ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Октябрь 2021    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   

Опалювальний тарифомор

  626   0 23.01.2017, 11:03 | Статьи, Общество
Опалювальний тарифомор

Звичайний ранок київського метро. Перехід з «Палацу спорту» на «Льва Толстого» нагадує чергу до мавзолею Леніна за радянських часів. На лавочці - літня жінка в скромному старенькому, але охайному одязі. Вона мовчить, тільки по щоках, зритих зморшками, котяться сльози, які вона час від часу витирає струдженими руками. «Звідки в мене такі гроші? Пенсія невелика, а просити милостиню не можу - соромно», - розповідає вона зрештою випадковим перехожим, які підійшли до старенької. З'ясувалося, що жінка, життя якої ніколи не було легким, отримала платіжку на опалення, сума в якій більша за її пенсію...

Другий етап шокової терапії

Шокові рахунки за опалення у листопаді, якими занепокоїлися в мерії і навіть у Кабміні, виявилися тільки «квіточками». Минуло кілька місяців, і після новорічних та різдвяних свят на мешканців столиці очікував другий раунд шокової терапії. У квитанціях за грудень - безсоромно великі суми. Платіжки, які можуть довести до передінфарктного стану, наразі жваво обговорюються у соцмережах. Проте ані мер столиці, ані прем'єр Гройсман поки не спромоглися відреагувати...

Інтернет-користувачка Тетяна Демчук скаржиться, що за квартиру загальною площею у 49 квадратних метрів доведеться платити 2226 грн. А мешканці столичної Оболоні Алвіні Охотниковій за опалення нарахували 2330,47 грн за ті самі квадратні метри. Ще й борг у 1124,5 грн приписали, якого бути не могло. Ольга Валявська розповідає, що якщо минула платіжка містила суму 1500 грн за маленьку двокімнатну квартиру, то остання - вже 2500 грн. І таких прикладів безліч: кияни нарікають, що рахунки за місяць виросли вдвічі. Тетяна Сохацька зізнається, що за опалення квартири площею у 79 кв. м їй нарахували 6821 грн. «При цьому ми замерзаємо! Найвища температура в кімнатах останнім часом - +19! І в нас немає ані підвалу, ані балконів, які опалюються», - написала вона в соцмережі. А Юрій Забіяка побачив у своїй платіжці суму 9656,87 грн за 123 метри опалювальної площі!

Ті, хто після отримання рахунків замислився над оформленням субсидії заднім числом, можуть не тішити себе ілюзіями, бо й субсидникам нині не солодко, і вони також шоковані. «Квитанції за опалення величезні, тільки за три дні листопаду (опалення увімкнули 27.11.2016) нарахували 1036,22 грн за квартиру в 71 кв. м. За грудень з урахуванням субсидії до оплати - 2354,02 грн (без субсидії - 3255 грн)», - розповідає інтернет-користувачка Яна Нафтанова.

Найбільшого резонансу набула історія мешканців будинку на вул. Кирилівській, 15 у Києві, яким за опалення потрібно заплатити майже 8 тис. грн. У «Київенерго» знайшлися відповіді на всі запитання. За інформацією компанії, платіжки містять надвисокі суми через те, що до них увійшла оплата не лише за попередній місяць, а й за тиждень листопаду. Мовляв, так сталося, бо змінився механізм нарахування субсидій. І дарма, що своїми діями компанія порушила кабмінівську постанову №630, згідно з якою розрахунковий період не повинен перевищувати один місяць.

Щодо ситуації на вул. Кирилівській, то в «Київенерго» підтвердили, що нарахування правильні, а надмірне споживання теплової енергії у будинку пояснили «ознаками опалення підвального приміщення та балконів із мансардами». Експерти, яких опитали «ВВ», загалом вважають, що «Київенерго» навряд чи маніпулює показниками лічильників, і в платіжках із захмарними сумами насправді винні морози. «Усі свої махінації компанія і так закладає у тарифи, затверджені НКРЕКП. До валових затрат можна віднести все що завгодно. Наприклад, у видатки на повірку лічильників води вони вписали всіх без винятку споживачів столиці, хоча ще рік тому навіть 50% київських квартир не були обладнані приладами обліку. І такого крутійства в них безліч», - розповів «ВВ» директор «Інституту міста» Олександр Сергієнко.

Своєю чергою екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко визнав, що суми в деяких платіжках виходять за рамки розумного. За його словами, потрібно порівняти нинішні авізовки з минулорічними, і якщо сума за аналогічний період зросла у 1,8 разів, то нарахування більш-менш об'єктивне. Адже саме настільки мають піднятися тарифи через підвищення ціни на газ урядом Гройсмана. Якщо суми збільшилися у 3-4 рази, не виключені маніпуляції з боку компанії за допомогою приладів обліку.

Прилад на переобліку

Споживачі погоджуються, що з їхніми лічильниками відбуваються якісь дива. І дійсно: одна справа - підвищені тарифи, а зовсім інша - спожита в гігакалоріях енергія, яку нараховують мешканцям багатоповерхівок, де встановлені будинкові лічильники тепла. Цей показник цілковито залежить від погодних умов: коли тепло, постачається менше ресурсу, і, відповідно, будинок споживає менше гігакалорій. І навпаки: коли на вулиці морозно, лічильник фіксує їх у більшій кількості.

Порівнюючи старі платіжки, доходимо висновку, що раніше нарахування були скромнішими навіть у найхолодніші місяці. І це доводять спожиті гігакалорії. Наприклад, трикімнатна квартира з опалювальною площею у 61,5 кв. м у багатоповерхівці з будинковим приладом обліку, згідно з нарахуваннями за минулорічний грудень, спожила 1,9939 гікакалорій. І це при тому, що температура повітря не опускалася нижче за -5, а загалом 12 днів була навіть плюсовою. За грудень 2013-го було спожито 1,28754 Гкал, за той самий період у 2015-му - 0,84597 Гкал.

Найхолоднішим місяцем 2016-го був січень - тоді понад тиждень температура повітря у середньому трималася на позначці -10, а інколи сягала й -17. І попри це обсяг споживання тепла становив 1.033399 Гкал. Січень 2014-го теж був студений - упродовж десяти днів денна температура опускалася нижче за -10 градусів. Але навіть тоді за аналогічний період було зафіксовано лише 1,24266 Гкал. Відтак можемо стверджувати, що показники за грудень 2016-го, навіть із врахуванням одного листопадового тижня, не сумісні з логікою.

Перше пояснення зростання обсягів спожитої енергії, яке спадає на думку: на виробництво опалення йде недоброякісний газ. Проте  аналітик громадської організації «Публічний аудит» Тарас Галайда пояснив, що якість блакитного палива не пов'язана з вартістю гігакалорії.  Підприємство через поганеньке паливо може витратити більше газу, проте це - проблема постачальника послуг. Є зафіксована ціна газу, є так само затверджена вартість гігакалорії. Споживачі отримують кінцевий продукт і сплачують його обсяги за лічильниками.

Експерт радить мешканцям, у яких виникають сумніви щодо правильного фіксування показників із будинкових лічильників, звертатися до ЖЕКів та ОСМД, щоб спільно з працівниками «Київенерго» перевірити їх.  Проте, як свідчить практика, доступу до лічильників домогтися складно. На офіційній сторінці «Київенерго» у «Фейсбуці» постійно з'являються скарги споживачів на те, що їхні заяви про присутність під час зняття показників із будинкових приладів обліку тепла ігноруються місяцями. І, якщо бути зовсім чесними, разові рейди не дають змоги показати ситуацію в динаміці, принаймні порівняти показники. Тому було б доцільно на муніципальному рівні розробити нормативний документ щодо щомісячного доступу споживачів до лічильників. Також було б доречним, щоб у кожній квитанції, окрім спожитих за місяць гігакалорій, фіксувалися і показники на початок та кінець періоду. Проте навряд чи варто розраховувати на це, адже коли мешканці не володіють повною інформацією, суми їм можна малювати бодай зі стелі.

Курс на підвищення

Експерти прогнозують, що рахунки за опалення наступного місяця будуть ще вищими. І річ не тільки в тому, що в січні лютували морози. Співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич упевнений, що найбільший шок ще попереду: ми побачимо взагалі непосильні платіжки після нового витка подорожчання газу. «Наскільки мені відомо, МВФ вимагає від Кабміну підвищення ціни блакитного палива, якщо реальна вартість газу за імпортним паритетом відрізнятиметься більше ніж на 10% між кварталами», - розповів він «ВВ».

Читайте також: Коммуналка снова дорожает

Проте чи потягне населення це нове підвищення? За словами Олександра Сергієнка, якщо в листопаді 2016-го рівень неплатежів сягнув 56%, то в грудні він становив уже 64%. «Населення неспроможне оплачувати комунальні послуги. Якщо суми в платіжках ще зростуть, вони майже зрівняються із доходами українців. І люди перестануть платити за комуналку, щоб мати можливість принаймні купити собі їжу або ліки», - констатував Сергієнко.

Тарас Галайда також вважає, що навіть нинішні платежі непосильні для більшості громадян. «Сьогодні середня зарплатня у країні близько 5000 гривень, більше як половину цієї суми потрібно заплатити тільки за опалення, не кажучи вже про інші рахунки. А що казати про пенсіонерів і тих, хто отримує мінімальну зарплатню?» - підкреслив експерт.

А Дмитро Марунич додає, що невідповідність тарифів і доходів населення є катастрофічною.  «Тому потрібно змінювати людей при владі, бо вони не відмовляться від концепції щодо підвищення тарифів до європейського рівня на тлі українських доходів», - додав він.

Тягнемо-потягнемо

Справді, винуватцем таких надвисоких сум за опалення фахівці вважають не енергетичні компанії, а уряд Гройсмана, «стараннями» якого торік було підвищено ціну на газ для населення та ТКЕ. І хоч Олександр Сергієнко вважає, що тарифна політика прем'єра загрожує йому політичним самогубством, проте поки що очільник уряду потрібний президентові. Тарас Галайда додав, що наразі ціну на газ, встановлену урядом Гройсмана, ніхто не збирається коригувати.  «Тому залишається чекати або політичного, або судового рішення щодо зниження вартості газу для потреб населення та підприємств ТКЕ», - констатує він.

Тим часом розгляд «тарифної справи», ініційований ВО «Батьківщина» проти Кабінету міністрів щодо скасування постанови №315 про встановлення єдиної ціни на газ на рівні 6879 гривень за тисячу кубометрів, затягується з особливим цинізмом. Засідання постійно переносяться через хвороби суддів. А останнього разу захворіли відразу два мантієносці! Звичайно, служити Феміді - важка справа, проте таке слабке здоров'я суддів щонайменше викликає занепокоєння: 23 січня завершується термін повноважень обох цих «болящих». Це означає, що «тарифна справа» розглядатиметься від самого початку новим складом суду. Тобто до кінця опалювального сезону ми точно не дочекаємося рішення.

Доведеться плакати і платити. Проте постає питання: коли ж влада заплатить за сльози кожного незахищеного державою українця?

Антоніна МІРОШНИЧЕНКО

"Вечерние Вести"

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Октябрь 2021 (499)
Сентябрь 2021 (720)
Август 2021 (745)
Июль 2021 (601)
Июнь 2021 (724)
Май 2021 (806)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области