ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Октябрь 2020    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   

Українців поставлять на лічильник

  692   0 25.10.2016, 15:00 | Статьи, Общество
Українців поставлять на лічильник

Справжній намір влади - не просто залізти до кишень українців, а ще й добряче в них покопирсатися. Аби задовольнити свою цікавість, хто і скільки витрачає. Під приводом захисту прав споживачів Рада в першому читанні ухвалила законопроект №4117 щодо лібералізації готівкових розрахунків, правдивою метою якого є тотальний контроль за грошима не лише підприємців, а й звичайних покупців.  


Ґаджет як касовий апарат

«Ощасливлення» усіх без винятку підприємців касовими апаратами (РРО) перетворилося на ідею фікс для будь-якої влади. Але якщо Азаров змушений був відкинути такі мрії після протестів підприємців, то Яценюку вдалося таки втілити в життя марення попередника.

З 1 липня минулого року всім представникам малого та середнього бізнесу наказали використовувати касові апарати, які вони повинні були самі придбати за 4-10 тис. грн, а потім ще регулярно витрачатися на їх обслуговування.

 

І знову підприємці протестували, після чого Рада знайшла компроміс у вигляді закону №1088, який зобов'язує ФОП (фізична особа-підприємець), а також підприємців другої і третьої груп мати касовий апарат лише тоді, коли перевищений ліміт по виручці у 1 млн грн на рік.

Але жага контролювати оборудки всього малого бізнесу була неспинною. Тому в лютому 2016-го депутати запропонували новий підхід, який геть відсікав аргументи підприємців щодо дорожнечі та дефіцитності РРО. А вже в жовтні цього року Рада ухвалила в першому читанні законопроект №4117 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо лібералізації готівкових розрахунків».   

 

Його суть проста і навіть революційна: касовим апаратом може бути ноутбук, планшет чи навіть смартфон, які підтримуватимуть відповідне програмне забезпечення та матимуть доступ до Інтернету. Експерти «Реанімаційного пакету реформ» навіть підрахували, що впровадження системи фіксації розрахунків за допомогою ґаджетів обійдеться підприємцям від 1676 грн до 7162 грн, тоді як традиційні касові апарати коштують 9-13 тис. грн.

Відповідно фіскальні звітні чеки та розрахункові документи проводитимуться в електронному вигляді, а дані щодо операцій надсилатимуться до податкових органів у режимі онлайн.

 

У законопроекті не йдеться про те, що касові апарати-ґаджети мають застосовуватися усіма без винятку підприємцями, навіть тими, хто наразі не підпадає під неодмінне придбання та використання РРО. Але, зважаючи на те, що влада давно хотіла зобов'язати продавців на ринках та таксистів обзавестися такими пристроями, не виключено, що після ухвалення документу в другому читанні та в цілому всі підприємці будуть змушені перейти на таку систему фіскального контролю.

Також у нормативному акті є улюблена чиновниками та депутатами фраза: «Реалізація законопроекту не потребує витрат із державного бюджету». Звісно, всі витрати та всі проблеми будуть перекладені на плечі підприємців.

Так, наприклад, законопроект передбачає, що електронна інформація щодо всіх розрахункових операцій повинна зберігатися протягом трьох років. Не потрібно бути технічним генієм, щоб зрозуміти, що пам'ять планшетів чи смартфонів цей обсяг інформації не витримає. Тобто підприємцю потрібно буде самостійно опікуватися питанням придбання серверів.

Також не вирішена проблема з програмним забезпеченням. Тобто в законопроекті, звісно, вказано, що ПЗ повинно виконувати фіскальні функції та взаємодію сервера й терміналу, мати засоби перевірки автентичності касового апарату. А ось хто його мусить розробляти, на яких платформах, як його розповсюджуватимуть і на яких умовах - це таємниця, покрита мороком.

 

Споживачі - хто це?

Товарно-касовий чек для споживача - єдиний засіб відстояти свої права. Його наявність дозволяє не лише проконтролювати, що вам не «впарили» те, чого ви не купували, а й повернути неякісний товар. Нова розрахункова-касова система передбачає, що продавець надасть вам чек лише на вашу вимогу. Також чек в електронному вигляді може бути надісланий або на e-mail, або на мобільний телефон за допомогою СМС-повідомлення.

 

Експерт Фонду суспільної безпеки Юрій Гаврилечко уявив, що в бабусь, які стоять у черзі за соціальним хлібом, продавець вимагатиме не лише ім'я та прізвище, а й номер мобільного чи e-mail. Оскільки чимало людей похилого віку не є впевненими користувачами електронних пристроїв, цим чеком вони скористуватися не зможуть. Більше того, це спровокує довгі черги.

 

Читайте також: Комунальне ярмо в розстрочку

 

На думку експерта, електронні чеки апріорі не зможуть захистити права споживача. Адже із СМСкою до суду не підеш. Більше того, інформація про покупця, яку проситиме продавець, є персональними даними. Згідно із законодавством, згода на їх використання має бути закріплена у письмовому вигляді. Тобто кожен покупець змушений буде підписувати угоду з продавцем щоразу, як іде до супермаркету чи кіоску. Тому переважна більшість українців волітиме не вимагати такого чека. А немає чека - немає прав.

Своєю чергою блогер та політичний оглядач Станіслав Кукарека наголошує, що контроль транзакцій дозволить контролювати гроші не лише продавця (підприємця), а й покупця.

«І тут відкривається омріяний шлях до тих самих «непрямих методів», тобто контролю не стільки доходів, скільки витрат. Це - блакитна мрія будь-якого фіскала», - пояснив він.

 

Юрій Гаврилечко додав, що насправді ця новація не принесе додаткових коштів до бюджету, бо і покупцям, і продавцям буде вигідно співпрацювати «в чорну», що врешті-решт призведе до ще більшої  тінізації економики. А де є «тінь», завжди є поле для збагачення органів перевірки.

Майбутня змова покупців із продавцями є цілком припустимою ще й через те, що більшість українців після підвищення тарифів змушені були оформляти субсидію. А вона чітко прив'язана до рівня доходів. Податківці, які матимуть доступ до всіх розрахункових операцій, можуть легко відстежити, скільки витрачає умовний Петренко. Адже нині паперові чеки не є персоналізованими, а ось запровадження електронної системи обліку передбачає повну ідентифікацію покупця із усіма наслідками.

 

Малі та середні

Юрій Гаврилечко впевнений, що влада залюбки використовує малий та середній бізнес як «козла відпущення» для латання дірок у держбюджеті. Але ґаджетові касові апарати - це не останній «сюрприз», який очікує на підприємців. Ці «міни» були закладені у пропозиціях до уряду, які Рада затвердила після ухвали в першому читанні проекту держбюджету-2017. Так, для  платників 2-ї та 3-ї груп встановлять мінімальну зарплатню, з якої сплачується ЄСВ, у розмірі двох мінімальних зарплат. Також стягуватимуть ЄСВ з тих підприємців, які в своїх деклараціях вказують нульові доходи. ЄСВ із 2017 року обкладатимуться члени сімей фермерських господарств. Крім того, пропонується ліквідувати пільги по ЄСВ для підприємств, організацій та всеукраїнських громадських організацій інвалідів.

 

«Рада проігнорувала поправку «Батьківщини» щодо врахування у держбюджеті-2017 коштів на погашення боргів ПДВ за минулі періоди. Тобто держава вирішила пробачити собі борги перед підприємствами», - підсумував експерт.

 

Катерина МІЦКЕВИЧ

 

"Вечірні Вісті" 

 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Октябрь 2020 (514)
Сентябрь 2020 (712)
Август 2020 (588)
Июль 2020 (1007)
Июнь 2020 (995)
Май 2020 (1233)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области