ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Октябрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     

RIP-реформа

  56   0 12.06.2017, 11:00 | Статьи, Общество
RIP-реформа

Медичну реформу від в.о. міністра охорони здоров'я проштовхнули зі скрипом, свистом і попередньою «артпідготовкою» у вигляді флешмобу «Година смерті» під Радою та поширенням у соцмережах жахливих життєвих історій про вітчизняних медиків під хештегом «вимагаю_медреформу». Кульмінацією стало голосування у парламенті: з шостого разу, із порушенням регламенту ВР та кнопкодавством більшість ухвалила в першому читанні один із двох кабмінівських законопроектів - «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів». А ось супроводжувальний документ про фінансове забезпечення реформи депутати провалили. Ласкаво просимо, платна медицино?

Під диригуванням спікера

Законопроекти, які нібито дають медичній реформі в Україні зелене світло, в парламенті презентувала особисто Уляна Супрун. На початках вона переповіла одну з моторошних історій, які були опубліковані під вище згаданим хештегом. Далі вдалася до статистики, згідно з якою в Україні щодня вмирають 1600 осіб.

«Щороку 640 тисяч родин банкрутує через витрати на лікування. Щороку помирає 136 тисяч українців, яких могли б врятувати. Наша реформа поставить на цьому крапку», - заявила вона.

За її словами, за роки незалежності було напрацьовано 21 законопроект про державне медичне страхування. За цей час змінилося понад 20 міністрів, а українців при цьому стало на 10 мільйонів менше.

І в цьому вона дійсно права. Адже навіть «регіоналам» забракло нахабства протягувати вбивчі для українців законопроекти під виглядом реформ. Вони були змушені дослухатися опозиції та громадськості - так було і з трудовим кодексом, і з намаганням проштовхнути загальнообов'язкове державне медичне страхування. А ось під час розгляду реформи від Супрун під куполом Ради відбувалися справжні «дива».

По-перше, законопроект «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів» розглядався не в профільному парламентському комітеті, який очолює Ольга Богомолець, а в Комітеті з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення, у якому головує Людмила Денисова. Це є прямим порушенням Регламенту ВР, дотримуватися якого вимагали і «БПП», і «Народний фронт», коли прийшли в парламент три роки тому.

Далі стало ще гарячіше. Шість разів спікеру Парубію довелося ставити на голосування законопроект про державні фінансові гарантії надання медпослуг, щоб нарешті нашкребти 227 голосів. Заяви про те, що деякі депутати вдалися до кнопкодавства, Парубій проігнорував, відмахнувшись від настирливих народних обранців, які вимагали поставити законопроект на переголосування через порушення процедури.

Законопроект №6256 про фінансове забезпечення реформи, який передбачає внесення змін до бюджетного кодексу, був відхилений. Не вистачило голосів навіть на те, щоб спрямувати його на доопрацювання. Проте Уляна Супрун уже надвечір розповідала, що цей документ невдовзі побачить сесійну залу. І не вірити в.о. голови МОЗу не можна. Адже, попри шквал критики звідусіль, навіть з боку представників «БПП» і «НФ», Кабмін має твердий намір впроваджувати цю медреформу в будь-який спосіб - бодай через трупи.

Наприклад, депутат від «Народного фронту» Олександр Кірш у кулуарах заявив, що запропоновані законопроекти не є реформою.

«Це знищення безкоштовного медичного обслуговування. Вони не проходили через профільний комітет. І найголовніше: один законопроект був про державні гарантії надання медичних послуг, а інший - про їх фінансове забезпечення. Другий закон просто був відхилений, тому ухвалення першого закону втрачає сенс, бо грошей на це немає», - сказав Кірш.

Не підтримали ініціатив уряду ані екс-міністр охорони здоров'я Олег Мусій, ані Ольга Богомолець, яку після голосування почали цькувати наближені до президента та уряду громадські й пацієнтські організації. Вони написали відкритого листа до Порошенка, вимагаючи негайно відкликати Ольгу Богомолець з посади голови парламентського комітету з питань охорони здоров'я. Людину готові закидати багнюкою лише за те, що вона не називає чорне білим.

Влада за три роки виробила в суспільства умовний рефлекс: реформа - це гарно, а ті, хто її критикує, хоч і вносить конструктивні пропозиції, є ворогами. Звісно, справжня реформа передбачає зміни на краще. Але що побачать задурені українці, коли медична реформа від Супрун запрацює?

 

Темні плями платних послуг

Презентуючи законопроект «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів», Уляна Супрун пообіцяла кожному українцеві три речі.

«Перше - це стандарти лікування. Ми переходимо на міжнародні протоколи лікування і діагностики. Це підтримують понад 50% громадян.

Друге - можливість вибору. Національна служба здоров'я заплатить з казначейських рахунків лікарні, яку обрала людину і де їй надали якісні послуги. Тобто такий принцип: гроші йдуть за пацієнтом. Його підтримують понад 80% громадян. І третє - захист. Ми запроваджуємо державний гарантований пакет, чіткі законодавчі гарантії для всіх, незалежно від їх матеріального стану. Це підтримують 90% громадян», - розповідала вона з трибуни парламенту.

Головний меседж в.о. міністра: безоплатної медицини в Україні наразі не існує, а реформа дозволить перейти «на легальну систему взаємовідносин у медицині». Фактично це означає, що тепер за послуги людей у халатах хочеш не хочеш доведеться платити. Просто гірку правду сховали під красивою обгорткою у вигляді принципу «гроші ходять за пацієнтом» .  

Тобто держава виділятиме з бюджету гроші не на утримання поліклінік і лікарень, а на оплату реально наданих послуг конкретному пацієнтові. На кожного перепаде 210 гривень у рік.

До кінця року кожен українець має обрати собі сімейного лікаря - чи дільничного терапевта, якого перекваліфікують і змусять стати підприємцем, чи лікаря з давньою приватною практикою. Ці 210 гривень підуть на зарплатню «ескулапам» первинної ланки.

Супрун розраховує, що в разі, коли сімейний лікар набере собі 2 тисячі пацієнтів, він отримуватиме близько 10-12 тисяч гривень зарплати в місяць.

Безкоштовною буде екстрена, паліативна та первинна медицина. Проте невідомо, що буде в переліку послуг і ліків, який щорічно визначатиме Кабмін.

І якщо до терапевта пацієнт може прийти безкоштовно, то за консультацію спеціаліста доведеться платити. Хоч у законопроекті й прописаний тариф співоплати, проте поки незрозуміло, який відсоток покриватиме держава, а скільки - пацієнт. У МОЗ обіцяли запровадити чи субвенції, то чи субсидії, але в законопроектах цей пункт не прописаний.

«Постачальники медичних послуг мають право вимагати від пацієнтів оплати чи забезпечення оплати тарифу співоплати за надані таким пацієнтам медичні послуги та лікарські засоби», - так прописано в законопроекті. Отож, люди незаможні в разі браку коштів ризикують бути приреченими на повільну смерть від хвороби,  бо медики вимагатимуть від них оплати послуг.

До речі, згідно із законопроектом, у січні 2020 року повністю припиниться фінансування з держбюджету всіх державних і комунальних закладів охорони здоров'я (окрім тих, які потраплять до переліку Кабміну). Ці установи перейдуть на баланс місцевої влади. Цілком очевидно, що вони будуть закриватися, передусім у невеличких містах та селах. Лікарі, відповідно, залишаться без роботи, а мешканці - без медичного обслуговування.

Головною ж претензією до урядового законопроекту є те, що він порушує статтю 49 Конституцію України. Основний Закон передбачає безоплатну допомогу в державних та комунальних закладах охорони здоров'я усім громадянам, незалежно від її обсягу та без попереднього, поточного або наступного їх розрахунку за надання такої допомоги.

Сказати, що нині в нас чудова медицина - значить збрехати. Останнім часом почастішали випадки, коли люди похилого віку воліють повільно вмирати замість того, щоб звернутися до лікаря. Це відбувається через брак коштів, бо грошей немає навіть на елементарні ліки. Справді, трапляється, що поки родичі хворого не принесуть гроші, до нього в лікарні не підійдуть.  

Але є спеціалісти, яким їхні пацієнти готові цілувати руки. І хотілося б, щоб таких було якомога більше. Відтак реформу потрібно розпочинати не з перерозподілу бюджетних коштів, а з медичної освіти в Україні. Щоб студенти опановували сучасні практики, а не послуговувалися застарілим досвідом та інструментарієм.

Також варто замислитися над тим, що права пацієнтів, попри десятиріччя боротьби активістів, досі не захищені. Саме через безкарність «ескулапів» мають місце хамство людей у білих халатах і лікарські помилки.

А гроші - нехай вони ходять за пацієнтом, якщо реформа справді посприяє поліпшенню якості обслуговування.

Аріна МАРТОВА

"Вечірні Вісті" 

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Октябрь 2018 (758)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)
Июнь 2018 (1010)
Май 2018 (1065)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области