ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Ноябрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
         

Чи стане легшим життя «першачків»?

  193   0 08.08.2016, 11:15 | Статьи, Общество
Чи стане легшим життя «першачків»?

Шкільне навчання часто обертається стресом для учнів та їхніх батьків. Громіздкі програми, надто складні й непосильні завдання відохочують дітей ходити до школи і взагалі опановувати науку. У Міносвіти цьогоріч взялися до розвантаження програм для учнів 1-4 класів.

 

Міністерство освіти і науки України та освітня платформа Educational Era створили проект, спрямований на внесення змін до навчальних програм для молодшої школи. На сайті Educational Era відбулося відкрите обговорення цього питання.

 

«До роботи долучилися близько чотирьох тисяч осіб, серед них вчителі початкової школи з великим досвідом роботи, батьки, науковці, - розповідає «ВВ» директор середньої школи №148 ім. Івана Багряного м. Києва Сергій Горбачов. - Від учасників обговорення надійшло вісім тисяч пропозицій, кожна з яких опрацьовувалася модераторами і отримувала аргументовану відповідь та позначку «прийнято - не прийнято» для подальшої роботи. Лідерами за кількістю пропозицій стали програми з української мови та математики. Така платформа стала новітнім інструментом для прийняття рішень із врахуванням громадської думки».

 

Одним із нововведень стало зняття фіксованої кількості годин на вивчення кожної теми - віднині учителі самі визначатимуть ці параметри.

«Раніше вчитель пробігав «галопом по Європах», аби виконати програму в межах встановлених годин. Віднині педагог орієнтуватиметься на можливості класу та рівень підготовки кожної дитини. Вчитель обиратиме індивідуальну траєкторію навчання для кожного класу, а в ідеалі - для кожної дитини, - каже Горбачов. - А ще учням молодших класів дозволили писати олівцями, а не авторучками. Тобто дитина зможе витерти написане в зошиті, і за це вже не будуть знижуватися оцінки, як за старої програми. Тож прибрали зайвий травматичний фактор для дітей».

Окрім того, скасували безглузде дублювання програм з різних предметів.

 

«Так, наприклад, майже всі теми з предметів «Основи здоров'я» та «Я у світі» в початковій школі є в курсах природознавства, фізкультури, частина повторюється у літературному читанні або висвітлюється на виховних годинах, - розповідає «ВВ» радник міністра освіти Іванна Коберник. - Спочатку схилялися до того, щоб взагалі скасувати ці предмети, і на платформі Educational Era були переважно саме такі пропозиції. На жаль, це нереально зробити до 1 вересня, адже їх викладання прописане в Державному стандарті початкової освіти. Тому модератори проекту замінили дублювання корисним для дітей змістом. Так, до предмету «Я у світі» додано сучасні елементи громадянської освіти, розвитку емоційного інтелекту. З програми «Основи здоров'я» було прибрано, так би мовити, залякування учнів, коли більшість тем починалися зі слова «небезпека»: небезпечні місця вдома, в школі, небезпека в транспорті, катання на роликах тощо. Такі формулювання замінені на коректніші, наприклад «правила безпечного перебування, катання».

Надалі, за словами Іванни Коберник, потрібно подолати багатопредметність, адже в початковій школі європейських країн вивчають 6-9 дисциплін, а в українській - 13.

 

Ще одне нововведення - перерозподіл навантаження: стара програма для першокласників містила багато непосильних для малюків завдань, тож їх перенесли на другий чи третій класи. Це стосується, зокрема, програми з іноземних мов.

«Раніше було передбачено, що, вивчаючи англійську мову, діти вже в першому класі мали «відтворювати графічний образ слів, словосполучень і речень», а от розмовляти їх майже не вчили, - пояснює «ВВ» Іванна Коберник. - Тепер у першому семестрі в першокласників буде лише усний курс англійської мови: діти співатимуть, завчатимуть віршики, розігруватимуть короткі діалоги. А от письмо з'явиться у другому семестрі, та й то лише літери і слова. І що важливо: діти писатимуть друкованими літерами, бо в сучасному світі вже практично не користуються прописними англійськими, які досі старанно виводять у зошитах українські школярі».  

 

У курсі української мови для першачків знято вимогу «складати речення за поданими схемами», замість цього дітей вчитимуть вільно висловлювати свою думку.

«Раніше першокласників змушували розбирати за звуками такі складні слова, як, наприклад, «ящірка». Тепер ці вимоги перенесені на третій клас, а в першому класі залишили розбір лише простих для звукового аналізу слів - «мама», «кіт» тощо», - пояснює радник міністра.

У математиці не потрібно буде зазубрювати напам'ять таблиці додавання-віднімання.

«Така вимога з'явилася в програмі лише 2011 року. В першому класі учні ознайомляться із додаванням та відніманням без переходу через розряд у межах сотні. Діти мають розуміти прийоми порозрядного додавання і віднімання. А набуття дитиною обчислювальної навички в межах сотні вимагатиметься у 2-му класі», - каже Іванна Коберник.


Цікаві зміни внесені до програми з літературного читання. Так, не вивчатимуть творчість радянських письменників, які, до того ж, майже не писали для дітей, натомість додані сучасні українські автори.

«Сподіваюся, Міносвіти вдасться переконати Мінфін і надрукувати вже цього року «Хрестоматію сучасної української літератури для початкових класів», - додає Коберник.

 

З оновленої програми з фізкультури зникнуть обов'язкові лижі й ковзани. Дотепер аж на чотири роки було розписано, як діти мають носити лижі, підніматися схилами, які дистанції проходити. Натомість з'явилися ігри на парну та командну взаємодію. На вибір додали також бадмінтон.

Варто зазначити, що зміни до програм були внесені в межах чинного стандарту освіти. І підручники наразі залишатимуться старими. У Міносвіти кажуть, що вчитель самотужки зможе викинути деякі теми, які не відповідатимуть новим програмам. Та виникає питання: чи готовий до таких змін сам учитель, який протягом десятків років звик викладати за старою системою?

 

За словами Іванни Коберник, обнадіює те, що саме педагоги-практики були основними коментаторами на «ЕдЕрі».

«Агенти змін є. Можливо, їх не так багато, як хотілося б. Для вчителів підготовлять методичні рекомендації, викладуть відеоуроки та навчальні матеріали у відкритому доступі», - додає Коберник.

«Звичайно, вчителям може бути важко перелаштуватися, змінити парадигму роботи з дітьми, - зауважує Сергій Горбачов. - Не всі одразу зможуть і захочуть це робити. Але рамковий документ, який затвердили в Мінсовіти, дозволить педагогу працювати більш вільно, якщо він цього не боїться. Радянська школа транслювала небезпечну ідею: контролювати треба не результат, а процес. Гарний учитель, який розуміє дітей, має бути націлений на контроль результату.

 

Окрім того, треба бути дуже уважними батькам. Вони мають допомогти дитині, дати позитивний стимул, не вимагати від неї високих оцінок, а опікуватися її інтересами, насамперед здоров'ям та рівнем зацікавленості в навчанні». 

Водночас директор приватної школи «Афіни» Олексій Греков акцентує, що внесення змін до навчальних програм може бути лише першим кроком на шляху реформування початкової освіти.

 

«Змінити програми - наче переклеїти шпалери у старому будинку. Але це не гарантує, що стіни не заваляться. Сама схема викладання та виховання дітей в країні вибудувана неправильно. Зараз навіть у молодших школах використовуються підходи XIX століття, коли виховували людей-калькуляторів, бо для вчителя було головним, щоб дитина все чітко записала і порахувала. Допоки діти в молодшій школі сидітимуть за партами, дивлячись на дошку та в потилицю один одному? Під час уроків діти мають вільніше рухатися, зокрема на відкритому повітрі, а навчальний процес має відбуватися, наприклад, у колі чи у вигляді гри». 

 

Греков акцентує, що навчання має відбуватися у маленьких групах, аби розвивати бажання учнів пізнавати світ.

«Нині вчитель - це бог у класі. Мовляв, коли він говорить, усі мають мовчати, а потім за ним повторювати. Таку модель уже не використовують у розвинутих країнах, але вона досі відтворюється у нашому суспільстві. Вбивається активність дитини: вона ще не поставила запитання, а їй уже все розповіли. У неї зникає бажання дізнаватися більше, вона стає пасивною й інертною. Натомість в учнів має бути відчуття, що вони знаходять відповіді на питання, які їх цікавлять. Як на цікавому тренінгу. Таку систему навчання можна побудувати навколо тьюторів (наставників), які здатні скеровувати дитину, а не тягнути її за собою».

 

Вкрай болючим, за словами Грекова, є питання підготовки вчителів, їхня некомпетентність. «Абітурієнти з найнижчими балами йдуть навчатися у педагогічні вузи. Часто це свідчить про відсутність у них мотивації стати хорошим педагогом. Вони не цікавляться новими методиками роботи, віковою психологією дитини».


Найближчим часом у Мінсовіти планують презентувати концепцію Нової української школи. Поживемо-побачимо, чи дозволить це створити справді новітню систему навчання у школах та полегшити життя українським школярам.

 

Кіра ВИНОГРАДОВА

"Вечірні Вісті" 

 

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Ноябрь 2018 (653)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)
Июнь 2018 (1010)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области