ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Ноябрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
           
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
           

Стипендійна псевдореформа

  733   0 05.12.2016, 17:00 | Статьи, Общество
Стипендійна псевдореформа

З 1 січня 2017 року стипендії для студентів українських вишів та ПТУ планують виплачувати «по-новому». Нині державну допомогу отримують ті, хто за підсумками сесії має середній бал успішності вищий за четвірку. Відтепер цю систему скасують. Натомість стипендії поділять на два види: академічні, які призначатимуться студентам із найвищою успішністю, і соціальні - для соціально-незахищених дітей.


Якщо чинна система стипендійного забезпечення загалом охоплює близько 70% всіх студентів, то за новою схемою, як повідомляють у Міносвіти, ця частка впаде до 50%.

«Це суперечить нормам Закону «Про вищу освіту», де сказано, що стипендію мають отримувати не менше як дві третини і не більше ніж 75% студентів денної форми навчання», - зазначає «ВВ» екс-міністр освіти, ректор Національного університету біоресурсів і природокористування Станіслав Ніколаєнко.

Передбачено, що в 2017 році академічні стипендії отримуватимуть 43% студентів. Однак у Мінфіні наполягають, щоб упродовж наступних років кількість таких спудеїв зменшувалася - аж до 15% у 2020 році. А розмір стипендії натомість має зростати. Чиновники аргументують тим, що це посилюватиме конкуренцію, що відображатиметься на успішності.

Також обговорюється ініціатива, щоб надати право на матеріальне заохочення тим, хто навчається на контрактній формі.

«Наприклад, у Польщі лише 10% студентів отримують академічну стипендію - вона називається стипендія ректора. Та треба враховувати, що в Польщі ВВП на душу населення втричі вищий, ніж в Україні», - зауважує у коментарі «ВВ» голова Аналітичного центру CEDOS Єгор Стадний.

Отож, з наступного року академічна стипендія має зрости на 33,4%. Мінімальні державні виплати для студентів ВНЗ III-IV рівня акредитації становитимуть 1100 грн, а підвищені - 1600 грн. Мінімум, на який можуть претендувати студенти ВНЗ I-II рівня акредитації, - 830 грн, а учні професійно-технічних училищ - 415 грн.

«У студентській раді Національного університету біоресурсів і природокористування вважають,  що не можна скорочувати кількість отримувачів стипендій: краще піднімати виплати не на 33%, а, скажімо, на 20%, - каже Станіслав Ніколаєнко. - Половина студентів нашого вишу живе за рахунок цих грошей. Якщо людину позбавлять нинішньої мінімальної стипендії, яка становить 830 грн, вона, приміром, втратить 26 обідів у нашій їдальні. А для сільської дитини, батьки якої не можуть нормально заробити, це дуже важливо».

Більше ніж на 100% планують збільшити стипендію для студентів, які навчаються на «складних» спеціальностях, де важко отримати високу оцінку. Зокрема, йдеться про природничо-математичні педагогічні напрями та інші математичні, природничі та інженерні спеціальності. Для них стипендія у ВНЗ III-IV рівня акредитації становитиме 2036 грн, у ВНЗ I-II рівня акредитації - 1536  грн.

«Нині в українських школах є брак учителів математики, фізики, хімії, біології. Тож у такий спосіб ми мотивуватимемо дітей обирати дефіцитний фах», - пояснює міністр освіти Лілія Гриневич.

«Однак у своєму дослідженні ми показали, що підвищення стипендій для педагогічних природничо-математичних напрямів не дало очікуваного результату: не збільшилася кількість охочих вступати на ці спеціальності, не було й притоку абітурієнтів із якісними балами ЗНО. Очевидно, що цей фактор привабливості поступається перед значно сильнішими чинниками неприйняття. Наприклад, для майбутніх фахівців низька зарплата вчителів має більшу вагу, ніж стипендія упродовж навчання. Та дивитися правді у вічі урядовці не хочуть», - каже Стадний.

Згідно з проектом бюджету на наступний рік, загальний стипендіальний фонд має становити 5,8 млрд гривень. Причому на академічні стипендії спочатку планувалося виділити 2,8 млрд гривень, а на соціальні - 2,9 млрд гривень. Однак у Міносвіти пропонують забрати 1,4 млрд гривень, запланованих на соціальні виплати, та спрямувати їх на академічні.

Голова Аналітичного центру CEDOS Єгор Стадний вважає, що урядовці загалом неправильно підходять до таких новацій.

«Україна є бідною країною, з величезними соціально-економічними проблемами. Про це свідчить хоча б той факт, що в 2017 році близько 8 млн домогосподарств отримуватимуть субсидії на оплату комунальних послуг. І акцент у нас має бути на соціальних, а не академічних стипендіях. Так діють навіть у заможних, розвинутих країнах. Тож коли чиновники роблять ставку на академічні стипендії, виникає питання: кого ми з себе вдаємо? - зауважує Єгор Стадний. - Окрім того, рішення урядовців щодо розподілу державної допомоги не має аналітичного підґрунтя. За два роки лише центр CEDOS провів дослідження соціально-економічного стану студентів. Держава на це не спромоглася, попри те, що на Національну академію педагогічних наук виділяються величезні кошти».

Читайте також: В МОН рассказали, как изменится система начисления стипендий

Стадний наголошує: соціальну стипендію варто призначати не лише для окремих категорій, наприклад, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а загалом для малозабезпеченої молоді.

«Наприклад, у селах і маленьких містах є чимало здібних дітей, які показують гарні результати під час навчання, але батьки не можуть забезпечити їх проживання у великому місті. Для цього потрібно оцінити фінансові можливості людей, які утримують студента, у випадку з дітьми-сиротами - їх опікунів. Тобто треба проводити мультифакторний аналіз і вираховувати категорії отримувачів соціальної стипендії. Мають діяти критерії достатку, однак опиратися слід не на прожитковий мінімум, як пропонують урядовці, а на вартість споживчого кошика в різних містах. Бо вартість життя, наприклад, у Дрогобичі та Харкові відрізняються. Причому головним принципом розподілу соціальних стипендій має стати адресність. Очевидно, що потрібно змінити співвідношення студентів, які отримують соціальні та академічні стипендії, порівняно з тією конфігурацією, що пропонується нині», - наголошує  голова Аналітичного центру CEDOS.

На його думку, варто запровадити механізм верифікації соціальних стипендій: «Тобто треба перевіряти матеріальний стан тих, хто утримує студентів, враховуючи такі аспекти, як придбання ними нерухомості, перетин кордону тощо. Виплачувати соціальну допомогу на основі лише довідок неприпустимо».

 «Існує ризик, що пробивні батьки з високими доходами візьмуть необхідні довідки, і їхні діти матимуть соціальну стипендію. А, наприклад, дитина, матір якої мусить працювати сторожем на дві ставки, не матиме цих грошей», - додає Ніколаєнко.

Планується, що соціальні стипендії з вересня наступного року виплачуватиме не МОН, а Мінсоцполітики. І її розмір, за словами міністра освіти Лілії Гриневич, становитиме 1000 гривень. Причому якщо отримувачі показуватимуть гарні результати в навчанні, вони можуть претендувати на те, щоб отримувати академічну стипендію замість призначеної соціальної. Однак експерти кажуть, що мотивації у них буде замало, адже мінімальна академічна стипендія лише на 100 гривень вища.

Зауважимо, з наступного року планують започаткувати рейтинговий підхід до призначення академічної стипендії. Передбачено, що на 90% місце студента в рейтингу визначатиме його навчальна успішність, а на 10% - інші чинники.

«Загальних державних критеріїв формування рейтингу не буде: кожен вуз встановлюватиме свої правила, - пояснює «ВВ» експерт із освітніх питань Андрій Черних. - Їх має затвердити вчена рада закладу за погодженням з органами студентського самоврядування. В одному виші враховуватимуть лише іспити, в іншому - ще й заліки, в третьому залишать прохідний бал 4,0. При цьому можуть брати до уваги наукові публікації та спортивні досягнення студента, його участь у громадському житті».

У Міносвіти пояснюють: через те, що у вишах нині діють єдині правила нарахування стипендії, на філософському факультеті виплати можуть отримувати до 90% студентів, а на математичному, де навчатися складніше, - до 30%. Тож розраховують, що індивідуальний підхід має згладити цю розбіжність.

Вікторія ЧАЙКА

"Вечірні Вісті" 

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Ноябрь 2018 (630)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)
Июнь 2018 (1010)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области