ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Июль 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
       
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Клінічна смерть профтехосвіти

  213   0 30.06.2016, 10:00 | Статьи, Общество
Клінічна смерть профтехосвіти

Заклади профтехосвіти в Україні відірвані від реального життя. Однією з проблем є та, що напрями, за якими в училищах готують спеціалістів, не відповідають потребам ринку праці. Тож в українській системі трудових відносин склалася парадоксальна ситуація.


З одного боку, за даними Державної служби зайнятості, найбільше безробітних - третина усіх зареєстрованих - є випускниками професійно-технічних училищ. З іншого - саме висококваліфіковані робітники залишаються лідерами за кількістю вакансій.

 

У Держслужбі зайнятості свідчать, що з-поміж усіх спеціальностей нині найбільше потребують слюсарів, токарів, електрогазозварників, водіїв, робітників з ремонту електроустаткування. Є велика прогалина у сільськогосподарському секторі, де бракує трактористів, робітників з комплексного обслуговування сільськогосподарського виробництва. В організації прогнозують, що найближчим часом затребуваними також будуть такі робітничі спеціальності, як трактористи, швачки, водії та будівельники. «У ПТУ навчають за одними й тими самими напрямами протягом десятків років, - зазначає «ВВ» екс-директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук. -  Моніторинг ринку праці та осучаснення переліку спеціальностей не проводиться. Ось чому практично кожен заклад профтехосвіти готує кухарів, офіціантів, операторів комп'ютерного набору, хоча в чому полягає суть останньої професії, взагалі незрозуміло».

 

Водночас роботу не можуть знайти чимало людей, які навчалися в ПТУ токарській, слюсарській чи іншій затребуваній нині справі. Очевидно, причиною є низький кваліфікаційний рівень підготовки. Та й чи зможе ПТУ випустити гарного фахівця, наприклад, з ремонту сільськогосподарської техніки, якщо обладнання для навчання давно застаріле? За даними Міністерства освіти і науки України, термін експлуатації 60% автопарку, металообробних та деревообробних верстатів, на яких навчають у ПТУ, перевищує 20 років. «Трактористів, комбайнерів готують практично наосліп, кількість годин виробничої практики обмежена, - акцентує Ігор Лікарчук. - До того ж, кваліфікація майстрів виробничого навчання, які викладають у ПТУ, вкрай низька. Бо професіонали не підуть викладати за ті копійки, які там платять».


Лікарчук зазначає, що однією з причин, що призвела фактично до руйнації системи профтехосвіти в країні, є її школяризація: «Тобто з училищ захотіли зробити загальноосвітню школу зі спрямуванням на отримання робітничих професій. ПТУ не стали школами, але й у підготовці кадрів втратили чимало. Хоча б тому, що майже 45% бюджетних коштів, призначених на професійну підготовку, витрачаються на здобуття учнями загальної середньої освіти. В результаті собівартість підготовки таких «фахівців», за яку нині має платити держава, сягає величезних сум. А от споживча вартість випускника ПТУ вкрай сумнівна».

 

Ситуація, коли на початку цього року ПТУ залишилися без грошей, кричуще продемонструвала, що система профтехосвіти потребує негайного реформування. Зокрема, зміни підходів до фінансування: в утриманні цих навчальних закладів має бути зацікавлена не лише держава. У європейських країнах, де відбулася успішна реформа галузі, діалог щодо підготовки професійно-технічних кадрів і виділення на це коштів ведеться між державою, місцевою владою, бізнесом та підприємствами.

 

Наприклад у Фінляндії галузь курує Фінська національна рада з питань освіти. Водночас тамтешні ПТУ мають широкий спектр фінансової автономії, у якій провідну роль відіграють приватні компанії. Вони узгоджують свої навчальні програми з національними професійними пріоритетами. «Реформа галузі можлива лише тоді, коли між ПТУ розпочнеться серйозна конкуренція за право отримати замовлення від держави чи приватного підприємства, - зазначає Ігор Лікарчук. - Допоки профтехучилища ходитимуть із простягнутою рукою, просячи милостині, не відбудеться жодних змін. Чому держбюджет має покривати підготовку перукарів чи офіціантів, коли немає ні державних перукарень, ні державних ресторанів?


Якщо підприємству потрібні п'ятеро високопрофесійних мулярів, а фермеру - троє механізаторів, то вони мусять заплатити за їх підготовку. Певна річ, що приватні замовники рахуватимуть свої гроші. Так, вони не стануть витрачатися на те, щоб майбутній муляр протягом трьох років здобував загальну освіту. Адже гарний майстер з виробничого навчання за чотири місяці навчить, як класти цеглу, та ще й із прив'язкою до реального будівництва. Тож підхід до профтехосвіти треба змінювати докорінно».

 

Варто зазначити, під час однієї з останніх нарад у Міністерстві освіти і науки йшлося про наближення системи профтехосвіти до ринкового регулювання. Поживемо - побачимо, чи вдасться державі перейти від балачок про реформи до справи та зацікавити бізнес і великих платників податків у підготовці високопрофесійних робітників.

 

Кіра ВИНОГРАДОВА

 


 

 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Июль 2019 (608)
Июнь 2019 (1026)
Май 2019 (1058)
Апрель 2019 (1008)
Март 2019 (1069)
Февраль 2019 (946)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области