ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Январь 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Освіта: революція на паузі

  75   0 17.07.2017, 15:00 | Статьи, Общество
Освіта: революція на паузі

Система освіти в Україні не дуже прихильно ставиться до змін. Не поспішають із реформами й законодавці. Підготовлений до другого читання рамковий законопроект «Про освіту», який, за розрахунками профільного міністерства, дав би старт реформі галузі, так і не був розглянутий в сесійній залі Верховної Ради. Парламентарі розійшлися на канікули, тож революція в освіті поставлена на паузу. 

Перехід до компетентностей

Запровадження 12-річної системи навчання завжди сприймалося суспільством дещо негативно, бо без зміни змісту освіти цей додатковий рік у школі стане лише формальною реформою і розтягуванням часу. На думку профільного міністра Лілії Гриневич, школи повинні перестати «напихувати» дітей теорією і зосередитися на практичній складовій, яка знадобиться їм у реальному житті.

За законопроектом, чотири роки учні здобуватимуть початкову освіту. Отримання базової освіти займе п'ять років. Профільна середня освіта триватиме три роки. Після закінчення 9 класу школярі обиратимуть, як продовжувати навчання, - чи академічно, з поглибленим вивченням окремих предметів, щоб потім вступати до вишів, чи обрати професійне навчання у відповідних ліцеях та коледжах, щоб після здобуття повної загальної освіти мати змогу працевлаштуватися.

До речі, навчальні програми, вважають в Міністерстві освіти і науки, мають бути спрощені за рахунок скорочення предметів, які на сьогодні є обов'язковими для вивчення. Наприклад, алгебру та геометрію об'єднають в дисципліну «Математика»; хімію, фізику, біологію, екологію та географію - в предмет «Людина і природа» із загальним об'ємом викладання три години на тиждень. Українську та зарубіжну літературу також чекає об'єднання під загальною назвою «Словесність».

А ось с іноземними мовами вийшов казус. Законопроект передбачає, що школи комунальної та державної власності можуть викладати одну чи декілька дисциплін двома та більше мовами - державною, англійською та іншими офіційними мовами ЄС. Тобто східні мови, вивчення та використання яких наразі є більш ніж актуальними, залишили за бортом. 

Метою повної середньої освіти, за законопроектом, вже буде не набуття знань, а формування ключових компетентностей, серед яких - вільне володіння державною і як мінімум однією з іноземних мов. В учня має бути математична, загальнокультурна, екологічна, економічна, інформаційно-комунікаційна та цифрова компетентності, підприємливість та іноваційність, компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій, здатність до навчання впродовж життя.

Випускник школи має демонструвати обізнаність та здатність до самовираження у сфері культури, а також громадянські та соціальні компетентності, включаючи володіння культурою демократії, правову компетентність, усвідомлення рівних прав і можливостей, толерантність, здатність до соціальної комунікації, здорового способу життя.

Із атестатом про повну середню освіту молода людина також повинна взяти в «багаж» наскрізні компетентності, якими є критичне та системне мислення, творчість, ініціативність, вміння конструктивно керувати емоціями, оцінювати ризики, приймати рішення, вирішувати проблеми.

Безперечно, це було б великим позитивом, якщо б випускники отримували ці навички, але й знаннями не варто нехтувати. Проте багато залежить не тільки від учнів, а, насамперед, від рівня підготовки вчителів та їхньої здатності викладати по-новому та ставитися до школярів як до особистостей. 

Золоті гори для вчителів

В законопроекті «Про освіту» передбачається поліпшити добробут педагогічних кадрів. Так, якщо вчитель підвищуватиме свою кваліфікацію, добровільно та успішно пройде сертифікацію, йому обіцяють додати 20% до зарплати.

Ставки педагогів також підвищать. Посадовий оклад педпрацівника (до цієї категорії відносяться й вихователі дитсадків та психологи), має бути не менше чотирьох прожиткових мінімумів для працездатних осіб, тобто викладачі зароблятимуть мінімум 6735 гривень.

Найменший посадовий оклад науково-педагогічного працівника встановлюється на 25 відсотків вище від посадового окладу педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії. Кожен наступний посадовий оклад науково-педагогічного працівника підвищується не менше ніж на 10 відсотків від попереднього.

Також педагогічним та науково-педагогічним кадрам встановлюється щомісячна надбавка за вислугу років: якщо спеціаліст працює у системі освіти понад три роки - 10%, понад 10 років - 20%, понад 20 років - 30% посадового окладу.

Проте профспілка працівників освіти та науки України вважає недоречною прив'язку найнижчого посадового окладу до прожиткового мінімуму. Натомість вони пропонують встановлювати мінімальну зарплатню у розмірі не менше трьох мінімальних зарплат.

Контроль за якістю

Якість освіти передбачається контролювати. І, за багаторічною українською традицією, для цього буде створений новий орган з претензією на незалежність - Національне агентство із забезпечення якості освіти (НАЗЯО). Воно матиме територіальні органи, які займатимуться моніторингом якості освіти, ліцензуванням навчальних закладів та їх перевіркою. Це означатиме, що в райвно відберуть переважну більшість контролюючих функцій.

Проте як би райдужно не виглядали такі перспективи, в Україні вже є приклад створення органу з забезпечення якості вищої освіти - НАЗЯВО. Це агентство вже працює кілька років, проте якість отриманих знань в українських вишах не стає кращою, а ось гроші на функціонування органу виділяються справно.

Курс на автономію

В законопроекті за прикладом вишів задекларована автономія навчальних закладів, в тому числі і фінансова. Тобто директор зможе здавати в оренду приміщення школи чи дитсадка, приймати благодійну допомогу від батьків і навіть вводити додаткові платні послуги, надання яких не заборонено законодавством. Проте заклади будуть зобов'язані надавати відкриті звіти про те, як витрачається кожна копійка і звідки вона прийшла.

Отримання академічної автономії дозволяє педколективу на чолі із директором закладу самостійно ухвалювати навчальні плани.

До речі, директори будуть самостійно приймати на роботу та звільняти педагогів. Наразі цю функцію покладено на райвно.

Самого очільника закладу обиратимуть за конкурсом строком на 6 років. Конкурсна комісія складатиметься з директорів державних та приватних шкіл, громадських представників, викладачів педагогічних вузів, представників районних державних адміністрацій. На одному місці директор зможе перебувати не більше двох каденцій. Після 12 років роботи в одній школі він може брати участь у конкурсі в іншому навчальному закладі, або залишатися на місці, але вже на іншій посаді.

Грошей нема, але ви тримайтеся

Законопроект передбачає гарантоване забезпечення безоплатної дошкільної, повної загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти відповідно до стандартів. Також в документі прописане повне безоплатне забезпечення учнів підручниками. Вже тільки ці пункти викликають у батьків, які стикалися із «безкоштовністю» нашої освіти, нервовий сміх.

Крім того, довільно сумнівним є запровадження формули «гроші ходять за дитиною» у приватних дитсадках та школах. Цей принцип дозволяє навчальному закладу, який себе задекларував як безприбутковий, отримати гроші з держбюджету за такого учня.

А про те, що на освіту передбачається виділяти 7% ВВП, і мріяти не варто. Ці та інші норми вимагають грошової підтримки. За оцінками Лілії Гриневич, на виконання законопроекту «Про освіту» необхідно близько 87 мільярдів гривень. Не виключено, що саме через це прем'єр-міністр Гройсман, який ще в квітні стверджував, що настав той час, коли ключовою реформою повинна бути реформа освіти, в липні кардинально змінив «показання». Він сказав, що таких грошей немає і що нововведення у системі освіти будуть пролонговані на три роки. Тому у цій галузі, яка вже давно потребує осучаснення, наразі все залишиться без змін, бо вона не є пріоритетом.

Аріна МАРТОВА

Вечірні Вісті

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Январь 2019 (765)
Декабрь 2018 (1014)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области