ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Февраль 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
         

Які випробування чекають на абітурієнтів-2017?

  424   0 20.12.2016, 16:30 | Статьи, Общество
Які випробування чекають на абітурієнтів-2017?

Правила, за якими абітурієнти вступатимуть до вишів, знову змінилися. У Міносвіти затвердили новий документ, який регулює умови прийому на навчання до вищих навчальних закладів у 2017 році. Зокрема, вступникам дозволили використовувати сертифікати ЗНО не лише поточного, а й 2016 року. А от кількість заяв, які може подавати абітурієнт для вступу на бюджетну форму навчання, зменшили до дев'яти на чотири спеціальності.  

Наступного року вступники зможуть реєструвати свої електронні кабінети та завантажувати додатки до документів про повну загальну середню освіту, починаючи з 29 червня. Прийом заяв від абітурієнтів, які вступають на денну чи заочну форму навчання на основі сертифікатів ЗНО, відбуватиметься в період з 12 по 26 липня. Причому, як і цьогоріч, такі абітурієнти зможуть подати документи лише в електронній формі. Однак з огляду на збої, що виникали в роботі Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО), експерти радять не відкладати цю процедуру на останній день. Пільгові категорії абітурієнтів, які вступатимуть поза конкурсом, мають подати документи до 20 липня, причому виключно в паперовій формі.

Виші повинні оприлюднити рейтингові списки із зазначенням рекомендованих до зарахування на бюджетну форму навчання вступників не пізніше 12-ї години 1 серпня. Зарахування на контрактну форму навчання продовжено до 30 вересня. Загалом вступники у 2017 році зможуть подати до девяти заяв на місця державного та регіонального замовлення на не більше як чотири спеціальності (торік діяла формула «15 заяв на 5 спеціальностей»). Координатор освітніх програм громадської мережі «Опора» Наталія Радиш пояснює «ВВ»: у Міносвіти вважають, що таке обмеження стимулюватиме абітурієнта зважено обирати спеціалізацію та виші.

«У Міносвіти керувалися тим, що більшість вступників у минулі роки подавали в середньому 6-7 заяв. І є припущення, що інші документи розсилалися лише для того, щоб заповнити вільну квоту. Цьогоріч спостерігалась тенденція, коли абітурієнти, рекомендовані на навчання за державний кошт у виш, який вони визначили як менше пріоритетний (наприклад, за десятою заявою), масово відмовлялися від цих місць. Вони обирали контрактну форму навчання у виші, який був для них пріоритетнішим. Відтак це витісняло ймовірного вступника, який би пішов навчатися до цих вишів», - зазначає Наталія Радиш.

Водночас голова Аналітичного центру CEDOS Єгор Стадний вважає таку позицію Міносвіти хибною. «Якщо ми хочемо, щоб вибір спеціальності та вишу був точніший, зі старшокласниками та батьками має працювати фахівець. Їм треба професійно пояснювати, які є навчальні заклади в Україні та за кордоном, що означає та чи інша спеціальність. Наприклад, чим відрізняються хімічна та біологічна інженерія, архітектура і будівництво тощо. Вони мають знати, які перспективи матимуть після здобуття тієї чи іншої кваліфікації. Лише після цього буде свідомий вибір абітурієнтів на етапі вступу. А припущення, що цьому сприятиме обмеження кількості заяв, є хибним», - зазначає Стадний у коментарі «ВВ».

На думку екс-голови Українського центру оцінювання якості освіти Ігоря Лікарчука, запроваджені норми є відступом від того, що було успішно апробовано в Україні у 2008-2009 роках. «У Конституції не передбачено жодних обмежень для реалізації права на здобуття вищої освіти. А чиновники МОН вирішили обмежити це право для десятків тисяч абітурієнтів. Очевидно, вони досі не позбулися ностальгії за СРСР, коли кожен мав право подавати документи лише до одного вищого навчального закладу», - каже експерт.

Зазначимо, що кількість заяв для участі в конкурсі за кошти фізичних або юридичних осіб обмежуватись не буде. «У Міносвіти вкотре підкреслили, що в Україні є різний підхід до закладів освіти залежно від форми власності. Хіба це європейська норма? Хіба йдеться про створення реальних умов для конкуренції між вишами?» - зазначає Лікарчук.

Згідно з правилами вступу, зазначена вступником пріоритетність заяв не може бути змінена. Однак, як пояснює Наталія Радиш, у 2017 році абітурієнт має право скасувати заяву, якій надав найбільшу перевагу.  «Цього року траплялися випадки, коли вступник, який був рекомендований до зарахування на бюджет за своїм першим пріоритетом, вирішував, що не хоче йти саме до цього вишу. І тоді він уже не мав права навчатися державним коштом у закладі, який посідав друге чи третє місце в його рейтингу. Наступного року абітурієнт зможе скасувати заяву зі своїм першим номером, і система розраховуватиме як найвищий пріоритет виш, який був на другій позиції. Відтак буде менше відмов по рекомендаціях, наданих ЄДЕБО», - пояснює Наталія Радиш.

Ще одне нововведення вступу: виші прийматимуть сертифікати зовнішнього оцінювання 2016 і 2017 років. «У системі ЗНО оцінка абітурієнта є рейтинговою стосовно рівня знань інших абітурієнтів, - зазначає Наталія Радиш. - Тож не можна порівнювати абітурієнтів з різних рейтингів, складених за результатами ЗНО  2016 та 2017 років. Ми підтримали пропозицію, що прозвучала на одному із засідань робочих груп у Міносвіти, щодо того, аби встановити зменшувальний коефіцієнт для вступників за минулорічним сертифікатом. Наприклад, якщо абітурієнт у 2016 році склав ЗНО на 200 балів, то, помноживши цю цифру на певний коефіцієнт, у 2017 році такий вступник матиме 198 балів. Адже за рік рівень знань абітурієнта міг погіршитись. Однак цю ідею не підтримали».

«Чи можна уявити ситуацію, коли під час визначення теперішніх переможців спортсмени подають до суддівської колегії результати, отримані на минулорічних змаганнях? Абсурд? Звичайно!» - вважає Ігор Лікарчук.

Для конкурсного відбору вступників обов'язково будуть враховані бали сертифікатів із ЗНО з української мови та літератури. Другий предмет - математика, історія України або біологія - залишається за вибором вишу, так само, як і третя дисципліна. Експерти звертають увагу: навіть технічні виші можуть скористуватися цим правом і визначити обов'язковим для участі у конкурсі результат ЗНО з нескладного предмету, щоб привабити абітурієнтів. «ЗНО з математики, фізики, хімії складають небагато абітурієнтів. І до того ж показують дуже погані результати. Через це потенційна кількість тих, хто претендує стати студентом із сертифікатами з цих предметів, є суттєво меншою, ніж «гуманітаріїв». Ось тому технічні університети виставляють ЗНО з «Історії України» і там, де це слушно, і там, де абсолютно недоцільно. Це ще раз підтверджує: наші університети відбирають не тих, хто здатен навчатися, а тих, хто хоче купити-отримати диплом. Ось така реформа вищої освіти», - каже Лікарчук.

Читайте також: Стипендійна псевдореформа

Нагадаємо, під час цьогорічної вступної кампанії звучали заяви про те, що скасовується позаконкурсний вступ. Насправді він існує донині, тільки називається «вступ за квотами». Тобто з-поміж загальної кількості бюджетних місць, що має кожен виш, частина виділяється на квоти для тих, хто отримує можливість складати вступні іспити замість ЗНО. Пільговикам організовують окремий конкурс. Ті з «квотників», котрі його не витримають, зможуть узяти участь у загальному конкурсі. Вступ за квотами дозволено таким категоріям: особам, які мають захворювання, що можуть бути перешкодою для проходження зовнішнього незалежного оцінювання; дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування; звільненим з військової служби (зокрема демобілізованим) після 30 листопада 2015 р.; особам, яких законом визнано учасниками бойових дій та які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, зокрема воїнам-контрактникам; абітурієнтам із Криму (закон «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»), а також тим, хто підпадає під дію закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення права на здобуття освіти осіб, місцем проживання яких є територія проведення антитерористичної операції».

Експерти звертають увагу: попри те, що певних випускників - наприклад, переселенців з Криму та окупованих територій Донбасу - потрібно підтримувати, загалом пільги слід надавати не під час вступу, а в процесі підготовки до нього (наприклад, мають діяти безкоштовні підготовчі курси із наданням житла та стипендії) та після вступу (у вигляді гідної стипендії, житла). Це дозволить забезпечити всім абітурієнтам рівні умови та підвищити якість знань.

Кіра ВИНОГРАДОВА

 

 

 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Февраль 2019 (652)
Январь 2019 (1032)
Декабрь 2018 (1014)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области