ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Январь 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   

Україна — вокзал для українців

  471   0 17.01.2017, 11:05 | Статьи, Общество
Україна — вокзал для українців

Усе більше молодих людей емігрують з України. Виїжджають розумні, працездатні, талановиті. Все частіше вони намагаються залишитись назавжди там, де знайшли краще життя. На жаль, вони не бачать свого майбутнього в нашій країні. Через це своє майбутнє втрачає держава.

В українському Міністерстві закордонних справ порахували, що станом на червень минулого року за кордоном працювали близько 5 млн українців. Однак експерти кажуть, що точних даних щодо масштабів трудової еміграції українців наразі не існує.

«Органи державної влади спираються на інформацію про перетин кордону громадянами України, а також кількість людей, які знялися з реєстрації. Але на основі лише цих даних не можна скласти реальної картини. Бо кордон перетинають і туристи, і ті, хто їде на навчання. А з реєстрації знімаються далеко не всі, хто тривалий час працює в інших країнах та планує там залишатися: хтось просто не хоче завдавати собі клопоту, хтось не знає, як складеться його доля. Правдивої статистики нема й тому, що в Україні багато років зволікають із переписом населення», - зазначає «ВВ» речник представництва Міжнародної організації з міграції в Україні Варвара Жлуктенко.

Утім, і експертне коло, і представники державних інституцій сходяться на думці: упродовж двох останніх років зросла кількість українців, які емігрували та працюють за кордоном.

«Приріст трудових мігрантів за цей період склав близько 15%. Фактично ми маємо нову потужну хвилю еміграції», - каже «ВВ» завідувач відділом міграційних досліджень Інституту демографії і соціальних досліджень ім. Птахи Національної академії наук України Олексій Позняк.

«Про зростання міграційного потоку свідчить хоча б той факт, що 2015 року в країнах - членах ЄС українцям було видано 493 тисячі дозволів на проживання. Це в півтора рази більше, ніж 2014 року. Зауважу, переважна кількість дозволів - 87% - була видана в Польщі. Вони були оформлені як короткотермінові - для виконання сезонних робіт», - додає Жлуктенко.

Збільшується й число громадян, які готові залишити країну. За даними вересневого дослідження соціологічної групи «Рейтинг», близько 30% українців хотіли б виїхати з України на постійне проживання, а 40% - працювати за кордоном. Звичайно, від наміру емігрувати до втілення цієї ідеї у життя може пролягти довгий шлях, та ці цифри загалом свідчать про тенденції і настрої.

Окрім того, як зазначає політолог, кандидат політичних наук Олексій Якубін, змінюється демографія міграції: «Починаючи з 2008 року на заробітки виїжджали переважно люди середнього та старшого віку. В Італії, Іспанії та Португалії вони шукали тимчасовий підробіток, щоб поліпшити матеріально-побутові умови сім'ї, вивчити дитину та повернутися до України. Натомість в останні два роки емігрують люди молодшого віку. Країну залишають «мізки нації» - науковці, фахівці з вищою освітою, які не можуть себе тут реалізувати, знайти гарно оплачувану роботу. Причому вони не мають наміру повертатися».

До слова, про те, що молодь рішучіше налаштована на постійне проживання за кордоном, свідчать останні дані дослідження, проведеного представництвом Міжнародної організації з міграції в Україні. Так, 30% трудових мігрантів у віці від 18 до 29 років заявили, що не планують повертатися назад, а це удвічі більше, ніж серед вікової категорії у 45-65 років.

«Наприклад, у Польщі та Чехії однією з найбільш престижних та високооплачуваних є професія викладача, - наводить приклад Якубін. - А скільки заробляють наші вчителі? Деякі високопосадовці вважають дешеву робочу силу однією з переваг України. Мовляв, це має стимулювати інвесторів вести в нас бізнес. Та це - міф. Так, у нас найнижчі зарплати в Європі, але це, навпаки, відштовхує інвесторів, бо відтак падає внутрішнє споживання. Вони швидше волітимуть відкривати бізнес в інших європейських країнах, де матимуть вищі прибутки. А ключові інвестиції взагалі зосереджуються у Сполучених Штатах. Там запровадили погодинну оплату праці, що стимулює роботодавців платити більше. Від цього економіка лише виграє.

Згідно з даними дослідження представництва Міжнародної організації з міграції щодо середнього доходу довгострокових трудових мігрантів з України, у 2014-2015 роках некваліфіковані робітники за кордоном отримували в середньому 1100 доларів на місяць, кваліфіковані - 1500, висококваліфіковані - 2700, а менеджери - близько 3000. Це не порівняти з заробітками в Україні (торік середня заробітна плата становила 5070 грн). А з огляду на девальвацію гривні зарплатня у валюті стає додатковим стимулом працювати за кордоном.

Також в українців змінюються пріоритети щодо країн для коротко- та довгострокової еміграції.

«У 2014-2015 роках найбільша частка трудових мігрантів з України виїжджала до Росії, потім йшли Польща, Чехія, Італія, Білорусь, - розповідає  Варвара Жлуктенко. - Існують тенденції щодо скорочення привабливості Росії: у 2011 році її розглядали 18% охочих працювати за кордоном, а в 2015-му - 12%. А от щодо Польщі зворотна ситуація: 2006 року її визнали найпривабливішою 7% тих, хто бажав виїхати, а 2015-го - 30%. Стільки ж потенційних трудових мігрантів у 2015 році обрали Німеччину, 19% - Італію, 15% - США, 12% - Великобританію, 11%  - Канаду».

Читайте також: Total сontrol рынка труда

Експерти сходяться на думці: наразі найактивнішою є еміграція до Польщі. Фахівець бюро аналітики «Тектум» Андрій Стародуб розповів «ВВ», що українці нині складають найбільший прошарок іноземців у Польщі: разом із сезонними мігрантами та тими, хто приїхав на навчання, нині там перебуває до 800 тис. наших співгромадян. Причому, за його словами, до Польщі частіше стали виїжджати вихідці з Центральної та Східної України.

«Раніше у Варшаві практично не можна було почути російськомовний діалект, на якому розмовляють мешканці цих регіонів. Тобто людський ресурс із Західної України вичерпано. І зараз оголошення про те, що потрібні люди для роботи в Польщі, можна побачити в будь-якій українській глибинці», - каже Стародуб.

Експерт пояснює: у Польщі нині існує широкий ринок праці, бо самі поляки не хочуть працювати за пропоновані їм зарплати і емігрують до багатших європейських країн.

«Лише у Великобританії та Ірландії перебувають до 1 млн польських мігрантів. Також вони їдуть працювати до Франції, Німеччини, меншою мірою - Італії, Іспанії. Польща достатньо динамічно розвивається, тож їй потрібні робочі руки. Причому якщо раніше українці закривали нішу на сезонних роботах, то тепер для робітників та сільськогосподарських працівників є можливість постійної зайнятості», - каже Стародуб.

Він звертає увагу: українці культурно близькі полякам, вони легко вивчають мову і не створюють проблем, які виникають із трудовими мігрантами іншої віри.

«Окрім того, коли в ЄС розпочалася дискусія щодо перерозподілу квот мігрантів, Польща «прикрилася» українцями. Насправді це була спекуляція, бо українці, які приїхали туди працювати, не є біженцями і утримання не потребують», - додає Андрій Стародуб.

Він стверджує, що ще чотири роки тому різниця між заробітками в Польщі та Україні не була такою разючою: «Раніше українець, який отримував на батьківщині зарплату 200-300 доларів, не спокушався на 450-600 доларів у Польщі. Таким і нині є заробіток сезонних працівників, але дохід наших громадян впав до 60 доларів, а багато хто взагалі втратив роботу. Звичайно, висококваліфіковані фахівці заробляють значно більше, середньостатистична зарплата в Польщі вища за 1000 доларів. Українцям заборонено платити менше, ніж полякам, проте неформальна дискримінація існує».

Андрій Стародуб розповідає, що на постійне проживання до Польщі, Чехії, Словаччини виїжджають також ті співгромадяни, які працюють на міжнародні корпорації: «Український програміст, який гарно заробляє у твердій валюті, врешті-решт обирає іншу якість життя. Він міг би добре жити і в Україні, купити будинок, машину. Та через деградовану медичну систему людина навіть за гроші не може полікуватися. А польські чи чеські великі міста розвиваються куди динамічніше, надають висококваліфіковані медичні послуги. Людина також може обирати перспективу для своїх дітей».

Експерти звертають увагу: через зниження чисельності працездатного населення, за існуючої солідарної пенсійної системи Україна скоро не зможе утримувати людей на заслуженому відпочинку. Адже вже нині кількість економічно активного населення майже зрівнялася з кількістю пенсіонерів: маємо 17  млн і 13,5 млн осіб відповідно.

«Якщо тривалість життя і міграційні потоки не зміняться, до 2050 року в Україні залишиться 32-33 млн жителів. І частка людей, яким близько 60 років, зросте в 1,5 раза. Звичайно, окрім міграції, на демографічну ситуацію впливають низькі народжуваність і тривалість життя, а також висока смертність», - каже Варвара Жлуктенко.

Та поки держава не надто переймається поліпшенням життя своїх громадян, щоб зменшити їх відтік. Варто хоча б наголошувати на ризиках неврегульованої міграції.

«Треба пам'ятати, що ваші права будуть захищені, лише коли ви дотримуєтеся законодавства своєї країни і країни, куди емігруєте, - каже  Жлуктенко. - Працевлаштування за кордоном за туристичною і студентською візою є ризикованим. Існує багато нечесних осіб і фірм, які прагнуть заради власної наживи скористатися зростанням міграційних настроїв українців та складною соціально-економічною ситуацією».

Валентина РИНГЕЛЬ 

"Вечірні Вісті" 

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Январь 2019 (731)
Декабрь 2018 (1014)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области