ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Январь 2021    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
         
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
           

Без права на голос

  397   0 29.11.2016, 10:20 | Статьи, Общество
Без права на голос

Попри те, що в Україні зареєстровано близько 1,млн внутрішньо переміщених осіб, їхня участь у місцевих виборах досі не врегульована. Тобто майже 4% українських виборців позбавлені можливості реалізувати своє право волевиявлення. Так, лише до кінця року в Україні мають відбутися 438 виборів на місцях, зокрема в об'єднаних територіальних громадах. У багатьох із них переселенці вже обжилися і планують залишатися, однак вони не можуть впливати на обрання місцевої влади. 

Конституція України та міжнародні стандарти декларують для всіх громадян рівні права, зокрема виборчі. Так, керівні принципи ООН з питань переміщення осіб у межах країни, рекомендації Комітету міністрів Ради Європи, рекомендації ПАРЄ зобов'язують держави на законодавчому рівні гарантувати переміщеним особам їх участь у виборах, причому місцевих також.

Однак в українському законодавстві виникла правова колізія. У нормах Закону «Про тимчасово переміщених осіб» від 2014 року йдеться про необхідність забезпечення виборчого права громадян, які змушені були переселитися у зв'язку з війною на Донбасі та окупацією Криму. Зокрема, у ст. 8 закону зазначається, що внутрішньо переміщена особа (ВПО) «реалізує своє право голосу на місцевих виборах шляхом зміни місця голосування без зміни виборчої адреси».

Однак у вересні 2015 року набув чинності новий Закон України «Про місцеві вибори», у якому не передбачена можливість голосування ВПО, оскільки вони перебувають за межами населеного пункту, де прописані. Зазначимо, на парламентських виборах 2014 року внутрішньо переміщені особи змогли віддати свої голоси, однак тільки за виборчі списки партій. Тоді Центральна виборча комісія дозволила переселенцям тимчасово змінити свою виборчу адресу та голосувати за місцем фактичного проживання. «Оскільки ЦВК не провів потужної інформаційно-просвітницької кампанії, в останніх парламентських виборах взяли участь лише близько 190 тисяч із 500 тисяч зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб», - зазначає виконавчий директор Громадського холдингу «Група впливу» Тетяна Дурнєва.Вона зазначає, що наразі єдиним механізмом захисту виборчих прав переселенців є звернення до суду. «Торік позитивні рішення суду були ухвалені лише стосовно двох переселенців - із Криму та Донбасу. Вони єдині з ВПО, кому вдалося проголосувати на місцевих виборах. Суд тоді дійшов висновку, що довідка про взяття на облік ВПО є підставою для визначення адреси громади, де проживає переселенець». 

Для вирішення питання голосування переселенців на місцевих виборах було підготовлено кілька законопроектів. Зокрема, за співавторства народного депутата від «Батьківщини» Олексія Рябчина розроблений законопроект 2501а-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення виборчих прав внутрішньо переміщених осіб».

«Ми пропонували, щоб довідка про взяття на облік ВПО вважалася під час проведення місцевих виборів документом, що посвідчує місце проживання. Виборча адреса виборця, який є вимушеним переселенцем, визначалася б за адресою його фактичного проживання, зазначеною у цій довідці. На жаль, Верховна Рада тоді не підтримала нашу ініціативу, - розповів «ВВ» Олексій Рябчин. -  Разом з тим у січні 2016 року набули чинності законодавчі зміни, відповідно до яких Державна міграційна служба більше не проставляє у довідках ВПО їх місце перебування. Тож потрібна нова модель голосування на місцевих виборах, у якій будуть враховані права внутрішньо переміщених осіб. Нині ми з колегами розробляємо таку модель».

Аналітик Громадянської мережі ОПОРА Олександр Клюжев додає, що сам переселенець мусить ініціювати зміну виборчої адреси. «Автоматичний принцип тут не діє. Якщо людина вирішила, що вона проживатиме в певній громаді, то нехай іде на такий крок і подає відповідну заяву. Якщо ні - нехай чекає врегулювання конфлікту на Донбасі і тоді голосує. Але в будь-якому разі у людини має бути вибір», - роз'яснює Олександр Клюжев.

В одному з альтернативних законопроектів раніше пропонувалося забезпечити реалізацію права голосу ВПО шляхом «тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси». Тобто людина повинна була звернутися до відділу соціального захисту, надати довідку ВПО. На основі цього її мали б внести до списків виборців. Однак, за словами Клюжева, не був прописаний механізм фіксації місця голосування виборця, тому існував ризик, що людина могла зловживати своїм виборчим правом. Разом із тим у Комітеті виборців України зробили гостру заяву щодо того, що правом голосувати на місцевих виборах повинні бути наділені лише представники територіальних громад. «На місцевих виборах обираються депутати і голови місцевих рад. І ВПО, яка лише тимчасово перебуває на території цієї громади, не може за них голосувати. Так само, як не мають такого права внутрішні трудові мігранти, які приїхали до певного населеного пункту і проживають у ньому кілька місяців чи навіть років, - зазначив «ВВ» голова Комітету виборців України Олексій Кошель. - Взагалі голосування на місцевих виборах людей, які прописані в інших регіонах, є великою проблемою. Якщо ВПО придбала житло на території певної громади чи легально його орендує, вона автоматично отримує право голосу на виборах. Тоді людина розглядається вже не як ВПО, а як представник територіальної громади. В іншому випадку ми дуже швидко надамо право голосу всім. А велика кількість переселенців у маленькому населеному пункті може суттєво позначитися на результатах голосування».

Ця думка є доволі спірною. Не дозволяти ВПО брати участь у місцевому волевиявленні - це, певно, слабка позиція держави: за три роки переселенцям не надали допомоги, на яку вони могли розраховувати, тікаючи від війни. Складається враження, що всі зусилля держави спрямовані лише на раціоналізацію виплат ВПО шляхом проведення масштабних верифікацій для пенсіонерів та малозабезпечених. Інший комплекс проблем залишається поза увагою. «Внутрішньо переміщені особи однозначно повинні мати можливість реалізовувати своє виборче право в повному обсязі, нарівні з іншими громадянами України. Це стосується і місцевих виборів, оскільки значна кількість переселенців уже не планують залишати громад, де нині проживають, а деякі з них навіть очолили органи місцевого самоврядування. Як ми можемо боротися за серця та розуми жителів Донбасу й Криму, які все одно залишаються українськими, якщо держава утискає права тих, хто не захотів залишатися в окупації? Навпаки, необхідно інтегрувати їх у громади, залучати до повноцінного соціального життя», - наголошує Олексій Рябчин.

Читайте також: Люди під наглядом: Чому держава знущається над переселенцями?

У міжнародній практиці існують різні підходи до забезпечення виборчих прав переселенців на місцевих виборах. Наприклад, відповідно до виборчого кодексу Грузії, внутрішньо переміщених осіб вносять до єдиного списку виборців за місцем їх фактичного проживання. У Великобританії право голосувати на місцевих виборах мають громадяни всіх країн ЄС: якщо ти живеш на цій території, платиш тут податки - можеш обирати свою владу. У Франції кілька років тому спалахнула дискусія навколо того, щоб дозволити мігрантам навіть без громадянства голосувати на місцях.

Тетяна Дурнєва зазначає, що в міжнародному досвіді для вирішення цієї проблеми також враховують «ценз осілості»: щоб вважатися членом територіальної громади, людина має прожити у ній певний проміжок часу. «Кожна країна визначає такий термін самостійно. Наприклад, на місцевих виборах у Швеції мають право голосувати громадяни Данії та Норвегії, якщо вони проживають на території Швеції протягом півроку і реєструються у податкових органах. Інші громадяни ЄС мають прожити у країні упродовж трьох років. З власного досвіду можу сказати, що розуміння місця, у якому ти замешкав, приходить через півроку. В Законі «Про свободу пересування», зокрема, сказано, що проживання до шести місяців у межах певної територіальної громади є тимчасовим», - зазначає виконавчий директор Громадського холдингу «Група впливу».

Наразі активна громадськість та експертне середовище продовжують дискусії щодо того, в який спосіб забезпечити виборчі права ВПО. «Однак для парламентарів це питання не є актуальним. І якби ми нині винесли на розгляд Верховної Ради будь-який законопроект про надання додаткових прав ВПО, це навряд чи викликало б позитивну реакцію», - резюмує Тетяна Дурнєва.

Вікторія ЧАЙКА

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Январь 2021 (564)
Декабрь 2020 (743)
Ноябрь 2020 (750)
Октябрь 2020 (766)
Сентябрь 2020 (712)
Август 2020 (588)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области