ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Март 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       

На хвилі демографічної кризи

  165   0 02.08.2016, 15:40 | Статьи, Общество
На хвилі демографічної кризи
За останні чотири роки населення України зменшилося майже на три мільйони. Такі дані наводить Державна служба статистики. Згідно з підрахунками, станом на  1 січня 2016 року чисельність українців (без урахування Криму) становила 42 млн 760,5 тис. осіб, що на 2 млн 873 тис. менше, ніж було 1 січня 2012 року.

В Україні фіксується природний приріст зі знаком мінус. За підсумками минулого року, в країні народилося на 183 тис. осіб менше, ніж померло. Завідувач відділу демографічного моделювання та прогнозування Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАНУ Олександр Гладун пояснив «ВВ», що на процес відтворення населення впливають «демографічні хвилі». Зокрема, нині має місце збільшення чисельності людей літнього віку і скорочення кількості жінок репродуктивного віку.


Так, у 50-х роках минулого сторіччя, після Другої світової війни, був сплеск народжуваності. Люди, які народилися у той період, зараз досягли похилого віку, відповідно, рівень смертності нині зростає. А наприкінці 1980-х - початку 1990-х в Україні почався спад народжуваності, і наразі в активний репродуктивний період увійшли жінки, які саме тоді з'явилися на світ. Відповідно, і дітей народжується менше. 

 

Ще один фактор, що впливає на демографічну ситуацію в країні, - кількість дітей, яких народжує одна матір. «Для простого відтворення населення, коли чисельність народжених та померлих зрівнюється, потрібно, щоб показник народжуваності однієї жінки протягом життя складав 2,1-2,2 дитини. В Україні ми маємо коефіцієнт 1,5 дитини. Варто зазначити, в Європі жінка народжує в середньому 1,8 дитини, що також не забезпечує відтворення населення», - розповів Олександр Гладун.


Він додав, що народжуваність зменшується у періоди соціально-економічних чи воєнних криз: «Молоді люди думають, що не зможуть поставити дітей на ноги, відтак наміри поповнити сім'ю відкладають до кращих часів. Зрештою обмежуються одним нащадком. Втім, у всьому світі на народжуваність дітей впливають наявність житла у родини, рівень сімейних доходів та розвиток соціальної інфраструктури: дитячих садків, шкіл тощо. Нинішній рівень народжуваності в Україні не забезпечить нормального заміщення поколінь. За розрахунками Інституту демографії та соціальних досліджень, якщо не вжити кардинальних заходів, тенденція до скорочення чисельності населення триватиме ще протягом 20-30 років».

 

Експерт звертає увагу на цікавий факт: порівняно з 1991 роком в країні майже вдвічі збільшилася кількість дітей, матері яких не перебувають у зареєстрованому шлюбі: «Нині відповідний показник становить 21% дітей, а в 1991-му було лише 12%. Цифра стабільно збільшувалася упродовж останніх 15 років». Наразі в Україні коефіцієнт населення віком понад 60 років перевищує 22% - ми входимо до двадцятки найстаріших країн світу. Так, людей, які переступили шістдесятирічний рубіж, більше, ніж дітей до 15 років. Демографи кажуть, що в середньо- та довгостроковій перспективі на Україну очікує поглиблення процесу старіння населення. Його піку, за прогнозами, буде досягнуто в 2050-х роках, коли близько 40% українців виповниться 60 років.


Експерти б'ють на сполох: така ситуація може призвести до економічних негараздів. Зокрема, надмірне навантаження ляже на Пенсійний фонд та медичну сферу, яка вже нині не спроможна забезпечити належний рівень допомоги. Потрібно буде враховувати навіть такі аспекти, як зміна структури споживання товарів, адаптація громадського транспорту. Тож на демографічні зміни має бути реакція з боку суспільства та держави.

 

Якщо говорити про причини смертності українців, то на першому місці, як зазначає Олександр Гладун, - хвороби системи кровообігу: від них нині помирає більше як дві третини населення. Торік цей показник склав 68%. «Вагому роль тут відіграє схильність українців до вживання алкоголю, нездорове харчування, загалом відсутність належної пропаганди здорового способу життя. Головна причина смертності жителів розвинутих країн - онкозахворювання: там люди живуть довше, тому частіше відбуваються генетичні зміни. В Україні злоякісні новоутворення зумовлюють смерть близько 13% населення. Зовнішні причини, такі як ДТП і самогубства, призводять до летального наслідку в 5,8% випадків, - зазначає експерт. - Безперечно, рівень смертності залежить від організації системи охорони здоров'я, економічної ситуації в країні: зараз багато людей не мають коштів, щоб придбати потрібні ліки, не звертаються до лікарень, а вдаються до самолікування». 


Загалом тривалість життя українців, якщо взяти обидві статі, нині становить 71,4 роки. «Мінімум був досягнутий 2000 року, коли українці в середньому жили 67,7 роки. Однією з негативних тенденцій є та, що чоловіки живуть значно менше за жінок: 66,4 роки проти 76,3 роки відповідно. Хоча в західних країнах цей розрив не перевищує 4-5 років», - додає Гладун.


Експерт Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України Андрій Стародуб розповів «ВВ» про нові тенденції в еміграційних процесах, які своєю чергою теж формують демографічну картину в Україні. «Події останніх років підштовхнули ту частину мігрантів, які тримали зв'язок з Україною, визначитися на користь своєї легалізації у країнах тимчасового проживання. Так, якщо раніше на заробітках перебував один член сім'ї, то нині зростає кількість тих, хто намагається забрати до себе всю родину. Про це свідчить, наприклад, той факт, що в польських школах збільшилася кількість українських дітей», - каже експерт.


Точної статистики щодо міграції українців не існує. Водночас почастішали випадки, коли наші громадяни, зокрема з Центральної і Північної України, їдуть до інших країн на сезонні роботи. «Однак зараз у світі економічного буму не спостерігається, і немає жодної країни, де була б велика потреба в українських робітниках, - розповідає Стародуб. - Хоча в цьому напрямі є певні кроки з боку Чехії. А у Польщі вирішили, що працедавці мають платити українцям так само, як місцевим. Тобто є країни, готові підтримувати нині існуючий потік трудових мігрантів, але про розширення ринку праці для українців наразі не йдеться.


Кваліфіковані працівники емігрували раніше: нині виїжджає у 8-10 разів менше наукових співробітників, ніж 15 років тому. Побоювання, що значна частина українців подасться на заробітки чи емігрує, є безпідставними. У більшості країн просто немає куди рухатися новим хвилям мігрантів з України».

 

Кіра ВИНОГРАДОВА 

 

"Вечерние Вести"

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Март 2019 (847)
Февраль 2019 (946)
Январь 2019 (1032)
Декабрь 2018 (1014)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области