ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Февраль 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
         
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
   

«Це примусова децентралізація, за допомогою якої здійснюється геноцид»

  522   0 21.12.2016, 11:30 | Статьи, Общество
«Це примусова децентралізація, за допомогою якої здійснюється геноцид»

В уряду є амбітний план: у 2018 році завершити програму децентралізації стовідсотковим об'єднанням територіальних громад (ОТГ). До кінця 2016-го, за розрахунками Кабміну, реформою буде охоплено лише 25% міст, селищ і сіл. Інші населені пункти поки що мають можливість обмірковувати. Проте влада все робить так, щоб у громад не було альтернативи, окрім децентралізації.  Голова Сухининської сільради Богодухівського району Харківської області Микола ГОРБУНОВ у інтерв'ю «ВВ» розповів про те, що привнесла децентралізація в реалії українського села, і чому п'ять сіл, підпорядкованих сільраді, поки не йдуть на об'єднання з іншими населеними пунктами.

- Миколо Вікторовичу, в Харківській області наразі налічується лише 3 ОТГ із можливих 54. Чому, на ваш погляд, так повільно втілюється у життя програма децентралізації та чи насправді це добровільне об'єднання громад?

- Дійсно, програмою децентралізації наша область майже не охоплена. Проте вже прийшла директива президента щодо її повної реалізації у 2017 році, бо з 2018-го державне фінансування необ'єднаних громад буде припинене. І тепер область тисне на райони з вимогою щось робити в цьому напрямі. Тому назвати добровільним таке об'єднання громад я не можу. На мій погляд, це примусова децентралізація, за допомогою якої здійснюється геноцид.

Сільрадам нібито дають свободу, водночас ми вже залежні від дій влади. Тих, хто не об'єднався, фактично ставлять перед фактом, що рано чи пізно ми будемо змушені це зробити. Бо з грошима, які на цю мить є в громаді, ми не виживемо. Тим більше, що влада передає на місця фінансування медицини, освіти тощо.

- За рахунок яких надходжень формується бюджет вашої сільради та яка в ньому доля з державної та обласної казни?

- Наш бюджет формується за рахунок акцизного податку на алкоголь та тютюн, плати за землю з юридичних і фізичних осіб, орендної плати з юросіб, єдиного податку з сільгоспвиробників,  рентної плати за користування лісовими ресурсами. В нас є можливість отримувати ці кошти, але деякі інші сільради не можуть цим похвалитися, бо в них немає лісових масивів або приміщень, які можна здати в оренду. У зв'язку із змінами до Податкового кодексу підвищилися ставки та акцизи. І якщо в 2015-му бюджет нашої сільради становив 700-800 тис. грн, то тепер - до 1,5 млн грн.

Держава дотує тільки дитсадок. Але якщо два роки тому державна дотація сягала 50% від потреби на утримання дошкільного закладу, то тепер вона скоротилася до 25%. Відповідно, 75% фінансує сільрада. Область долучається лише до реалізації міні-проектів, наприклад, так ми замінили в садочку вікна. Принцип простий: після того як проект схвалено областю, 10% сплачують інвестори (батьки або сам заклад), 40% - облрада, залишок, тобто 50%, - сільрада. Виходить дуже дивно: розмір дотації зменшився, а видатки на дитсадок зросли.

Наш дитсадок налічує близько 20 вихованців. Проте не знаю, як довго він ще протримається. Адже нині до будівлі ставлять європейські вимоги, отож, площа приміщення вже замала. Також збільшуються і видатки на нього. Якщо в 2015 році дитячий садок обходився сільраді в 450 тис. грн на рік, то тепер уже в 800 тис. грн.

У нас забрали екологічний та фіксовані податки, ПДВ, право розпоряджатися землями за межами населених пунктів. Нам обіцяють повернути все це після об'єднання, але де в цьому справедливість, якщо в нас спочатку відібрали наше, а потім обіцяють його ж повернути, але на своїх умовах. Фактично підтримка держави і області мінімальна, і ми ще виділяємо зі свого бюджету субвенції у райбюджет на утримання дитсадків, шкіл, поліції, пожежників тощо. Ми винні з усіх боків, а нам ніхто нічого. 

- Скільки людей проживає у п'яти селах, що підпорядковані вашій сільраді, та чи є робота для них?

- Нині там мешкає лише 980 селян, 65% з яких - пенсіонери. Молодь і працездатне населення виїжджає, адже наші населені пункти розташовані далеко від трас районного значення, тому люди не можуть їздити на роботу до Харкова чи Богодухіва.

Працювати на місці можна лише в сільраді, одному з трьох магазинів або дитсадку. Госпдвір відкритий тільки в сезон. Тож переважна більшість працездатних селян їздять на «шабашки» - тобто на заробітки в країни близького зарубіжжя. Хоча до початку децентралізації у районі працювали фермерські господарства і навіть холдинги. Також у грудні 2012-го було закрито школу, в якій навчалося 42 дитини.

Читайте такожЦентрализация вместо децентрализации

- Чи є у вас обов'язки з фінансування потреб учнів після закриття школи?

- Нині навчально-виробничий комплекс (НВК) в іншому селі, підпорядкованому іншій сільраді, відвідують 11 наших дітей, а ще 11 їздять до Богодухівської гімназії. Окрім обов'язкових видатків на харчування, сільрада має забезпечити перевезення дітей до навчальних закладів: закуповувати ПММ, надавати кошти на ремонт автобусів. А ще потрібно виділяти гроші на ремонт шкіл. Тобто ми змушені розпорошуватися на дві школи замість того, щоб утримувати одну свою.

- Чи працюють у ваших селах фельдшерсько-акушерські пункти (ФАПи), адже люди похилого віку, яких у вас більшість, потребують постійної медичної допомоги?

- Два роки тому їх взагалі не було. Нині на п'ять сіл діють три ФАПи, де працюють медпрацівники з районного містечка за плаваючим графіком. І коли негода, пункти взагалі закриті. Раніше, коли ФАПи були підпорядковані сільраді, ми закуповували для них медикаменти. Тепер у фельдшерів є тільки ларингоскоп, йод і зеленка. Всі інші ліки пацієнт мусить придбати за власний кошт.

Район платить медикам зарплатню. А приміщення ФАПів він бере у оренду - за одну гривню в рік. Ми маємо сприяти ФАПам в опаленні та ремонті приміщень. Якщо медпункт опалюється вугіллям або дровами, сільрада оплачує роботу кочегара. Тому що в районі на цю ставку немає грошей.

З огляду на те, що до місцевих рад наступного року перейде фінансування медицини, з трьох нині діючих ФАПів ми зможемо утримувати лише один. Інші видатки не потягне не тільки моя сільрада, а 90% органів місцевого самоврядування.

- А якщо знадобиться «швидка»?

- Після втілення в життя медреформи ми можемо замовляти її лише через область. Тобто я телефоную на «швидку», підстанція якої знаходиться у районі, а вони переадресовують виклик на Харків. Лише отримавши звідти добро, підстанція висилає машину. За нормами, карета швидкої допомоги має добиратися за 20 хвилин до населеного пункту, розташованого за 30 км від підстанції, але практика свідчить, що машини їдуть не менше 45 хвилин.

- Ви торкнулися болючої теми - доріг...

- Дороги районного значення повинен лагодити «Автодор». Наприклад, у нас 5 кілометрів дороги - заїзд з центральної районної траси до сільради - на балансі цієї організації. За 30 років я жодного разу не бачив, щоб її ремонтували. Вони там навіть сніг не чистять. 

Ми, звичайно, намагаємося вирішити це питання, але «Автодор» нас дурить. Сільрада уклала угоду з цією організацією на обопільну роботу: ми сплачуємо вартість асфальту, а вони - ПММ та платню робітникам, які задіяні в ремонті. Ми виділили 100 тис. грн, «Автодор» закупив на 60 тис. грн матеріалу, а залишок заплатив робітникам. Тобто ми їм оплатили всю роботу, яку вони мали б виконувати за власний кошт. Якщо на балансі сільради буде ще утримання доріг, можна поставити хрест на всьому. Тому що зношеність доріг, які пролягають через наші населені пункти, сягає 70%. 

Читайте такожПод лозунгами децентрализации уничтожается система социального обеспечения в стране - мнение

- Повернімося до теми децентралізації. Чи розглядає ваша сільрада варіант щодо об'єднання громад, адже в такому разі можна розраховувати на державні субвенції?

- Нині в мене дієспроможна сільрада, а, наприклад, дві сусідні такими не є. Але якщо вони до мене приєднаються, я без допомоги держави також стану недієспроможним.

На території, підпорядкованій нашій сільраді,  дев'ять свердловин та один промисел, що займається видобуванням газу, газоліну, нафти. За законом, якщо я об'єднаюся, з рентної плати за ці виробництва безпосередньо громаді перепадатиме лише 2%. Все інше піде на державу, область та район. Тобто нині сільрада нічого не має, а після об'єднання отримає аж 2%! Невеликий прибуток!

Я розмовляв з одним керівником сільради на Херсонщині. Раніше в нього була налагоджена інфраструктура - дороги, які ще німці будували, лікарні і таке інше. Та ось об'єдналися - і тепер виживають, бо до них долучилися населені пункти зі зруйнованою інфраструктурою. Він зізнається, що після об'єднання вони стали утриманцями держави. А якщо таких громад ставатиме все більше, де на них усіх взяти гроші?

- Тобто ви вважаєте, що проект децентралізації не на часі?

- Безумовно, децентралізація потрібна. Але нині, під слушним приводом об'єднання громад держава фактично скидає із себе тягар обов'язків, перекладаючи їх на плечі місцевого самоврядування. Ми маємо повноваження лише на папері, при цьому в нас відбирають навіть те, що належало нам раніше! А винуватцями в усіх негараздах зроблять місцеві ради. Уряд навіть не уявляє, яка величезна різниця між містами, селищами та селами. А вони нас усіх - під один гребінець. Це невірно!

Наразі немає законодавчої бази, яка б повною мірою стосувалася об'єднання громад, немає стабільності й бажання держави проводити реальну децентралізацію. Я вважаю, що допоки Україна не закриє 400 кілометрів кордону з РФ, не завершить війни і не усуне її наслідків, поки економіка не почне зростати і в країні справді не настане стабільність, не потрібно чіпати місцеве самоврядування. Нехай воно збережеться, яке є.

Альона ПОТАЄВА

gazetavv.com

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Февраль 2019 (562)
Январь 2019 (1032)
Декабрь 2018 (1014)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области