ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Сентябрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
       
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Домашнє насильство: чому держава безсила?

  234   0 13.02.2017, 14:55 | Статьи, Общество
Домашнє насильство: чому держава безсила?

Жертви домашнього насильства в Україні про свої проблеми воліють мовчати. У більшості випадків ті, хто зносить знущання вдома, не звертаються до правоохоронців, боячись осуду чи свого кривдника. Заяву до поліції пишуть, якщо вже дуже допекло. Але через неефективні механізми захисту потерпілих домашні тирани здебільшого залишаються не покараними. Правозахисники б'ють на сполох: в Україні необхідно ратифікувати Стамбульську конвенцію - цей міжнародний документ передбачає створення дієвої системи покарання сімейного кривдника і надання достатньої підтримки потерпілим від домашнього насильства.

Державна Дума РФ 27 січня ухвалила законопроект про переведення першого випадку домашніх побоїв з розряду кримінальних злочинів до адміністративних правопорушень. Кримінальна відповідальність настає лише для тих, хто вчинив другий і наступний акти насильства у сім'ї. При цьому навіть була відхилена поправка до закону, щоб залишити кримінальне покарання за побої дітей, вагітних та немічних громадян. Відповідний закон прийняли попри те, що домашнє насильство в Росії набуло масштабів епідемії. За даними міністерства внутрішніх справ РФ, у цій країні щодня внаслідок побиття чи травм, завданих чоловіком чи партнером, помирають 40 жінок. Щороку через це втрачають життя 14 тисяч жінок. Але російська влада, очевидно, не вбачає у цьому проблеми. Так, прес-секретар російського президента Пєсков, коментуючи ухвалення цього закону, заявив, що «недоцільно гіпертрофувати і ототожнювати з сімейним насильством якісь незначні прояви». А спікер Держдуми назвав декриміналізацію домашніх побоїв «запорукою міцної сім'ї»... «Це сигнал з боку держави: принижувати і бити в родині можна - вам за це нічого не буде, - каже «ВВ» головний редактор сайту «Центр інформації про права людини» Ірина Виртосу.

Зауважимо, на жахливу ситуацію із домашнім насильством у Росії не раз звертала увагу світова спільнота, зокрема, Комітет із ліквідації дискримінації щодо жінок Human Rights Watch. На це у російських чиновників відповідь проста: зі своїми справами розберемося самі. Утім, нікого вже не дивує, що моральні правила і норми в цій країні йдуть урозріз із світовими демократичними цінностями. Тож маємо більше перейматися власними проблемами, бо для нас ця тема теж болюча.

Згідно з дослідженнями Інституту соціологічних досліджень НАН України, 68% жінок (близько 18 млн) в Україні зазнають знущань у сім'ї, із них 20% - часто (здебільшого це побиття чоловіком). Так, у Центрі інформації про права людини повідомляють, що в Мінсоцполітики України у 2016 році було зафіксовано 96 143 звернення щодо фактів домашнього насильства, з яких 821 - від дітей, понад 10 тисяч - від чоловіків, 85 037 звернень - від жінок. У Національній поліції зафіксували інші цифри: говорять про 127 478 звернень, зокрема 982 - від дітей. Як зауважує Ірина Виртосу, це не повна картина, бо за допомогою звертаються переважно ті, у кого вже увірвався терпець, або якщо домашні побої загрожували їх здоров'ю та життю, або коли на жорстокі сварки відреагували сусіди.

Як пояснила «ВВ» адвокат у сфері сімейного права Юлія Дузь, Кримінальний кодекс України не містить окремої статті щодо насильства у сім'ї. «Певний вид відповідальності настає залежно від наслідків дій. Якщо побої носили системний характер, вони можуть підпадати під статтю Кримінального кодексу. Відповідальність за сімейне насильство прописане в Адміністративному кодексі, який передбачає покарання у вигляді попередження, штрафу чи арешту. Якщо насильницькі дії повторюються, прокурор може виходити зі зверненнями до суду про застосування захисного припису, в рамках якого сімейному кривднику можуть заборонити наближатися до жертви, телефонувати тощо», - пояснює адвокат.

Юлія Дузь наголошує: в Україні не передбачений механізм дотримання захисного припису. «Фактично лише потерпіла сторона може контролювати, чи виконується захисний припис, чи ні. В інших країнах, до прикладу, за це відповідають окремі органи, які опікуються справами сім'ї. Вони мають реагувати на ці порушення, і якщо попереджувальні механізми не діють, то жертва насильства не мусить повторно звертатися із заявами, як це відбувається у нас - насильника ізолюють або надсилають на лікування. Бо якщо людина постійно вдається до агресії, то це вже психологічне порушення», - каже Юлія Дузь.

Загалом ця сфера в Україні регулюється законом «Про попередження насильства в сім'ї», ухваленим у 2001 році. У ньому, зокрема, прописано, що домашнє приневолення може бути трьох видів: фізичне, психологічне та економічне. Однак документ не дає відповідей на всі питання. Зокрема, часто жертви сімейних тиранів не підпадають під визначення «сім'я». Міжнародні стандарти встановлює Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбі з цими явищами - так звана Стамбульська конвенція. Нині 43 країни вже її підписали і 22 - ратифікували. України, як, до слова, і Росії, немає у цьому списку. Так, минулого року Верховна Рада провалила ухвалення законопроекту № 5294 «Про запобігання та протидію домашньому насильству», необхідного для ратифікації Стамбульської Конвенції. «Цей документ закладав основи для системної допомоги потерпілим від домашнього насильства. Однак його обговорення перетворилося на театр абсурду, бо кільком депутатам видалися дражливими слова «гендер» і «сексуальна орієнтація». Ухвалення закону вперлося в політичні моменти», - зазначає Ірина Виртосу.

Вона наголошує: Україна як член Ради Європи в особі представників Міністерства юстиції, Міністерства закордонних справ, працівників Постійної місії України при Раді Європи брала участь у розробці Стамбульської конвенції і голосувала за її прийняття. «Текст цього документу містить і наш інтелектуальний продукт, тому тези, що начебто нам нав'язують стандарти, які не притаманні українській ментальності, є маніпуляцією», - зазначає експерт.

Важливо, що Конвенція передбачає криміналізацію домашнього насильства. «В законодавстві України насправді не так багато правових підстав для кримінального покарання кривдника. Тільки 4% з тих, хто торік звернувся до поліції з цією проблемою, дійшли до суду. Часто потерпілі жінки взагалі відкликають заяви, бо починають боятися: якщо годувальника сім'ї заберуть, то стане зовсім скрутно, тож нехай краще б'є.

Однак держава має дати суспільству чіткий сигнал: домашнє насильство - це злочин. Тоді кривдник не перекладатиме провину на жертву, яка звернулася до поліції. Тобто відповідальність лежатиме на ньому, а не на потерпілій. Загалом проблема домашнього насильства - це криза в стосунках між близькими людьми, і в цьому полягає складність і небезпека. Ми дуже мало про неї говоримо на загал. А примус і силування трапляються і в заможних сім'ях, які мають статус, публічність. До того ж, Стамбульська конвенція передбачає проведення інформаційних кампаній, спрямованих на поширення думки, що про домашнє насильство говорити не соромно», - зазначає Ірина Виртосу.

Цей міжнародний документ також передбачає створення ефективної системи покарання кривдника і надання достатньої підтримки потерпілим, чого наразі в Україні немає. Причому країна мусить виконувати всі ці зобов'язання. «Йдеться про мережу спеціальних закладів, де жертви домашнього насильства можуть отримати комплексну допомогу. В Україні нині діють близько 19 таких закладів (як державних структур, так і громадських ініціатив), проте вони відкриті для багатьох вразливих категорій громадян: тих, хто не має власного житла, хто зазнав зґвалтування, там можуть отримувати психологічну підтримку військові, які повернулися з АТО. Щодо покарання кривдника, то насамперед потрібна ізоляція від нього потерпілої. Нині ж його можуть певний час потримати у відділку, але він повертається озлоблений і береться з новою силою за допомогою кулаків чи психологічно тиснути на жінку», - наголошує Ірина Виртосу.

До слова, нині в Україні триває кампанія «Конвенція у подарунок» на підтримку ратифікації Стамбульської конвенції проти насильства над жінками. Організатори кампанії Amnesty International спільно з Центром інформації про права людини закликають вийти 14 лютого у День закоханих о 10:00 під стіни Комітетів Верховної Ради й вимагати від народних депутатів та президента ратифікації міжнародного документу.

Ще одна важлива інформація: потерпілим можна телефонувати на гарячу лінія з попередження домашнього насильства від громадської організації «Ла Страда Україна» за номером 0 800 500 335 (з мобільного - 386). «Там працюють психологи та правники, які можуть надати первинну консультацію. Але в них немає можливості системно підтримувати людину - ці функції має взяти на себе держава, створивши відповідний сервіс. Потерпілій від домашнього насильства потрібна психологічна реабілітація, вона має знайти в собі сили жити без кривдника, оскільки часто потрапляє у психологічну залежність від цієї людини», - розповідає Ірина Виртосу.

Читайте також: Госпітальні бої 

Окрім того, обов'язково потрібно написати заяву до Національної поліції, і якщо були акти фізичного насильства - зняти побої. «Це важливі докази, зокрема, для того, щоб залишити собі дитину, якщо жінка відважиться на розлучення, - радить експерт. - При різних соціальних службах у роботі з молоддю також є центри надання допомоги потерпілим від насильства, де своєю чергою можуть зорієнтувати, як діяти далі. Також можна звернутися до громадських організацій. Для жертв сімейного тирана важливе спілкування з такими самими людьми, пошуки нових можливостей. З іншого боку, потрібно враховувати, що потрібен час, аби потерпіла повернула довіру до людей, які є поруч».

Валентина РИНГЕЛЬ


 

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Сентябрь 2018 (723)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)
Июнь 2018 (1010)
Май 2018 (1065)
Апрель 2018 (1024)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области