ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Декабрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
       
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Гасіть світло, або Гра втемну

  185   0 03.05.2017, 12:00 | Статьи, Общество
Гасіть світло, або Гра втемну

Упродовж трьох років війни українська влада демонструвала щедрість до окупованих територій: туди за сміховинними тарифами постачалися світло, газ та вода. Бойовики старанно збирали плату за ці послуги, але до постачальників, які перебувають на контрольованій території, гроші не надходили. Уряд, хоч і з запізненням, усе ж зважився дати добро на припинення електропостачання до ОРЛО. У спадок від цих «відносин» залишилися багатомільярдні борги, погашення яких ляже на всіх українців.

Зранку гроші - ввечері стільці

У ніч на 25 квітня офіційний Київ нарешті припинив електропостачання на тимчасово окуповані території Луганської області.  Як пояснив міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик, це рішення є суто економічним, без домішку політики. Він пообіцяв повернути світло, як тільки в ОРЛО повністю розрахуються за ресурс.

За словами заступника міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгія Туки, загалом окуповані Донеччина та Луганщина заборгували близько 11 млрд грн. Зокрема, борг ОРЛО перед єдиним постачальником електроенергії «Луганським енергетичним об'єднанням» (ЛЕО) в «ЛНР» становить близько 5 млрд грн.

Експерт із питань енергетики Андрій Герус вважає, що вже давно потрібно було припинити подачу струму до всього підконтрольного бойовикам регіону.   

«Адже щомісячно борг окупованих територій зростає на 500 млн грн», - пояснив він у коментарі «ВВ».

Постає логічне питання: як накопичилася така значна сума? Тим більше, що люди, які живуть під окупантами, платять за комунальні послуги. І тут проявляється турботлива рука українського уряду. Адже в «ДНР» і «ЛНР» - зовсім інші тарифи.

Генеральний директор ЛЕО Володимир Грицай, який від 2015 року наполягав на припиненні постачання електрики бойовикам, написав у своєму блозі, що за 1 кВт/год при споживанні до 100 кВт/год на місяць населення сплачує 0,73 рубля, при споживанні від 100 до 600 кВт/год на місяць - 1,24 рубля за 1 кВт/год, а при споживанні понад 600 кВт/год - 2,81 рубля за 1 кВт/год. За водопостачання у «ЛНР» беруть 14,508 рубля за кубометр, за водовідведення - 8,798 рубля за куб.

«Тепер поділіть ці цифри на два, за курсом рубля на неконтрольованих територіях, і порівнюємо з нашими діючими тарифами: 90 коп. за 1 кВт/год при споживанні до 100 кВт/год і 1,68 грн за кіловат при споживанні понад 100 кВт/год. Про воду годі й говорити», - додав він.

Отож, як бачимо, мешканці окупованих територій платять за комунальні послуги менше як удвічі порівняно з українцями. Та навіть ці грошики осідають у «ДНР/ЛНР».

Але не прості донеччани й луганчани є найбільшими боржниками, а підприємства, які більше за всіх демонстрували страждання під час транспортної блокади, ініційованої активістами й ветеранами війни за Донбас. Підприємства, які врешті-решт були «націоналізовані», тобто «віджаті» бойовиками.

Російська «турбота» та український подарунок «націоналізованим»

Саме так звана націоналізація підприємств і змусила Україну піти на повне знеструмлення окупованої Луганщини.

На думку керівника громадянської ініціативи «Права справа», військового експерта Дмитра Снєгірьова, у такий спосіб українська влада додатково себе убезпечила. Адже після 15 березня, коли на засіданні РНБО Порошенко оголосив про запровадження економічної блокади, нічого не змінилося.

«Упродовж 1,5 місяців на «віджаті» підприємства дивним чином постачалася українська електрика, вода й газ. Тобто наша влада робила все для того, щоб підтримувати виробничий цикл так званих націоналізованих заводів і шахт. Причому поставляли електроенергію безкоштовно - щомісячно Україна витрачала на це близько 300 млн грн. Втрата контролю над підприємствами не стала на заваді», - розповів він «ВВ».

А ось директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник вважає, що, відрізавши окуповану Луганщину від світла, влада намагається покарати керівництво квазіутворень і тих, хто безпосередньо «віджав» об'єкти. На думку експерта, триває банальна боротьба за активи та контроль над 40 так званими націоналізованими підприємствами.

Без появи РФ на цій «сцені» не минуло. Росія устами Бориса Гризлова пообіцяла не залишити ОРЛО у пітьмі. Російські експерти вже прорахували, що світло для «ЛНР» обійдеться майже в 54 млн доларів на рік. І Кремль до цього готовий, хоча навряд щоб громадян РФ приваблювала перспектива додатково годувати окуповані території.

За словами Андрія Геруса, насправді Росія зможе постачати світло до квазіутворень у дуже обмежених обсягах, яких вистачить лише на забезпечення населення. Однак РФ спробує скористатися цією ситуацією задля самопіару.

Руслан Бортник додав, що відімкнення світла та води розглядаються світовою спільною як антигуманні жести, які дискредитують нашу державу. Крім того, заява про великі борги з боку «ЛНР» може негативно відобразиться на позиції України в міжнародних судах.

«Росія легітимізує свою присутність на окупованих територіях через постачання продуктів харчування, електроенергії, запровадження документообігу. РФ прагне претендувати на роль офіційного рятівника не тільки в очах мешканців окупованих територій, а й усього світу», - сказав він у коментарі «ВВ».

Із цим твердженням можна посперечатися. Адже луганчани й донеччани бачили різні прояви російської «турботи», та й світову спільноту вже не надуриш гучними заявами країни-агресорки. Всі чудово пам'ятають «братерську допомогу» Сирії у вигляді хімічної атаки й ударів по школах, лікарнях і житлових кварталах. В Україні, на щастя, Росія не вдається до зарину та авіації, але свої імперські амбіції проявляє у застосуванні найпідступніших методів і прийомів.

Читайте также: Украина прекращает поставки электроэнергии в оккупированные районы Луганской области

Прикриваючись санкціями

В ООН, де Росія досі тримає позиції, уже висловили занепокоєння і порадили Україні не додавати мешканцям окупованих територій ще більших страждань. Ця заява пролунала з приводу можливого відімкнення Попаснянського водоканалу, який заборгував ЛЕО 134 млн грн і 90% води з якого подається на окуповану територію.

Український уряд запевнив, що попри все водоканал працюватиме і надалі. Інакше Україна може наразитися на жорсткі санкції через порушення норм гуманітарного права. І це дає підстави говорити про те, що згодом буде відновлене й постачання електроенергії на окуповані території. Тим більше, що два останніх уряди створили всі умови для того, аби квазіутворення отримували світло, газ та воду безкоштовно. І це на тлі підвищення тарифів для всієї України!

За словами Дмитра Снєгірьова, постанова Кабміну №263 від 7 травня 2015 року за підписом Яценюка зобов'язала «Луганське енергетичне об'єднання» постачати електроенергію споживачам на непідконтрольні території Луганщини. А постанова №368 від 25 травня 2016 року, вже за підписом Гройсмана, змусила ЛЕО сплачувати «Енергоринку» заборгованість із поставляння електроенергії на НКТ грошима, які були зібрані з контрольованих територій. Тобто Кабмін забезпечував бойовиків усім необхідним за рахунок українців.

Керівник ЛЕО Володимир Грицак неодноразово звертався до профільного міністерства, «Енергоринку» та керівників уряду з вимогою скасувати ці норми, адже, на його думку, безкоштовне забезпечення бойовиків світлом є, по суті, формою їх фінансування. Але в Кабміні на це не зважали. Навіть більше, запит «Луганського енергетичного об'єднання» щодо надання їм ліцензії на постачання електроенергії виключно до контрольованих територій не схвалили. І компанія, зв'язана по руках і ногах, мусила продовжувати свою справу.

Борги підприємства все накопичувалися, і в грудні 2016-го НКРЕКП наклала на ЛЕО фінансові санкції із обов'язковим щоденним фінансовим утриманням коштів компанії на користь «Енергоринку».

«А українська електрика як йшла до так званої «ЛНР», так і йде. Адже наразі технічних умов для відімкнення електроенергії на окупованих територіях не існує. Щоб їх знеструмити, потрібно збудувати підстанцію», - констатував Дмитро Снєгірьов.

Про це наприкінці січня казав і міністр з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Вадим Черниш. Він поясняв, що єдина енергосистема пов'язує контрольовану та неконтрольовану території. Відповідно в лютому «Укренерго» оголосило тендер на будівництво підстанції у Кремінні, щоб унеможливити безкоштовне надходження світла до терористичних «республік».

«Уже є переможець і передбачене державне фінансування. Проект оцінили в 1,1 млрд грн. Але після того як уряд за одну ніч вимкнув світло на окупованих територіях, виникає цілком резонне питання: навіщо розбазарювати державні гроші, якщо так легко можна було припинити постачання електрики до ОРЛО? Цим тепер має зайнятися НАБУ», - наголосив Дмитро Снєгірьов.

За словами експерта, своєрідним маркером можуть стати новини про відновлення роботи «націоналізованих» підприємств. Адже збудована за радянських часів ЛЕП у Ростовській області РФ може забезпечити струмом хіба лише населення «ДНР/ЛНР». Про промисловість і говорити не варто. Отож якщо запрацюють підприємства, постане логічне питання: звідки взялася електроенергія, як не з України?» - констатував він.

Експерт нагадав, що практично в той самий день, коли гарант оголошував про економічну блокаду, на засіданні робочої підгрупи з економічних питань у Мінську обговорювалося питання відновлення постачання антрацитового вугілля із ОРДЛО на вільну Україну.  

«Це говорить як про характер державної блокади, так і про подвійні стандарти української політики. І в питаннях електроенергії ми спостерігаємо ті самі речі», - додав Снегірьов.

Читайте также: В оккупированном Луганске грянул блэкаут

Борг повісять на всіх

Попри все факт залишається фактом: є величезні борги з боку окупованих територій. І не бойовики будуть їх гасити, а українці.

За словами Андрія Геруса, ще рік тому НКРЕКП розробила концепцію повернення цих боргів. Вона передбачає, що 10 млрд грн заплатять усі споживачі з підконтрольних Україні територій.

«Нам усім встановлять цільову надбавку, і тарифи ще зростуть. Погашення решти боргів ОРДЛО передбачається за рахунок дотацій, субвенцій та інших інструментів із держбюджету. Тобто 27,7 млрд грн сплатять за рахунок громадян України, які й наповнюють держказну», - пояснив він.

Знаючи про таке рішення нацрегулятора, підприємства, які нині начебто «націоналізовані», а раніше належали українським олігархам, від березня 2016-го припинили розраховуватися за електрику. Навіщо? Адже врешті-решт українці заплатять за все - ось тільки прибутками з нами ніхто не поділиться.

Альона ПОТАЄВА

"Вечерние Вести" 

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Декабрь 2018 (456)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области