ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Июль 2020    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
         
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
           

Субсидії у крутому піке

  245   0 15.05.2017, 13:00 | Статьи, Общество
Субсидії у крутому піке

Гачок субсидій, на який уряд підвісив близько 7,5 млн домогосподарств, спрацював: українці «проковтнули» захмарні тарифи на комунальні послуги. Але після 1 травня усе зміниться. Прийняті Кабміном нові правила нарахування субсидій, прописані в постанові №300, скоротять кількість отримувачів цього виду держдпомоги на третину.  

Жити стало краще?

Скорочення видатків держбюджету на виплату субсидій є вимогою МВФ. Адже в розвинених країнах цей вид допомоги отримують тільки найбідніші громадяни, які становлять 5-10% населення. В Україні, завдяки запровадженню нібито економічно обґрунтованих тарифів, близько половини українських сімей були змушені визнати себе жебраками й звернутися за матеріальною підтримкою. Відповідно зросли й видатки держбюджету. Так, у 2016-му до закладених на цю статтю у головний фінансовий документ країни 40,2 млрд грн довелося додати ще 4,4 млрд грн.  І цих грошей, як з'ясувалося, не вистачає.

Адже, згідно зі звітом НАК «Нафтогаз України», станом на 31 грудня 2016 року загальний обсяг субсидій, які не були передбачені бюджетом, становив близько 24 млрд грн.  За розрахунками компанії, у 2017-му для фінансування цієї держдопомоги теж знадобиться на 23 млрд грн більше, ніж планувалося. І це враховуючи закладену безпрецедентну суму в 51 млрд грн! Тому навіть і без підказки МВФ уряд взявся б за скорочення кількості «субсидіантів».

Першим кроком, паралельно з верифікацією виплат, стало підвищення мінімальної зарплатні до 3200 грн і підсилення правил видачі субсидій, запроваджене торік. І хоча реального зростання доходів населення так і не відбулося, дані Держстату гріють душу Гройсману, про що він напередодні підвищення мінімальної пенсії аж на 80 грн повідомив у «Фейсбуці».

«Середня зарплата штатного працівника в Україні у березні 2017 року становила 6752 грн. Це вдвічі більше за мінімальну зарплату і на 8,7% більше за показник лютого. Загалом маємо зростання доходів українців на понад 37%», - констатував прем'єр-міністр.

На його думку, підвищення зарплат навіть випереджають темпи інфляції.

Проте Гройсмана навряд чи турбує, як можна прожити на ці «захмарні» суми. Тим більше, що його зарплатня за березень 2017-го склала понад 36 тис. грн. І це аж ніяк не єдине і не головне джерело його прибутків.

Соло очільника уряду продовжив хор членів Кабміну, які вже чіткіше декларували скорочення кількості отримувачів субсидій.

«Стрімкого зростання тарифів уже не буде, а доходи людей зростають. Тому я прогнозую, що на 1 січня 2018 року допомогу отримуватимуть близько 5 млн домогосподарств. Тобто десь третина відсіється», - підкреслив міністр соцполітики Андрій Рева.

А ось експерт із питань енергетики Володимир Саприкін не розділяє оптимізму міністра. Адже існує велика вірогідність того, що до зими ціни на газ підвищаться. 

«На тлі скорочення кількості домогосподарств, які отримують субсидії, це буде подвійним ударом по споживачах комунальних послуг. Та навіть якщо газ не подорожчає, ситуація із припиненням чи обмеженням надання соціальної допомоги негативно позначиться на населенні», - підкреслив експерт.

Читайте такожКабмин изменил программу субсидий: без помощи остаться даже те, кто выживает на минималку

Ну дуже невеликі соцнорми

Скорочення соціальних норм споживання тепло-, електро- та газової енергії не є ноу-хау уряду Гройсмана. Таким самим інструментарієм користувався і Яценюк. Проте уряд Гройсмана перевершив свого «вчителя»: наприкінці квітня 2016-го та в лютому 2017-го Кабмін двома окремими постановами двічі знижував так звані соцнормативи, які використовуються під час нарахування субсидії. Як підрахували експерти, за 2,5 роки загальне скорочення норм споживання склало більше як 50% при зростанні тарифів на житлово-комунальні послуги на 400%. А від 1 травня соцнормативи стануть ще меншими.

Так, субсидія для тих, хто опалює будинок або квартиру газом, буде призначатися відповідно до норми 5 куб. м на 1 кв. м опалювальної площі, тоді як до 1 травня 2017-го чинною була норма 5,5 куб.

Також уряд знизив нормативи споживання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентам, житлові будинки яких обладнані будинковими або квартирними приладами обліку: з 0,0548 Гкал до 0,0431 Гкал. У 2017-му і 2018 роках громадянам, які користуються індивідуальним опаленням, субсидія нараховуватиметься з 15 жовтня по 15 квітня на 1 кв. м опалювальної площі на місяць. А норми на електроенергію, що йде на опалення, знижено з 65 кіловат-годин до 51-ї. 

Володимир Саприкін вважає, що соціальні норми споживання уже занизькі. Проте уряд, який не підтверджує свої дії реальними розрахунками, стверджує протилежне.

«Не виключаю, що й надалі Кабмін буде знижувати норми споживання, аби ще більше економити бюджетні кошти», - припустив Саприкін.  

Задля цього домогосподарствам з індивідуальним опаленням перенесено строки опалювального сезону. Тепер субсидія нараховуватиметься їм з 15 жовтня по 15 квітня, тоді як раніше призначалася усім українцям в період з 1 жовтня по 30 квітня.

За словами експерта з питань соціальної політики Андрія Павловського, задля економії будуть по-новому обраховувати і доходи українців.

«Раніше урядовці обіцяли, що підвищення мінімальної зарплати впливатиме на розмір призначеної субсидії лише у 2018 році. Згідно зі змінами до порядку призначення субсидій, відтепер братиметься до уваги дохід за останні чотири квартали. Тобто тим сім'ям, яким продовжать субсидії з початком нового опалювального сезону, відшкодовуватимуть значно меншу суму, ніж раніше, або взагалі відмовлять у допомозі», - підкреслив він.

Читайте такожСубсидии будут начислять по новым правилам: что изменится для украинцев. ИНФОГРАФИКА

Боржників припруть до стіни                                      

Боржники - окрема стаття постанови №300. Ті, хто раніше мав субсидію на оплату комунальних послуг і прострочив платежі більше, ніж на два місяці, втрачають на неї право. Наразі за послуги ЖКГ українці заборгували 25,5 млрд грн, тобто кожен третій є боржником.

Проте постанова передбачає, що якщо протягом двох місяців з моменту отримання інформації про непризначення субсидії через борги сума несплати буде погашена або «субсидіант» напише заяву про реструктуризацію і надасть її до соцзабезу, виплати призначать з дати закінчення дії попередньої держдопомоги. В іншому випадку - з того місяця, коли власник домогосподарства документально підтвердить сплату заборгованості або укладання договору. 

Проте ті, хто вперше звернувся за субсидією, навіть якщо вони боржники, досі мають право на таку допомогу від держави.

Абонплата знову на арені

Примітним є те, що у кабмінівській постанові про субсидії знову з'являється сумнозвісна абонплата на газ. Нагадаємо, 28 березня НКРЕКП прийняла постанову, яка мала набути чинності з 1 квітня і відокремлювала від ціни на газ для населення вартість послуги на розподіл та транспортування ресурсу. Внаслідок цього платежі споживачів підвищилися б у кілька разів. Попри те, що цей крок прописаний у Меморандумі з МВФ, постанову врешті-решт скасували. І головним рятувальником країни виступив пан Гройсман, чий підпис також є під угодою з Фондом. Та й Окружний адміністративний суд Києва своєю постановою зобов'язав припинити дію постанови НКРЕКП.

Але абонплата на газ навіть не думала здаватися. І виплила у постанові №300. Тобто нікуди вона не подінеться, яку б сцену не розігрували в уряді. А слідом за нею запровадять і абонплату на опалення. Зиск простий - субсидію призначають на послугу, а не на її транспортування. Тому грошиків із держбюджету витрачатиметься менше, а з кишень українців - навпаки.

Контроль, контроль, контроль

Ті, хто до 1 травня отримував субсидії, упродовж місяця мають повідомити органи соціального захисту населення про зміни, які відбулися у їхній родині. Так, потрібно довести до відома, якщо хтось виписався із квартири чи, навпаки, прописався. Також необхідно доповісти про зміну соціального статусу членів сім'ї: хтось звільнився або влаштувався на роботу, став пенсіонером. Обов'язковим є надання даних про здійснення одноразової покупки, що перевищує 50 тис. грн.

Здавалося б, ці норми існували й раніше. Проте провідний експерт Центру соціальних і трудових досліджень Віталій Дудін вважає, що покладання на отримувачів субсидій додаткових обов'язків зробить простішим притягнення їх до відповідальності у разі надання недостовірних даних. Тобто якщо раніше домогосподарство мало повернути всю суму субсидій тільки за рішенням суду, то тепер кошти з них зніматимуть і без вердикту Феміди. У постанові прописано, що повернення держдопомоги у разі виявлення або ненадання даних про зміни можливе або готівкою, або шляхом списання з особових рахунків на підприємствах-виробниках чи виконувачах послуг. Тобто в платіжках домогосподарства з'явиться борг.

Читайте також: В мае сократят социальные нормы на субсидии

Часткова монетизація та зникла переплата

В уряді давно виробили стратегію додавання ложки меду в діжку з дьогтем. І постанова №300 не є винятком. Як заявляють у Кабміні, все це робиться задля монетизації субсидій. А віце-прем'єр Павло Розенко пообіцяв, що родини-«субсидіанти», які економили електроенергію або газ у минулому опалювальному сезоні, отримають 700 грн живих грошей. Таких по Україні набралося аж 2,5 млн.

Проте міністр забув сказати, що перерахування грошенят на банківський рахунок отримувача субсидій відбуватиметься не в автоматичному режимі, а тільки за заявою, яку потрібно до 1 вересня подати до органів соцзахисту. Та чи це важливо для міністра? Адже чим менше людей про це знатимуть, тим більше грошей залишиться у казні.

Також доволі знаковим є те, що формування списків «субсидіантів», які можуть розраховувати на виплату 700 грн, покладено на... житлові контори й постачальників послуг, з якими споживачі уклали прямі угоди. Отож, все залежатиме від сумлінності компаній, які не завжди виявляються чесними.

Але це тільки частина «марлезонського балету». Навіть якщо родина взимку мерзла в темному приміщенні, щоб максимально економити газ та світло, грошову виплату можна буде отримати тільки за зекономлені 150 кіловат електроенергії, якщо цей ресурс використовується для опалення, або за заощаджені 100 кубів газу.

З переплатою, яка виникає у споживачів послуг, в уряді взагалі вирішили не панькатися, а списати від 1 травня з рахунку домогосподарства, нібито її й не було. Хоча раніше переплата переходила на наступний місяць, і тоді викласти за комунальну послугу можна було меншу суму. Це мотивувало людей економити. Тепер же переплата за холодну і гарячу воду, а також за опалення повертатиметься у бюджет. Тобто сім'я, яка отримувала субсидію, але економила і не спожила норму, залишки на своїх рахунках втратить.

Експерти одностайно зазначають, що такі дії уряду призведуть до ще більшого зростання боргів за житлово-комунальні послуги серед населення. Адже ціну на газ, яка є основною складовою усіх тарифів, не зроблять справедливою. І Кабмін зовсім не цікавить те, що блакитне паливо власного видобування, яке за законом має спрямовуватися для населення, повністю покриває потреби побутових споживачів. Бо тоді люди могли б і без подачок від держави платити за комунальні послуги. Адже, за розрахунками аналітика громадської організації «Публічний аудит» Тараса Галайди, наразі справедлива вартість українського газу для населення з урахуванням витрат на транспортування та постачання ресурсу становить 1338,6 грн (без податків) за тис. кубометрів і 3200 грн (з податками).

Проте цього не відбудеться. На думку Віталія Дудіна, мета Кабміну - позбавити субсидій усіх, хто працює. Але безглуздо пов'язувати ці плани з підвищенням мінімальної зарплати. 

«Це потрібно було робити давно. А нині бюджетники можуть вимагати радикального збільшення зарплат. Приклад подають криворізькі шахтарі, які відмовляються підніматися на поверхню, доки оплату їхньої праці не підвищать до рівня 2012 року - тобто до 1000 євро на підприємствах КЗРК і Evraz», - підсумував експерт.

Антоніна МІРОШНИЧЕНКО

Вечірні Вісті

 

 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Июль 2020 (334)
Июнь 2020 (995)
Май 2020 (1233)
Апрель 2020 (1234)
Март 2020 (1268)
Февраль 2020 (1188)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области