ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Июнь 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   

Пенсійна гойдалка

  183   0 22.05.2017, 18:00 | Статьи, Общество
Пенсійна гойдалка

Пенсійні «покращення», які прем'єр-міністр анонсував на останньому засіданні уряду, далекі від справжніх реформ. Адже їхня суть полягає лише в тому, щоб знизити видатки з держбюджету і одночасно спромогтися скоротити дефіцит Пенсійного фонду. Під прикриттям збільшення щомісячних виплат для непрацездатних людей похилого віку Кабмін намагатиметься підвищити пенсійний вік за рахунок змін страхового стажу, скасування призначення пенсій на особливих умовах та зростання ставки ЄСВ для так званих шкідливих підприємств. Однак ПФУ, що нагадує Мінотавра, навряд чи буде «ситий» від такої нібито реформи, яка врешті-решт завдасть чергового удару вітчизняній економіці та не зробить робітників заможнішими.

Вилами по воді

Кабмін Гройсмана навчився добре робити тільки одне - презентації. Минулого тижня прем'єр-міністр представив урядовий проект пенсійної реформи.

Спочатку на красивих картинках - показники, які демонструють реальний стан речей. Наприклад, те, що 8 млн із 12 млн громадян похилого віку отримують мінімальну пенсію, яка становить лише близько половини вартості споживчого кошику для непрацюючих осіб. Урядовці визнали, що більшість пенсіонерів живуть за межею бідності й сьогодні 8 млн літніх людей призначається доплата до «мінімалки». Вони навіть не забули вказати, що останнє осучаснення пенсій відбулося 2012 року, хоча розмір мінімальної зарплатні за цей період переглядався дев'ять разів.

Друга частина презентації присвячена пропозиціям Кабміну щодо осучаснення пенсій. І тут перед урядом можна зняти капелюха, адже чиновники вигадали елегантний спосіб змінити пенсійний вік, уникаючи резонансу в суспільстві. Так, документом пропонується від 2018 року підвищити страховий стаж до 25 років, хоча зараз для виходу на пенсію достатньо 15-ти. Тобто фактично необхідно буде працювати до 65 років, щоб потім, якщо доживеш, вийти на пенсію. Тим, кому стажу не вистачить, уряд радить докупити до 5 років праці, заплативши державі певну суму.

Також уряд планує з 1 січня 2018-го скасувати особливі умови виходу на пенсію, залишивши право йти на заслужений відпочинок за вислугою років тільки для військовослужбовців. А медики, вчителі та соціальні працівники залишаться за бортом.

Кульмінаційним моментом презентації є запевнення, що коли все це буде виконане, пенсії підвищаться не тільки в жовтні, а й у грудні 2017-го. Мінімальна пенсія становитиме 1373 грн, а загалом на збільшення державної допомоги можуть розраховувати 9 млн пенсіонерів. Крім того, для працюючих пенсіонерів скасують оподаткування.

За розрахунками прем'єра, впровадження цих заходів дозволить скоротити дефіцит бюджету Пенсійного фонду до мінімуму. Хоча наразі «діра» ПФУ становить близько 140 млрд грн. Щоб закріпити ефект, Гройсман навіть зарікся піти у відставку, якщо пенсіонери не отримають обіцяного.

Проте в цій гарній картинці є кілька чорних «плям». Перша - кабмінівську реформу потрібно узгоджувати з МВФ. І, як розповів «ВВ» старший економіст CASE-Ukraine Володимир Дубровський, Фонд не підтримує цих ініціатив. Наразі представники місії працюють в Україні, і поки невідомо, яким буде кінцевий варіант пенсійного документу. Але найголовніше, що урядовий законопроект має підтримати Рада. Проте в будь-якому разі це стане не справжньою реформою, а лише судомними рухами, метою яких є намагання наповнити Пенсійний фонд за рахунок зменшення кількості людей, котрі претендують на державні виплати. А гасло про покращення життя пенсіонерів - лише прикриття для непопулярних дій.

Читайте такожВ Украине 8 млн пенсионеров живут за чертой бедности, - Гройсман

Ваші ставки, панове

«Діри» в бюджеті ПФУ уряд напевне вирішить латати зростанням ставок ЄСВ для шкідливих підприємств (на 15% для підприємств із робочими місцями за першим списком і на 7% відсотків - для другого списку). На цьому наполягає як профільний міністр Андрій Рева, так і МВФ, який торік підтримував зниження єдиного соцвнеску з 41% до 22%. Від минулого року ЄСВ платять і фізособи-підприємці. Зменшення ставки було реалізоване задля виводу з тіні зарплат найманих працівників і, відповідно, поступового наповнення казни Пенсійного фонду.

До речі, цей крок дав певні результати. Економіст, керуючий приватним інвестфондом на фондовому ринку США Володимир Компанієць на своїй сторінці у «Фейсбуці» написав, що в квітні 2017-го були зібрані рекордні 14896,7 млн грн ЄСВ попри повну втрату надходжень із окупованих територій.

«Це +37,63% приросту порівняно з квітнем минулого року», - констатував він.

Експерт із питань податкової політики Реанімаційного пакету реформ (РПР) В'ячеслав Черкашин також нагадав, що торік уряд і представники БПП обіцяли підприємцям, мовляв, повернення старих ставок ЄСВ не буде, і умови для бізнесу не зміняться. Проте спочатку було запроваджено мінімальну зарплатню на рівні 3200 грн, а нині точаться розмови про підвищення соцвнесків.  

«Це буде вкрай шкідливим кроком. Виходить, що денонсуються усі обіцянки уряду. Безумовно, це позначиться на рівні довіри до влади. Ми відкотимося назад - до тінізації зарплат, сукупна доля яких за часів Клименка сягала понад 200 млрд грн. Замість проведення реальної реформи в соціальному секторі, де відбуваються мільярдні розкрадання, їм простіше просто підвищити ставку ЄСВ для наповнення ПФУ і повертатися до радянської системи», - сказав він у коментарі «ВВ».

Експерт підкреслив, що в Україні навантаження на зарплати становить 41,5% навіть за ставки ЄСВ у 22%. Тому продукція більшості підприємств, які підпадають під новий соціальний експеримент, гарантовано стане неконкурентоспроможною. Це всі видобувні та переробні підприємства Львівщини, Кіровоградщини та інших областей. Більшість їх уже не є державними.

Володимир Дубровський додав, що на роботодавців покладено виплати соцвнеску. Проте наразі близько 65% підприємств, на яких мали б відобразитися підвищені ставки ЄСВ, або не існують, або функціонують на окупованих територіях. Однак людям, які там працювали, необхідно виплачувати гроші з Пенсійного фонду.

«Так з'явився борг у розмірі 17 млрд грн, який невідомо чим закривати», - констатував він.

Своєю чергою Андрій Павловський вважає, що підвищення ставки не призведе до збільшення надходжень до бюджету ПФУ.

«Так, робітники на шкідливих підприємствах заслужили на підвищену пенсію. Але роботодавці не платитимуть більше відповідно до нової ставки ЄСВ. Щоб зекономити, вони вдаватимуться до подальшого виводу в «тінь» зарплат своїх співробітників», - розповів він «ВВ».

А Володимир Дубровський не виключає, що в разі збільшення ЄСВ для шкідливих підприємств ставки поповзуть вгору і для всіх інших.

«Збалансування нібито незалежного ПФУ можливі тільки за рахунок репресій щодо роботодавців. Адже від солідарної системи не хоче відмовлятися ані уряд, ані МВФ - змінюються тільки параметри. За таких умов ставки будуть підвищені», - вважає експерт.

Він додав, що чим більше намагається отримувати система, тим менше стимулів у робітників заощаджувати. Оскільки люди розуміють, що вкладають вони значно більше, ніж зможуть отримати в майбутньому.

Читайте такожПенсионная реформа отменит назначение пенсий госслужащим на особых условиях с 2018

Агонія солідарної системи

На думку експертів, усі ініціативи, які наразі планує проводити уряд, - це судомні спроби збалансувати солідарну систему. Проте за наявного рівня демографії навіть зберегти її неможливо без постійного зростання податкового навантаження на працюючих осіб. Нині кількість пенсіонерів практично дорівнює кількості працівників, за яких чи які сплачують ЄСВ. Тож внесків бракує навіть для того, аби платити мінімальні пенсії.

Не працює уже й коефіцієнт заміщення.

«Якщо б опиралися на формулу, то багато хто з українців отримував би пенсію у 800 грн, а то й менше. І все через те, що коли люди ще працювали, рівень зарплатні був нижчий. А механізми індексації не покривали інфляції», - пояснює Володимир Дубровський.

Свідченням цього є той факт, що станом на 2016 рік нараховані за пенсійною формулою виплати для 73% пенсіонерів не дотягували до прожиткового мінімуму непрацездатної людини, хоча він і без того ганебно низький. Але, за законом, так не повинно бути. Тому вже не один рік держава доплачує з казни гроші, щоб пенсіонери отримували «мінімалку». За такого «щасливого» поєднання слабкої економіки та старіння населення просто нагально потрібно шукати вихід.

Свого часу схожа ситуація була в Грузії, де пенсійна система взагалі перестала існувати, але Каха Бендукідзе, котрий відповідав тоді за проведення економічних реформ, прийняв рішення відмовитися від гарантування пенсій. Натомість держава зобов'язалася щомісяця виплачувати людям похилого віку суму, необхідну для найскромнішого проживання.  

«Сьогодні Україна фактично 73% пенсіонерам гарантує таке саме мінімальне утримання, яке в нас називається пенсією. По суті, в нас грузинська система вже працює, але цього не хочуть визнавати», - підсумував експерт.

Читайте такожРеформа позволит ликвидировать дефицит Пенсионного фонда за 7-10 лет, - Гройсман

 

Антоніна МІРОШНИЧЕНКО

Вечірні Вісті

 

 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Июнь 2019 (656)
Май 2019 (1058)
Апрель 2019 (1008)
Март 2019 (1069)
Февраль 2019 (946)
Январь 2019 (1032)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области