ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Декабрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
       
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Дешеві ліки — в мишоловці?

  350   0 04.04.2017, 10:55 | Статьи, Общество
Дешеві ліки — в мишоловці?

Від квітня людям, які страждають на серцево-судинні захворювання, астму та діабет другого типу, обіцяють повністю або частково компенсувати вартість ліків. Із двомісячним запізненням у нас стартує програма «Доступні ліки». На жаль, чиновники так і не встигли належно підготуватися до запровадження такої необхідної для українців платформи. Зокрема, не створений електронний реєстр пацієнтів, не уніфіковані згідно з міжнародними стандартами клінічні протоколи лікування і немає органу, який би курував цей процес.

Щоб отримати препарати за програмою «Доступні лік+и», потрібно звернутися до лікаря, який має виписати рецепт на спеціальному бланку. У ньому буде вказаний не препарат, а міжнародна непатентована назва активної діючої речовини.

Загалом для трьох захворювань виділений 21 такий дженерик. Для серцево-судинних захворювань це аміодарон, амлодипін, атенолол, верапаміл, гідрохлортіазид, спіронолактон, фуросемід, дигоксин, еналаприл, ізосорбіду динітрат, карведілол, клопідогрель, метопролол, нітрогліцерин, симвастатин, бісопролол.

Для бронхіальної астми: беклометазон, будесонід, сальбутамол.

Для діабету другого типу: метформін, гліклазид.

«Усі ці препарати відповідають базовому переліку Всесвітньої організації з охорони здоров'я», - зауважує «ВВ» виконавчий директор Благодійного фонду «Пацієнти України» Ольга Стефанішина.

Читайте також: 52% українців лікуються самостійно, не звертаючись до лікарів - опитування

Із рецептом пацієнт йде до аптеки, але не до будь-якої. Участь у цій програмі візьмуть ті аптечні заклади, які підпишуть угоди з місцевими органами влади. А безкоштовно можна буде отримати лише той препарат, який містить найдешевший дженерик. У випадку, якщо пацієнт захоче купити дорожчі ліки з тією самою діючою речовиною, різницю доведеться доплатити. Але, своєю чергою, обирати можна буде серед обмеженого кола ліків, вартість яких не перевищує так звану медіану цін (середню ціну на препарат у найближчих п'яти країнах).

«Формула, за якою відштовхуються від найдешевшої діючої речовини, є вкрай сумнівною, - каже «ВВ» директор Українсько-ізраїльського інституту імені Голди Меїр Альберт Фельдман. - По-перше, такі дженерики є найменш ефективними, їх можуть виробляти компанії з неідеальним реноме на міжнародному фармацевтичному ринку. Тобто це завідомо проблемна основа.

По-друге, це відкриває можливості для масових зловживань, зокрема на рівні аптек. Так, базові ліки за певною категорією захворювань можуть спеціально вилучати з аптечних мереж, щоб пропонувати людям дорожчі препарати, за рахунок доплати».

Зауважимо, на запровадження програми «Доступні ліки» протягом цього року в МОЗі обіцяють виділити 500 млн гривень. На думку директора Аптечної професійної асоціації України Володимира Руденка, ця сума покриє не більше як 40% потреб українців у безкоштовних ліках від серцево-судинних захворювань, астми та діабету другого типу.

Читайте також: Как получить бесплатные лекарства

«У 2015-2016 роках за вказаними діючими речовинами люди придбали ліків на суму 1,3-1,5 млн грн. За мінімальними цінами, які задекларувало МОЗ, нині потрібно близько 900 млн грн. Так, лунають обіцянки, що кошти виділятимуть додатково. Але виникає сумнів, чи будуть мотивовані аптеки за обмеженого фінансування брати участь у програмі реімбурсації? Бо ми вже маємо негативний досвід попередніх років, коли в деяких регіонах запустили пілотну програму компенсації коштів хворим на гіпертонію та цукровий діабет. Вона діяла за дев'ятьма дженериками. Але й досі деяким аптекам держава не компенсувала кошти. Тож програма реімбурсації може бути реалізована виключно за належного фінансування», - каже Володимир Руденко.

Він зауважує: системи відшкодування вартості ліків практикують у багатьох країнах світу. Але вони успішні, лише якщо в державі діє страхова медицина, є гарантування оплати ліків через страхові фонди.

«У нас, на жаль, навчають кататися на велосипеді без самого велосипеда. Та й загалом система реімбурсації в інших країнах працює інакше. Держава компенсує не найдешевший препарат, а надає на придбання ліків фіксовану суму, і, отже, пацієнт може купити ті ліки, які йому необхідні. Наприклад, державна компенсація становить 50 гривень. Людина може придбати в аптеці препарат за цю суму, а може й дорожчий, який їй більше підходить, скажімо, за 150 грн. У такому випадку треба доплатити 100 грн. А у нас, виходить, можуть заборонити пацієнтові купувати ліки, які йому дійсно потрібні й допомагають».

До слова, чиновники МОЗу обіцяли, що цього року в Україні має бути створена Національна закупівельна агенція. Вона стане головним розпорядником бюджетних коштів у медичній сфері, перебравши на себе роль посередника між державою, надавачами  медичних послуг та громадянами. Це відомство мусить виконувати контролюючі функції, зокрема, в рамках реімбурсації ліків. Та, окрім балачок про створення такого органу, справа далі не йде.

«Реімбурсація працюватиме ефективно, коли вона буде координуватися на національному рівні, - зазначає Ольга Стефанишина. - А поки що кожна область має вирішити, як керувати цією системою. Швидше за все, в різних регіонах виникнуть свої проблеми. Варто зауважити, якщо пацієнти стикнуться із зловживаннями з боку лікарів чи фармацевтів, вони можуть звернутися на гарячу телефонну лінію, зателефонувавши за номером 1545.

Перші кроки легкими не будуть, через три місяці потрібно їх проаналізувати і вдосконалити програму».

Альберт Фельдман наголошує: контроль є головною складовою успішної роботи цієї програми.

«Об'єктивна система дозволяє чітко відстежувати кількість звернень, реалізованих ліків та прораховувати кошти, які потрібно компенсувати аптеці. Лакуни в такому регулюванні призведуть до корупції, збагачення певних груп, які зможуть використати недоліки цієї системи».

Реімбурсація стартує без запровадження електронних реєстрів пацієнтів.

«А вони необхідні для ефективного менеджменту як цієї програми, так і інших новацій, які запроваджує МОЗ, - зауважує Стефанішина. - Адже наразі в Україні не ведеться жодного ефективного обліку пацієнтів, окрім хворих на СНІД. При Міністерстві охорони здоров'я працює група, що розробляє систему електронного управління у сфері охорони здоров'я E-Health. І лише з квітня будуть потроху займатися створенням електронних реєстрів, паралельно із запровадженням системи реімбурсації. Пацієнти приходитимуть за ліками, їх вноситимуть до бази, яку потім планують електронізувати», - розповідає Стефанішина.

Окрім усього, для запровадження реімбурсації в Україні мають бути уніфіковані протоколи діагностики і лікування.

«У законопроекті «Про державні фінансові гарантії щодо надання медичних послуг» прописано, що Україна має перейти на міжнародні протоколи лікування. Цей документ ще не розглядав профільний комітет з охорони здоров'я. Невідомо також, чи підтримає його Верховна Рада», - зауважує Стефанішина.

Вікторія ЧАЙКА

 

ДУМКА ЕКСПЕРТА

 «Запроваджуючи стару систему реімбурсації, чиновники МОЗу наступають на ті самі граблі»

Альберт ФЕЛЬДМАН,
директор Україно-ізраїльского інституту імені Голди Меїр:

«Україна абсолютно не готова до ефективного запуску програми реімбурсації ліків. Сьогодні лише аптечна мережа сприймає це нововведення більш-менш позитивно. Адже в аптеках за рахунок цього хочуть збільшити попит на певні лікарські засоби і розраховують, що держава компенсуватиме їм кошти.

Без електронного обліку пацієнтів та виписаних лікарями рецептів матимуть місце ті чи інші зловживання. Наприклад, можливий витік ліків, з придбанням яких вирішила допомогти держава, на вторинний приватний ринок, їх перепродаж тощо. Тобто це перетвориться на метод збагачення окремих людей, які за допомогою певних схем перетягнуть державні кошти до власних кишень. 

Найбільше дивує те, що чиновники МОЗу нині наступають на ті самі граблі. Адже кілька років тому в пілотних регіонах, на експериментальному рівні, намагалися запровадити аналогічну систему компенсації вартості ліків для діабетиків та гіпертоніків. Проте вона провалилася - залишились невдоволеними і люди, і аптеки, та й самі лікарі не розглядали цю програму як спосіб подолання дефіциту препаратів для своїх пацієнтів. І тепер, не проаналізувавши помилок, запроваджують ще один проект!

Поза сумнівом, українців необхідно забезпечувати безкоштовними ліками, але для цього є ефективніші методи, які були відпрацьовані в інших країнах. До прикладу, в поліклінічних закладах, де відбувається первинний прийом пацієнтів, відкриваються аптечні пункти, і лише там можна отримати безкоштовні ліки із затвердженого списку. Ці аптеки керуються не якимсь міфічним центром, а безпосередньо головними лікарями поліклінік. Вони відповідають за розподіл ліків між пацієнтами, контролюють виписані рецепти. Жодні інші аптеки поза поліклінічною мережею не беруть участі у цій програмі. Так забезпечується ефективний контроль і відсутність корупційних складових».

"Вечірні Вісті"

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Декабрь 2018 (494)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области