ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Март 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Як вижити переселенцям?

  862   0 02.08.2016, 09:54 | Статьи, Общество
Як вижити переселенцям?

«Нічого не бачу, нічого не чую» - на жаль, таку позицію обрав уряд стосовно переселенців. Коли читаєш звіт чиновників, де йдеться про «розблокування соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», здається, що «слуги народу» живуть у вигаданому світі. Адже останнім часом проблема затримки та безпідставного скасування виплат переселенцям вкрай загострилася.


Ольга, Валерій та їхній син Андрій, інвалід першої групи (хворіє на епілепсію), залишили місто Ірміно Луганської області в листопаді 2014 року. «У нас там була трикімнатна квартира. У жовтні бомба влучила в перший поверх будинку, а ми жили на третьому. Зірвало балкон та вікно у вітальні. Ми забили вікно й виїхали. Спочатку жили в одному з будинків для літніх людей у Львівській області. Тоді не мали за що купити бодай пиріжок. Через місяць перебралися до дочки в Київ, почали разом знімати квартиру. В одній кімнаті живемо ми втрьох, у двох інших - донька з чоловіком та троє дітей», - розповідає свою історію 60-річна Ольга.


Валерію - 68 років, він усе життя пропрацював на шахті, заробивши собі силікоз (респіраторне захворювання, яке розвивається внаслідок регулярного вдихання пилу), ішемію та пенсію 3500 гривень. Чоловік отримував її 7 числа кожного місяця, та в червні цього року пенсія не надійшла. Одночасно всім членам сім'ї перестали виплачувати переселенські виплати (передбачено по 882 гривні на особу). «У Пенсійному фонді Деснянського району Києва сказали, що мені потрібно було продовжити довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, хоча це можна було зробити до 17 червня, - продовжує Валерій. - Ми виконали все, що нам сказали чиновники. Однак 7 липня пенсії знову не було».


8 липня, коли пенсіонери попрямували до радбезу, їм зателефонував соціальний інспектор: мовляв, я прийшов скласти акт обстеження матеріально-побутових умов, а вас немає вдома (це нововведення з'явилося після внесення Кабміном у червні змін до постанови 637 «Про порядок здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам»). Ольга та Валерій кажуть, що цей візит відбувся без попередження, та добре, що інспектор погодився повернутися до їхньої квартири за годину. «У радбезі сказали: очікуйте, ми передамо всі документи до Пенсійного фонду, до серпня-вересня відбудеться засідання комісії, і вам мають перерахувати пенсію, - розповідає далі Ольга. - Водночас нам натякнули, що чоловіка перевірятимуть на «неблагонадійність», тобто чи не їздимо ми в Ірміно, щоб отримувати пенсію і там, і тут. Та ми ніколи туди не поверталися. Нам фізично важко долати відстані навіть у межах Києва, та й за сином постійно треба доглядати. Отож, пенсії чоловіка та переселенських грошей ми не бачимо вже третій місяць, і що буде далі - незрозуміло. Ми живемо на мою пенсію, яка трохи вища за тисячу, і пенсію сина. Цього місяця заплатити за квартиру уже нічим». 


В організації «Донбас SOS», куди сім'я звернулася за допомогою у вирішенні питання, їм порекомендували вимагати в Пенсійному фонді письмового пояснення причин відсутності виплат. Якщо ж зрушень у справі найближчим часом не буде, Ольга та Валерій планують звернутися до уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Валерії Лутковської.

 

Це - історія лише однієї сім'ї. А проблема припинення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам наразі дуже болюча. Хоча уряд цинічно цього не помічає. Зокрема, у своєму звіті за тримісячний період роботи серед досягнень урядовці назвали  «розблокування соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, спрощення ведення обліку ВПО та удосконалення системи призначення та здійснення соціальних виплат». Тож 20 липня під  будівлею Кабміну в Києві відбулася акція «Гройсман, відкрий очі на проблеми переселенців!». Голові уряду запропонували начепити великі окуляри, щоб побачити, як насправді живуть переселенці.


Юрист громадської організації «Крим SOS» Ольга Куришко пояснила «ВВ», що причиною проблем із виплатами внутрішньо переміщеним особам є, зокрема, плутанина із законодавчими актами, які врегульовують відповідні питання. Так, у січні 2016 року набув чинності Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», за яким довідка, що видається переселенцю, є безстроковою, її не потрібно переоформлювати кожні півроку. Окрім того, скасовувалася вимога відмітки про реєстрацію.

 

Однак органи соціального захисту продовжували вимагати в переселенців довідки зі штампами міграційних служб на підставі ухваленої урядом ще 2014 року постанови №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб».  «Весь час, поки вносили зміни до 509-ї постанови, міграційна служба відмовлялася ставити штампи, бо вона вже не мала на це повноважень. Люди змушені були бігати від однієї установи до іншої, а їхні заяви просто лежали, і було незрозуміло, що з ними робити», - розповідає Ольга Куришко.


Слід згадати, що в лютому цього року до управлінь праці та соціального захисту населення на місцях надійшли сумнозвісні «списки СБУ». Людей, які потрапили до цих списків, співробітники спецслужби запідозрили в тому, що вони постійно проживають на непідконтрольних Україні територіях, проте отримують соціальні виплати в інших регіонах країни. «На спільному брифінгу тодішній міністр соціальної політики Розенко і представники СБУ заявили, що виявлено масову реєстрацію внутрішньо переміщених осіб за однією адресою, хоча насправді це - місцезнаходження органів соціального захисту. І раніше дозволялося реєструватися за цією адресою», - розповідає Ольга Коришко.


Зазначимо, згідно з внесеними змінами до постанови №509, уряд заборонив вказувати як фактичне місце проживання адреси органів державної влади, місцевого самоврядування та будь-яких інших приміщень. «Власники таких довідок до 20 липня 2016 року повинні були перереєструватися за іншою адресою, надавши цьому документальне підтвердження. Однак це мало анонсувалося - відповідні пояснення з'явилися на сайті Мінсоцполітики лише 11 липня. Тож далеко не всі встигли це зробити», - додає юрист.


У червні були проголосовані зміни до постанови №637 «Про порядок здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», які запровадили додаткові процедури щодо контролю за соціальними виплатами, відмови від них та порядку їх відновлення. «Саме цей документ передбачає перевірки фактичного місця проживання людини комісіями за участю представників органів соціального захисту, Пенсійного фонду. За результатами рейду складають акт обстеження матеріально-побутових умов, - пояснює Ольга Куришко. - У Мінсоцполітики нам сказали, що такі перевірки мають на меті з'ясувати потреби людей. Але це не витримує жодної критики, бо держава майже нічим не забезпечує внутрішньо переміщених осіб. І як можна дати якусь оцінку побутових умов, якщо більшість із переселенців живуть в орендованих квартирах?


Окрім того, соціальних працівників надзвичайно мало. Наразі в обласних департаментах органів соцзахисту вимагають, щоб виділили додаткове фінансування на ці напрями роботи. Та поки що з проведенням перевірок зволікають, комісії збираються вкрай рідко, через це черги людей, які сподіваються на розгляд своїх питань, щораз збільшуються».

 

Окрім того, юрист наголошує, що комісія, яка враховує результати таких «візитів» та ухвалює остаточне рішення щодо скасування чи продовження соцвиплат, збирається на засідання лише тоді, коли накопичується низка випадків. Тому людям, які з певних причин не отримують законних грошей, доводиться довго чекати на її висновки (законом передбачено, що відновлення виплат має відбутися у термін, котрий не перевищує 2 місяців з моменту їх скасування). «Проблема ще й у тому, що людина не володіє повною інформацією щодо прийнятих стосовно її випадку рішень. Адже ні надання другого екземпляру акту обстеження матеріально-побутових умов, ні персональне повідомлення про «вирок» комісії не передбачені. Тож достеменно невідомо, кому саме з людей призупинено чи відновлено виплати. Така інформація розміщується на сайтах лише окремих обласних державних адміністрацій, наприклад Запорізької», - наголошує Ольга Куришко.

 

Варто зауважити, що згадані резонансні норми постанови №637 були ухвалені без громадського обговорення. «Уже заднім числом Гройсман доручив створити робочу групу і провести консультації з громадськістю. Така група зібралася, але конструктивної роботи не вийшло. Мінсоцполітики і громадськість залишилися невдоволені один одним. Останні в один голос виступали проти проведення перевірок соціальними інспекторами, адже це забюрократизована і незрозуміла процедура».


Окрім того, зміни до постанови №637 передбачають, що всі соціальні виплати мають здійснюватися через «Ощадбанк». До 1 липня переселенці, які мали рахунки в інших банках, повинні були у відділеннях «Ощадбанку» переоформити картки.

 

«Юристи зверталися до представників «Ощадбанку», вказуючи на недостатнє поширення цієї інформації. Тож поки далеко не всі встигли переоформити картки. У такому випадку пенсії їм фактично нараховуватимуться, але не виплачуватимуться. Окрім того, людина мусить повідомити Пенсійний фонд про відкриття рахунку. Тобто вона отримає кошти із запізненням. Ніхто не думає, що людині протягом того часу треба за щось жити», - акцентує юрист.

 

Валентина РИНГЕЛЬ

 

"Вечерние Вести"

 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Март 2019 (698)
Февраль 2019 (946)
Январь 2019 (1032)
Декабрь 2018 (1014)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области