper Job, зарплати українських заробітчан у Польщі після впровадження спрощеного режиму перетину кордонів з ЄС зросли. Якщо раніше годинні ставки коливалися на рівні 9-10 злотих (63-70 грн), то нині в різних галузях вони підвищилися до 14-25 злотих (98-175 грн). Найбільше зростання зафіксоване в штукатурів, кухарів, мулярів та працівників готельного бізнесу.

Польські експерти обумовлюють таку тенденцію зацікавленістю українців у німецькому ринку праці, де вони, навіть працюючи нелегально, можуть заробити в чотири рази більше, ніж у Польщі. Тому польські роботодавці тепер часто пропонують українцям різні форми заохочення. Наприклад, надають працівникам житло, за яке їм не треба платити, а це вже заощаджує заробітчанам 300-500 злотих (2100-3500 грн). А працює у Польщі близько 1,2 млн українців.

Наслідуючи польський приклад, аналогічні норми запровадила й Угорщина. Нагадаю, що з липня 2016 року українці могли поїхати до цієї країни навіть за туристичною візою і працевлаштуватися там за один день за спрощеною процедурою, без отримання робочої візи в Україні. А від червня 2017-го ситуація ще полегшилася: для працевлаштування потрібен лише біометричний паспорт, документальне підтвердження відповідної професійної кваліфікації (диплом) та бажання мати роботу. Як пояснило угорське міністерство економіки на запит компанії Baker & McKenzie, українці можуть працювати в Угорщині протягом усіх 90 днів перебування в ЄС, передбачених безвізом, а вже потім мусять отримати дозвіл на проживання.

Як на це зреагували в Україні? А як завжди! Тобто по-ідіотськи. Так, у Міністерстві закордонних справ України нагадали, що безвізовий режим для українців не надає дозволу на працевлаштування у країнах Європейського Союзу, оскільки це питання регулюється національним законодавством окремих країн.

«Безвіз» не надає права на роботу для громадян України в країнах Європейського Союзу, і це є нормою», - заявив представник департаменту консульської служби МЗС України Василь Кирилич під час круглого столу на тему: «Чи беруть українці Європу штурмом? Підсумки безвізового режиму з ЄС після першого місяця дії», що відбувся 20 липня у Києві.

Підсумок вельми сумний: то не безробіття в Україні скорочується, а люди все частіше їдуть працювати за кордон і залишаються там. Хто тимчасово, а хто й назавжди. Ще й родини за собою підтягують.

Юрій ГАВРИЛЕЧКО,
експерт ГО «Фонд суспільної безпеки»

Вечірні Вісті

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Апрель 2020 (167)
Март 2020 (1268)
Февраль 2020 (1188)
Январь 2020 (724)
Декабрь 2019 (909)
Ноябрь 2019 (883)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области