ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Май 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     

Чорна діра українського бездоріжжя

  83   0 14.03.2017, 10:20 | Статьи, Общество
Чорна діра українського бездоріжжя

«Моя країна - суцільна руїна» - ці рядки з пісні Кузьми Скрябіна спадають на думку, коли пересуваєшся українськими дорогами. Автошляхи, де не залишилось живого місця від вибоїн, асфальт, що сходить разом зі снігом, є кричущим виявом неповаги з боку влади до своїх громадян. Не дивно, що, за рейтингом Всесвітнього економічного форуму, Україна увійшла до п'ятірки країн світу із найзанедбанішими трасами. Гірші, ніж у нас, дороги лише в Демократичній республіці Конго, Мадагаскарі та Парагваї.

На ремонт доріг знадобиться 100 років?

Голова уряду Володимир Гройсман не раз заявляв, що 2017 року в Україні розпочнеться «масштабне будівництво доріг на державному рівні». Урядовці пафосно обіцяли виділити на розвиток дорожнього господарства рекордну суму - 35 млрд грн. Та чим ближче час, коли треба ремонтувати шляхи, тим менше в словах чиновників оптимізму. Так, міністр інфраструктури Володимир Омелян недавно сказав: «Я був би щасливий, якби ті 35 млрд грн були. Але реальна сума на утримання доріг, на яку ми розраховуємо, - в діапазоні 15-20 млрд грн цього року».

Отже, звідки планують брати гроші на дорожні роботи? У бюджеті-2017 на дорожній фонд закладено 14 млрд грн. «Із них 7 млрд грн підуть на обслуговування кредитів, які держава раніше брала на реконструкцію автошляхів у ЄБРР та Європейському інвестиційному банку. Ми й досі розплачуємося за дороги, збудовані до Євро-2012, а також за трасу міжнародного сполучення Київ - Чоп, реконструкція якої почалася ще 2004 року», - зазначив у коментарі «ВВ» експерт у сфері транспорту та інфраструктури Олександр Кава.

Тобто з коштів, передбачених бюджетом, на дорожні роботи залишається 7 млрд грн. «Близько 3 млрд  грн в «Укравтодорі» планують спрямувати на зимове та літнє утримання доріг, зокрема на ямковий ремонт. На поточний, капітальний ремонти та реконструкцію шляхів піде лише 4 млрд грн. Загалом за ці гроші можна буде залатати ямки на 30 тис. км доріг і відремонтувати десь 730 км трас», - каже Кава.

Однак це - крапля в морі, враховуючи те, що держава в особі «Укравтодору» наразі має відповідати за мережу із 170 тис. км доріг, з яких 120 тис. км - місцевого значення і 50 тис. км - державного (є ще муніципальні шляхи: дорожня мережа навколо населених пунктів, яка перебуває на балансі місцевих бюджетів). Тим часом експерти визнають, що 97% дорожнього покриття в Україні зношене і потребує ремонту. Щодо інших, позабюджетних статей фінансування дорожнього фонду, то вони є незахищеними. Наприклад, нині обговорюється можливість отримати 15 млрд грн від Нацбанку. «Якщо регулятор погодиться, то загалом грошей вистачить на ремонт 2 тис. км - це трохи більше як 1% від автодорожньої мережі. Також можна буде полагодити десь 80 мостів. Хоча в аварійному стані наразі перебувають 4 тисячі мостів із 17 тисяч, які є в Україні. Тобто ця сума нітрохи не відповідає тому фронту робіт, яких потребує Україна», - вважає Олександр Кава.

Окрім того, урядовці акцентують, що на місцях дороги мають будувати за рахунок надходжень від так званого митного експерименту. Його суть полягає у тому, що 50% надпланових доходів митниць мають спрямовувати до спеціальних дорожніх фондів. Цей експеримент стартував 2015 року в Одеській, Волинській, Львівській та Чернівецькій областях, а цьогоріч його планують поширити й в інших регіонах. Відомо, що за два роки завдяки цьому вдалося зібрати 2,8 млрд грн. У контексті будівництва доріг це мізерні кошти.

Олександр Кава вважає, що транспортна інфраструктура України перебуває у плачевному стані через хронічне недофінансування. «Якщо такими темпами, як сьогодні, виділяти гроші на дороги, то для капітального ремонту всього дорожнього покриття знадобиться 100 років. А враховуючи те, що строк експлуатації автошляху в середньому становить 10-15 років, то за такого фінансування неможливо говорити навіть про збереження дорожньої мережі в нинішньому стані. Для порівняння: уряд Польщі на дороги державного значення - 19 тис. км - виділяє суму, еквівалентну близько 150 млрд грн. У Німеччині з Федерального бюджету щорічно на транспортну інфраструктуру виділяється сума, еквівалентна 530 млрд грн», - акцентує Кава. 

До речі, за словами очільника Міністерства інфраструктури Омеляна, для відновлення дорожнього сектора України і приведення його до європейських норм необхідно спрямовувати щонайменше 50 млрд грн протягом п'яти років.

Де взяти кошти на автошляхи?

Однак експерти сходяться на думці: справа не лише в нестачі коштів на будівництво доріг, а й у неефективному розподіленні та корупційній складовій. «Близько 40% грошей, які виділяються на дороги, з'їдає корупція, ще 30% витрачаються «на вітер», бо в Україні порушуються технології будівництва та обслуговування доріг», - зазначає директор консалтингової компанії William invest  Віктор Медвідь. За його словами, наразі органи, які мають контролювати якість виконання дорожніх робіт, працюють неефективно. Експерт вважає, що функції контролю за доцільністю використання коштів, виділених на дороги, мають бути покладені на страхові компанії. «Тобто потрібно страхувати договори між виконавцями і замовниками дорожніх робіт на предмет виконання гарантійних зобов'язань. Страхова компанія контролюватиме, щоб тендер відбувся чесно, дорогу збудували вчасно, із дотриманням необхідних норм. Страховики будуть зацікавлені у прозорості всіх процесів, бо інакше їм доведеться виплачувати страхову виплату. Тоді як чиновники, долучені до цього процесу, переймаються лише тим, щоб отримати хабар», - каже Медвідь.

Аналітик громадської організації «Публічний аудит» Володимир Тарчинський звертає увагу: на дорожнє господарство має йти акцизний збір, який закладений у вартість бензину та дизельного палива. Проте куди тепер витрачаються ці кошти - невідомо. «У 2014 році за рахунок акцизного збору до спецфонду «Укравтодору» надійшло десь 8 млрд грн. Потім були внесені зміни до Бюджетного кодексу, і такі відрахування почали надходити не до спеціального, а до загального бюджетного фонду. У 2015 році в «Укравтодорі» заявляли, що, враховуючи кількість палива, яке реалізується в Україні, від акцизного збору можна отримувати близько 40 млрд грн щороку. Ми знаємо, що в 2015 році на дороги з бюджету виділили близько 20 млрд грн, з яких 17 млрд, до слова, пішли на обслуговування боргів. Але це - не всі надходження від акцизного збору. Де інші гроші - незрозуміло. Виходить, що водіїв зобов'язали сплачувати додатковий податок, але ці кошти розчиняються у загальному котлі, а дороги фінансуються за залишковим принципом. Є надія, що цей податок акумулюватиметься у Дорожньому фонді, який планують створити восени цього року».

Читайте также: Экзамены на водительские права по новым билетам: что изменится? 

Віктор Медвідь вважає, що наповнювати Дорожній фонд слід за рахунок споживачів, які використовують шляхи з комерційною метою. «Йдеться про транзит, а також вантажні перевезення. Важкі фури вбивають наші шляхи. Наприклад, чи не в кожній області є великий агропромисловий холдинг, автопарк якого містить 40-тонні комбайни. Підприємство заробляє чималі гроші для свого власника, розбиваючи дороги, ремонт яких має фінансуватися з місцевого бюджету. І місцевій владі доводиться випрошувати в бізнесмена кошти, а той удає поблажку, погоджуючись відремонтувати частину траси біля свого підприємства. Тобто сама система дорожнього будівництва в Україні є деструкційною», - наголошує Медвідь.

За його словами, на межі областей для вантажівок мають бути встановлені інфраструктурні комплекси, обладнані електронними вагами. «Легкові авта зможуть проїжджати їх без зупинки, а вантажні повинні сплачувати амортизаційний збір залежно від ваги. Інвестувати в ці системи мала б держава, і вони б окупилися за кілька років. Про це в Україні говорять давно, але віз і нині там - нині в Україні немає жодного такого комплексу».

До слова, у Мініфраструктури обіцяють, що з наступного року відбудеться децентралізація «Укравтодору». У рамках цієї реформи дороги місцевого значення планують передати на баланс обласним державним адміністраціям. Тобто планується, що «Укравтодор» відповідатиме лише за шляхи державного значення. Експерт громадської компанії «Європатруль» В'ячеслав Коновалов нагадує: про децентралізацію «Укравтодору» в Україні говорять із 2012 року, але далі розмов справа не просунулася. «Суть цього процесу зводиться до того, що чиновники з центру хочуть передати на місця повністю розбиті дороги, щоб урешті сказати: ми тут ні до чого. Але в обладміністраціях їх не спішать приймати, кажуть: спочатку відремонтуйте. Так і ходять колом», - зауважує експерт.

А Віктор Медвідь вважає, що децентралізація «Укравтодору», зокрема, спричинить зростання вартості дорожніх робіт, через що вони стануть недоступними для обладміністрацій. «Будь-який матеріал для будівництва доріг, так само як авта для ремонту, ефективніше закупати оптом, через державні компанії. Децентралізація призведе до подальшої деградації дорожньо-транспортної системи України. Без потужної основи тут нічого не вийде».

Вікторія ЧАЙКА

gazetavv.com

 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Май 2019 (692)
Апрель 2019 (1008)
Март 2019 (1069)
Февраль 2019 (946)
Январь 2019 (1032)
Декабрь 2018 (1014)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области