ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Январь 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     

Чи дочекаються тяжкохворі безкоштовних ліків?

  206   0 15.11.2016, 11:00 | Статьи, Общество
Чи дочекаються тяжкохворі безкоштовних ліків?

Система реімбурсації (часткового чи повного відшкодування вартості) ліків працює в усіх розвинутих країнах світу, зокрема, в Центральній та Західній Європі, Австралії, Канаді, Японії. Для її запровадження в Україні потрібно зробити чимало кроків, зокрема, створити електронний реєстр пацієнтів, врегулювати питання на законодавчому рівні. Тим часом в уряді заявляють, що реімбурсація діятиме вже з 1 квітня наступного року. Чи не перетворяться ці обіцянки на чергову мильну бульбашку?


За даними Держстату, сьогодні 80% українців не можуть дозволити собі купити базові ліки в аптеці. А третина сімей, члени яких стають важкохворими, опиняється за межею бідності. Минулого року громадяни за власний кошт придбали в аптеках медпрепаратів на 46,8 млрд грн. Це майже в 10 разів більше, ніж витратило на ці цілі МОЗ. Такі дані ще раз свідчать, що система охорони здоров'я в Україні хвора і потребує відновлення.

 

На одному з останніх засідань уряду було прийнято рішення про запровадження у 2017 році державного механізму реімбурсації (часткового чи повного відшкодування вартості) ліків та референтного ціноутворення (державного регулювання цін).  Передбачено, що ці механізми діятимуть при лікуванні серцево-судинних захворювань, цукрового діабету II типу та бронхіальної астми.

 

У МОЗ пояснили, що обрали ці три захворювання, бо вони є найпоширенішими серед наших громадян. Так, Україна - друга в світі за кількістю смертей через серцево-судинні захворювання (смертність від них сягає 65%). У 2015 році в Україні зареєстровано близько 1 млн осіб, які страждають від цукрового діабету ІІ типу, що вшестеро більше, ніж пацієнтів із діабетом I типу (інсулінозалежних), а також 210 тис. пацієнтів із бронхіальною астмою.

 

Отже, як працюватиме система реінбурсації? Здається, все дуже просто: пацієнт має піти до лікаря первинної ланки (сімейного лікаря, терапевта, педіатра), який випише йому рецепт на спеціальному бланку, а далі - звернутися до аптеки. Передбачається, що людина зможе безкоштовно отримати препарат, який підлягає реімбурсації, або ж муситиме частково оплатити його вартість. «До повного відшкодування підлягатимуть препарати найнижчої вартості згідно з референтними цінами. Якщо громадянин хоче отримати дорожчий препарат, різницю він змушений буде заплатити з власної кишені. Аптеки отримуватимуть компенсації з бюджету», - пояснює «ВВ» експерт Реанімаційного пакету реформ Олександр Ябчанка.


Але насправді тут виникає чимало підводного каміння. Так, рецепти на ліки, які підлягатимуть реінбурсації, мають виписувати згідно з оновленим «Національним переліком лікарських засобів, які можуть закуповувати заклади охорони здоров'я». Він має відповідати рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров'я, і до нього мають ввійти ефективні та економічно доцільні у лікуванні засоби. Перелік мусить бути складений за міжнародними непатентованими назвами (МНН), тобто за діючою речовиною препаратів. Зауважимо, що чинний перелік був прийнятий ще 1996 року. Він складений за комерційними назвами ліків, що стало приводом для корупційних маніпуляцій.

 

Окрім того, додає Олександр Ябчанка, в Україні мають бути уніфіковані протоколи діагностики і лікування. Це своєрідна дорожня карта, за якою лікар, зокрема, призначає пацієнтові препарати. «Країни, які можуть собі дозволити розробку протоколів діагностики і лікування, вкладають у це великі кошти, у решті держав беруть їх за основу і затверджують. В Україні лікарі часто не дотримуються протоколів, внаслідок чого призначаються «фуфломіцини» (препарати без клінічно доведеної ефективності. - Прим. ред.), які в кращому випадку є неефективними, а в гіршому - шкідливими для здоров'я. І це - одна з ключових проблем у системі охорони здоров'я», - зазначає Ябчанка.


Стимулом для того, щоб лікарі діяли згідно з протоколами діагностики і лікування, за словами експерта, мусить бути запровадження єдиного електронного реєстру пацієнтів. Без цього система реінбурсації не зможе функціонувати. «Такий варіант контролю діє в усіх розвинутих країнах. Тобто в кожного пацієнта мусить бути своя електронна картка, до якої вноситься вся інформація щодо стану його здоров'я та схем лікування. Реєстр має працювати в режимі «онлайн». Доступ до нього повинен мати сам пацієнт, лікар, а також контролюючі органи, зокрема закупівельна агенція. Її функцією є контроль за використанням бюджетних коштів, серед яких - виділені на реімбурсацію. Причому реєстр має діяти з дотриманням усіх заходів безпеки, адже він міститиме важливі персональні дані», - підкреслює Ябчанка.  

 

Читайте також: Вбити науку: а що далі?


Варто зауважити: чиновники обіцяють, що закупівельна агенція буде створена наступного року, так само, як електронний реєстр пацієнтів. А програма реімбурсації, за заявами голови уряду Володимира Гройсмана, має запрацювати вже з 1 квітня. Цей термін уже видається нереальним. У 2012-2014 роках в Україні намагалися запровадити пілотний проект щодо реімбурсації гіпертензивних препаратів. «Попередній досвід був скоріше невдалий - саме через відсутність ефективних механізмів контролю, і охарактеризувався значною кількістю проблем в управлінні. Виділені кошти дуже швидко пішли в нікуди, зокрема, тому, що препарати виписували за їх комерційними назвами», - розповідає Олександр Ябчанка.


Окрім того, на початку цього року МОЗ зробив спробу запровадити реімбурсацію інсулінів. Але віз і нині там. Експерти вважають, що проблеми довкола реімбурсації інсулінів виникли через відсутність електронної бази інсулінозалежних пацієнтів, дублювання даних (коли люди реєструвалися для отримання потрібних препаратів у різних місцях), неврегулювання на законодавчому рівні, а також брак розгалуженої мережі аптек, в яких можна отримати потрібні препарати. До слова, нині передбачається, що місцева влада сама визначатиме, які аптеки будуть задіяні в системі реінбурсації, і це також може породити корупцію.

Запровадження внутрішнього та зовнішнього референтного ціноутворення на препарати, які підлягають реімбурсації, за словами прем'єр-міністра, має сприяти суттєвому зниженню цін на них. Як розповів директор Асоціації міжнародних фармацевтичних виробників Володимир Ігнатов, система зовнішнього референтного ціноутворення, яку намагалися запровадити близько двох років тому, була згорнута після різкої девальвації гривні.

«Після цього кроку ці препарати коштуватимуть приблизно стільки, як у Східній Європі. На деякі оригінальні лікарські засоби ціни зможуть знизитись, якщо їх виробник захоче брати в цьому участь. Варто зауважити, що на всі оригінальні препарати існує багато дешевших генеричних продуктів, які виробляються і в Україні, і в Східній Європі, і в Азії. Але не варто сподіватися, що ціна на «мерседес» - тобто на оригінальні препарати - дорівнюватиме ціні на «ланос» - генерики», - пояснив «ВВ» Володимир Ігнатов.


Зміст внутрішнього референтного ціноутворення окреслила міністр охорони здоров'я Уляна Супрун. «Знижується надбавка в аптеках на специфічні ліки за цими трьома програмами: вона має становити не більше як 20%. Це буде регресивна надбавка: чим дорожчі ліки, тим меншою повинна бути надбавка, щоб також знизити ціну», - сказала Супрун. Однак чи не підуть учасники фармацевтичного ринку на певні маніпуляції, аби не втрачати свій прибуток? Наприклад, у 2014 році були випадки, коли аптеки штучно завищували ціну на певний препарат, в результаті пацієнти переплачували за ліки навіть після часткового відшкодування їх вартості з боку держави. 


Окрім того, виникає питання: а чи не підвищать учасники ринку ціни на інші препарати, які не підлягають реінбурсації, щоб компенсувати свої збитки? Тож держава має встановити жорсткі запобіжники. Наразі це питання на законодавчому рівні залишається неврегульованим. Хочеться сподіватися, що таку потрібну ідею чиновники не поховають під гаслами чергового пілотного проекту. І що до цього питання буде ґрунтовний підхід, аби не втратити шанс змінити політику забезпечення ліками пацієнтів України.


Вікторія ЧАЙКА

 

"Вечерние Вести"

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Январь 2019 (731)
Декабрь 2018 (1014)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области