ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Март 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     

Рейдери vs фермери: держава спостерігає?

  369   0 06.09.2016, 13:00 | Статьи, Общество
Рейдери vs фермери: держава спостерігає?

Знищення врожаю, підпали, погрози, побиття, викрадання та навіть розстріли - це не лихі дев'яності й навіть не часи Януковича, а сьогоднішні реалії життя українських фермерів. Людей, які працюють на землі і не бачать від держави допомоги, атакують рейдери, прагнучи відібрати в них безцінні українські чорноземи. За «дивним» збігом обставин активізація вимагачів у термінах збіглася з намірами влади скасувати мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення.


Географічна «мапа» рейдерів

За даними Асоціації фермерів та приватних землевласників, за неповний рік через рейдерські захоплення практично знищено близько 2 тис. фермерських господарств, які надавали щонайменше 40 тис. робочих місць людям на селі.

Президент Асоціації Іван Томич наголошує: сьогодні приклади тиску на фермерів є у кожному селі та районі. Від рейдерського свавілля найбільше потерпають середні та дрібні підприємства.

 

«Найчастіше незаконні привласнення відбуваються у регіонах, де вирощують хліб. На Хмельниччині впродовж року таких нападів зазнало 200 господарств. Вінниччина, Черкащина, Кіровоградщина, Київщина, Дніпропетровщина також на передньому краї боротьби за землю», - пояснив він.

 

На його думку можна вирізнити чотири основні рейдерські схеми. Перша - захоплення фермерських земель економічно-адміністративними методами. Наприклад, через підвищення орендної плати або присвоєння одного кадастрового номеру кільком земельним ділянкам. Друга - купівля корпоративних прав фермерських господарств із використанням шантажу й примусу. Третя і четверта - відвертий терор проти людей, які працюють на землі. Це підпал майна, привласнення урожаю, а також викрадення  фермерів і навіть убивство голів господарств. 


Іван Томич наголошує, що рейдерські схеми знищення середніх і дрібних підприємств та фермерських господарств - це результат процесу тінізації землі й природних ресурсів: «Сьогодні до 10 млн га українських найкращих чорноземів знаходяться у тіні. Сума щорічних втрат становить близько 300 млрд грн».

А втрати від тіньового використання природних ресурсів, таких як пісок, камінь, бурштин, нафта, газ тощо, сягають 500 млрд грн. 


Катування за землю

Рейдерські атаки проти українських фермерів за останні два роки почастішали. Більше того,  вони стали нахабнішими й жорстокішими. Наприклад, нападки на фермера з Житомирщини Юрія Цапуна розпочалися ще 2013 року.

«Тоді  четверо міліціонерів, два десятки представників охоронної фірми і фірми-рейдера під приводом надуманого кримінального провадження просто висадили з автомобілів зі 100 тонами кукурудзи жінок, які їх супроводжували. Суд зобов'язав правоохоронців повернути зерно, яке вони мали зберігати, але з'ясувалося, що кукурудзу в міліції вкрали і вже наступного дня після вилучення продали», - розказав фермер.

 

За словами Цапуна, проти нього було відкрито добрий десяток  надуманих кримінальних справ. І хоча більшість із них вирішилася на його користь, представники олігарха, який хоче відібрати в нього землю, продовжують шантажувати фермера.

 

Здавалося б, з початком реформи правоохоронних органів ситуація повинна була залагодитися. Проте сподівання виявилися марними. Після того як у січні 2016 року Цапун прийшов до начальника ГУ поліції Житомирської області з вимогою забезпечити справедливе розслідування справи, чотверо поліцейських так побили фермера, що зламали йому ногу. В лікарні, куди доправили постраждалого, перелому «не побачили». Мабуть, тому, що знали, хто причетний до його каліцтва. Юрієві довелося на милицях діставатися обласної лікарні. Там він уже завбачливо не зізнався, як саме отримав травми. Після обстеження підприємцеві дали висновок і про перелом, і про побиття, після чого він написав заяву до прокуратури. Але призначення судово-медичної експертизи так і не дочекався.  

 

«Найважче для фермерів стало протягом двох останніх років. Фактично руйнують українське село шляхом знищення дрібного бізнесу», - додав Юрій Цапун.

Рідного дядька Анатолія Мальованого, що з Київщини, рік тому вбили у його власному будинку, перед цим добу по-звірячому катували.

«Досі слідство не проведено, вбивць не засуджено», - констатує Анатолій. 


За словами Івана Томича, 10 серпня стріляли в голову районного осередку Асоціації фермерів та приватних землевласників на Вінниччині, нині він перебуває у лікарні. А трохи раніше теж у Вінницькій області фермера розстріляли впритул на греблі  місцевого ставка.

На Дніпропетровщині також неспокійно. 17 серпня у селі Вербуватівка Юрівського району фермера Володимира Зоренка, який керував ФГ «Зоря», викрали на його власному полі. Уже більше як два тижні чоловіка не можуть знайти. І хоча в поліції заявляють, що докладають усіх зусиль, невеличка деталь наводить на сумнів: наступного дня після викрадення Зоренка начальник РУ НП пішов у відпустку.

 

«Це свідчить про те, що вони не надають значення цій справі», - вважає голова Дніпропетровської асоціації фермерів та приватних землевласників Анатолій Гайворонський.

Він додає, що безліч кримінальних справ, де фермери є постраждалими, не розслідуються. Проти самого Гайворонського було скоєно сім злочинів.   

«Від 2013 року мені тричі підпалювали техніку, двічі - магазин, яким я володію. А потім зовсім знахабніли. Торік винайняли дельтаплан і в період цвітіння пошкодили гербіцидами соняшник на 500 гектарах моєї землі. Це було зроблено задля знищення бізнесу, щоб потім відібрати землю. Я щоразу телефонував до поліції з проханням допомоги, але ніхто так і не приїхав, тож довелося всю ніч сидіти в засідці та самотужки затримувати льотчиків і тих, хто привіз їм гербіциди. Врешті-решт поліція таки прибула, а я весь цей час стояв із карабіном, аби зловмисники не повтікали. Кримінальну справу начебто відкрито, але після того як  її передали до прокуратури, вона фактично законсервувалася», - додав голова Дніпропетровської асоціації фермерів.

 

Донеччина. Між Красногорівкою і Мар'їнкою, у зоні бойових дій, працює фермер Віктор Пожидаєв.

«У 2014 році майже весь наш врожай пшениці на суму 18 млн грн. привласнило підприємство, яке належить колишньому депутату з «Партії регіонів». Попри рішення суду, який задовольнив наш позов у повному обсязі, за пшеницю нам так і не заплатили, бо  виконавче провадження не було здійснене», - повідомив син фермера Олег Пожидаєв, не виключивши, що  «регіонал» націлився на їхню землю.

 

Але більше за рейдерство Олега вразила поведінка податкової адміністрації. Певний час у 2014 році територія, на якій знаходиться підприємство Пожидаєва, була окупованою.

«Ми не заплатили жодної гривні окупантам. А як тільки повернулася українська влада, сплатили всі податки. Проте податкова виписала нам величезні штрафи за те, що ми запізнилися з оплатою. Від такого навіть у судді Слов'янського суду очі на лоба полізли. І хоча суд виніс рішення на нашу користь, зрозуміло, що це не власна ініціатива податкової - такі рішення їй спускають згори. Більше того, я не виключаю, що екс-«регіонала» кришують на рівні вищого керівництва держави», - додав Олег.

 

Щоб запобігти розгулу криміналу, фермери Дніпропетровської та Кировоградської областей організували загони самооборони. І хоча вони працюють доволі ефективно, господарі підприємств все ж чекають на зміни на державному рівні. 

 

Вихід є

Саме тому Всеукраїнський комітет захисту землі, до якого входять фермери, науковці й справжні патріоти нашої держави, розробив вимоги до президента, уряду та Верховної Ради. Перша й найголовніша - продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2021 року.

«Українська земля - не товар, не можна допустити розпродажу наших чорноземів. А тим часом рейдерські атаки активізувалися влітку, десь за півроку до відкриття ринку землі», - констатував Томич.

 

Також Комітет звернеться до Верховної Ради щодо неприйнятності законопроекту №4010 від 15.07.2016 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис)». 
Крім цього, фермери й науковці вимагають розробити та ухвалити нову редакцію закону про оренду землі, де було б чітко врегульовано питання орендної плати, захисту прав власників паїв. Також у ньому повинні бути прописані чіткі обмеження щодо використання землі однією фізичною або юридичною особою. Адже зараз українські чорноземи фактично знаходяться у руках кількох сімей.

 
«За даними 2015 року, в Україні 100 компаній є основним власником чи розпорядником наших земель. У їх користуванні зосереджено 13,7 млн га. На частку 4,2 млн ОСГ (особистих сільгоспгосподарств) припадає 5,5 млн га. Водночас 39,5 тис. фермерських господарств (ФГ) обробляють лише 4,5 млн га земель. А 8400 СГП (сільськогосподарські підприємства) - 11 млн га. Такого немає ніде в країнах Європи!» - підкреслив Томич.

 

І справді, в Польщі працюють 2 млн 391 тис. господарств з середнім розміром ділянки близько 6,5 га. Найбільші наділи у Чехії - господарства там займають по 89,3 га землі. У Данії середній розмір господарства - 59,7  га, у Люксембургу - 56,8 га. У територіально ближчих до нас Румунії - 3,5 га, Словенії - 6,5 га, Словаччині - 28,1 га. Середній розмір сільгоспгосподарств у всіх 27 країнах ЄС становить 12,6 га.  

 

Фермери впевнені: зазначені вище заходи допоможуть знизити рівень корупції та криміналізації на землі. Якби ж тільки їх почули...

 

Антоніна МІРОШНИЧЕНКО

 

"Вечірні Вісті" 

 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Март 2019 (643)
Февраль 2019 (946)
Январь 2019 (1032)
Декабрь 2018 (1014)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области