ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Ноябрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   

Віртуальні лічильники від прем'єра

  440   0 05.12.2016, 13:30 | Статьи, Общество
Віртуальні лічильники від прем'єра

Гройсман наче павук заплутав Україну в тарифні тенета. Проте він не розраховував, що потрапить у власне «павутиння». Після шокових жовтневих платіжок на опалення він змушений був повідомити про зміну алгоритму нарахування вартості опалення для мешканців багатоповерхівок, де немає будинкових лічильників тепла. Отож, у разі відсутності приладів застосовуватимуться середні розрахунки з тих будинків, де лічильники є. Відповідно ціни на тепло для споживачів неоснащених будинків будуть знижені. Проте далеко не для всіх.

Творити добро?

Анонсуючи рішення уряду щодо впровадження нового алгоритму при нарахуванні плати за тепло, прем'єр злукавив. Він пообіцяв, що ця новація торкнеться усіх без винятку міст і будинків, де не встановлені прилади обліку теплової енергії. «В усіх містах нараховувати оплату за тепло по лічильниках. В усіх! Якщо в будинках немає лічильників, то в місті ж загалом є? Будь ласка, беріть середнє по цих лічильниках на квадратний метр і нараховуйте тим будинкам, де немає приладів. Це означатиме, що середні нарахування будуть абсолютно об'єктивними», - заявив він, відкриваючи засідання уряду.

Аналітик громадської організації «Публічний аудит» Тарас Галайда вважає, що Кабміну довелося піти на таки поступки, бо жовтневі платіжки для багатьох людей стали реальним шоком.«Саме тому уряд вирішив перейти на середні показники для будинків без лічильників. Сьогодні методика розрахунку плати за опалення для будинків без приладів обліку дозволяє постачальникам послуг не зовсім чесно отримувати зі споживача гроші. Платіжка для такої споруди відрізняється від аналогічної, але з приладом, у 3-4 рази. Це неадекватно! Тож середня ціна буде реальнішою, ніж та, що розрахована за нормами Кабміну для багатоповерхівок без лічильників. Є сподівання, що тепер різниця між будинками оснащеними і неоснащеними становитиме 20-40%, як це було раніше», - додав він у коментарі «ВВ».

Президент міжгалузевої асоціації «Укртеплокомуненерго» Арсентій Блащук наголошує, що поки не зрозуміло, як саме формуватиметься ця середня ціна: або за показниками по місту, або по серії будинків. Адже текст постанови ще не опублікований, і, як повідомляють джерела, в документ ще повинні вноситися правки.«Неутеплений будинок, який має великі тепловтрати, мав би платити більше. А так він платитиме середнє, тому наразі ця зміна алгоритму нагадує «середню температуру по лікарні», - зазначив він «ВВ».

Проте, за його словами, можливі втрати від впровадження нового алгоритму постачальник все одно перекине на споживача: 13-15% втрат закладається у тариф - цю норму для підприємств встановлює НКРЕКП. Те, що перевищує норму, списується як збитки. Своєю чергою екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко констатує, що таке рішення Кабміну є реакцією на попередні хибні дії уряду. Це стосується і встановлення єдиного тарифу на газ для населення й ТКЕ, і зниження соціальних норм, за якими розраховуються комунальні послуги, і, звісно, формули нарахування плати за тепло мешканцям будинків без лічильників, яку затверджено постановою №1037 Кабміну від 30 жовтня 2015 року. «Своїм рішенням уряд не усуває першопричин, а намагається боротися із наслідками тих нісенітниць, які він сам же й наробив», - пояснив експерт.

Українців поділили на сорти?

У день засідання уряду на офіційному сайті Кабміну з'явилася інформація з роз'ясненням, що новий алгоритм формування платежів за опалення будуть використовувати тільки ті міста, де рівень оснащеності житлового фонду приладами обліку теплової енергії становить не менше як 50%. «Цей 50% поріг і дасть можливість визначати середнє споживання тепла в населеному пункті з прийнятною точністю», - йдеться у повідомленні.

Нині, за даними уряду, рівень оснащення багатоквартирного житлового фонду тепловими лічильниками в Україні сягає 61%. Проте офіційні цифри не завжди відображають реальну картину. В Мінрегіонбуді є лише дані по областях, але і їх важко назвати втішними. На Тернопільщині оснащено лічильниками 26,64% багатоповерхівок, на Полтавщині - 26,53%, на Черкащині - 31,45%, на Волині - 37,75%. У Чернівецькій області ці показники становлять 31,53%. А в Луганській і Донецькій областях будинковими приладами обліку можуть похвалитися лише 12,69% та 37,56% багатоповерхівок відповідно.

Читайте також: Платежный шок

Варто зазначити, що ці останні дані міністерства датовані 30 червня 2016 року. На тоді в Україні були встановлені лічильники тепла в 59,17% будинків. І якщо нині цей показник на рівні 61%, то зрозуміло, що ситуація кардинально не змінилася. Проте урядова постанова залишається в силі: українцям, яким «пощастило» жити в місті, де половина будинків не має лічильників теплової енергії,  доведеться сплачувати за кабмінівськими нормативами по метражу у прив'язці до температурного режиму. «Кабмін своєю постановою хотів покарати мерів міст за повільне встановлення будинкових лічильників. Але насправді покарають людей, які змушені будуть платити за опалення інакше, ніж мешканці таких самих будинків в інших містах, тільки тому, що в їхньому населеному пункті 50% багатоповерхівок не оснащені лічильниками. Це суперечить Конституції!» - наголосив Кучеренко.

На його думку, якби лічильники були встановлені повсюдно, проблеми з різним нарахуванням плати не існувало б. А без приладів будь-який алгоритм буде неточним і недостовірним. «І за це повинні нести відповідальність мери міст, профільне міністерство і НКРЕКП. Також це є одним із найголовніших провалів урядів Гройсмана і Яценюка», - додав екс-міністр.

За все заплатить споживач

Встановлення приладів обліку покладено на компанії-постачальники послуг. Витрати на їх закупівлю і монтування закладаються в інвестиційну програму підприємства, яку узгоджують із місцевою владою та НКРЕКП. За словами експертів, цього року виконання інвестпрограм опинилося на межі зриву через тривале узгодження цих документів та через арешти рахунків теплокомуненерго. Проте насправді інвестпрограми не виконувалися і торік, і раніше. «Інвестпрограми реалізуються на 30-40%. Через те, що закупівля та встановлення лічильників закладаються у тариф кінцевим споживачам, НКРЕКП повинна контролювати і жорстко карати підприємства, які не провадять відповідних робіт», - підкреслив Тарас Галайда.

Проте Нацкомісія не надто квапиться карати винних чи навіть контролювати, куди спрямовуються кошти, передбачені на встановлення будинкових лічильників. Це, на його думку, красномовний показник того, яким «впливовим» органом є НКРЕКП. «Як свідчить практика, Комісія штрафує підприємство на 30-50 тис. грн при невиконанні програми на 50-100 млн грн! Певна річ, що постачальникам послуг вигідно сплатити мінімальний для них штраф і надалі не морочитися з лічильниками. Санкції мусять бути такими, щоб ТКЕ було вигідно встановлювати прилади обліку тепла і щоб Нацкомісія з підприємств, які не виконують цієї умови, вимагала перерахунку тарифів для споживачів у бік зменшення. Адже люди вже заплатили своєю копійкою за лічильники, які так і не з'явилися у будинках», - додав експерт.

Поки ж голова НКРЕКП Дмитро Вовк жваво розповідає про те, що наступного року в інвестпрограмах підприємств буде закладене стовідсоткове оснащення багатоповерхівок лічильниками. Однак у це вже не віриться. Як, наприклад, той же Тернопіль, де лише 1% житлових споруд мають такі прилади обліку, за рік зможе виконати план Нацкомісії? Питання риторичне...

Антоніна МІРОШНИЧЕНКО

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Ноябрь 2018 (488)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)
Июнь 2018 (1010)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области