ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Декабрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     

Безвізовий режим: казки та реальність

  353   0 11.05.2016, 13:30 | Статьи, Общество
Безвізовий режим: казки та реальність

Чи гарантований безвізовий режим для України після позитивного рішення Єврокомісії? Чи хтось його здатен зірвати? Чи може ЄС згодом дати задній хід і невдовзі після анулювання віз знову їх повернути? Хто вільно їздитиме до Європи? «ВВ» спробувала розібратися із питаннями, які виникають у багатьох із нас у зв'язку з можливістю ось-ось вільно прочинити європейське вікно.

 

Безвізовому режиму для українців бути?

Європейська комісія 20 квітня висунула законодавчу пропозицію Європарламенту та Раді Європейського союзу скасувати візи для громадян України. В преамбулі до цього документу йдеться, що Україна виконала всі вимоги Плану дій щодо візової лібералізації.

 

Зокрема, з моменту шостого звіту Єврокомісії відзначаються позитивні зрушення у нашій країні за такими пунктами: електронні декларації майна чиновників, створення Національної агенції у боротьбі з корупцією, зміни до держбюджету для забезпечення роботи антикорупційних інститутів. Важливо, що до України не висувають нових вимог.

 

Тепер черга Європарламенту та Ради Європейського союзу. Ці законодавчі органи мають підтримати внесення змін до чинного регламенту ЄС та фактично зарахувати Україну до групи держав, громадянам яких не потрібні візи для мандрівок Шенгенською зоною. Очікується, що Європарламент, який давно виступає за зближення ЄС та України, ухвалить позитивне для нас рішення, хоча перед голосуванням документ стосовно України мають узгодити в певних комітетах.

 

А от із Радою Європи ситуація складніша. Річ у тім, що рішення прийматимуть 28 міністрів країн ЄС, серед яких окрім очільників міністерств закордонних справ є глави внутрішньобезпекових відомств. Саме з їх боку очікується спротив щодо відкриття кордонів для України. Вони оцінюватимуть ризики для своїх країн. І тут, зокрема, виникнуть побоювання проникнення злочинних елементів з України через конфлікт на Донбасі, транзиту мігрантів з Центральної Азії та Близького Сходу, контрабанди зброєю.

 

«Вірогідність ухвалення позитивного рішення до кінця року становить 70%, - каже «ВВ» директор Українського інституту аналізу і менеджменту політики Руслан Бортник. - Найдужче безвізові прагнення України підтримують Литва, Польща, Угорщина та Словаччина. Проти, найвірогідніше, виступатимуть Нідерланди, Іспанія, Португалія, Італія, Кіпр. Для них вагомим аргументом є власні відносини з РФ, залежність від російських енергоресурсів. Викликає занепокоєння, що скасування віз для України пропонується розглянути разом із аналогічними питаннями щодо Грузії і Косово - країн, які перебувають у сфері «особливих інтересів» Росії. Можна припустити, що за цим стоять спроби провалити в кінцевому підсумку голосування по Україні. Таку загрозу можна оцінити в 30%».    

 

Вселяє оптимізм, що такі рішення в Раді ЄС ухвалюються за принципом більшості, а не одностайності. Тобто достатньо буде отримати згоду 55% країн-членів ЄС, які представлятимуть 65% його населення.

 

Тим часом 4 травня стало відомо, що країни ЄС узгодили механізм швидкої зупинки безвізового режиму з усіма країнами, з якими існуватиме відповідна угода. Тобто візову перепону українцям для відвідин Європи можуть спочатку зняти, а потім знову відновити.

 

«Із такою ініціативою ЄС виступав у 2009 році щодо Сербії. Тоді, за відсутності належного інформаційного роз'яснення серед громадян цієї балканської країни, до Брюсселю, Стокгольму та Берліну в пошуках притулку ринули тисячі сербських циган, - розповідає «ВВ» керівник громадського об'єднання «Європа без бар'єрів» Ірина Сушко. - Тому важливо розповідати людям, які можливості відкриває безвізовий режим, а які існують обмеження, щоб не наразитися на його скасування». 

 

 

Що треба знати про безвізовий режим?

Згідно з законодавчою пропозицію Єврокомісії, право їздити до Європи без віз зможуть мати лише власники біометричних паспортів. Цей документ містить чіп з інформацією про біометричні дані його власника (фото, відбитки пальців, електронний підпис).

 

До речі, за словами Ірини Сушко, Україні знадобиться ще близько трьох місяців, щоб обладнати всі пункти прикордонного пропуску системами для зчитування інформації з біометричних документів. А станом на кінець березня 2016 року, за даними МЗС, такі паспорти отримали трохи більше як 2 млн українців. Громадянам, які мають закордонний паспорт старого зразка, доведеться так само йти до консульства та відкривати візу.

 

Безвізовий режим діятиме лише для короткотермінових поїздок - до 90 днів упродовж 180-денного строку. До речі, вирахувати, скільки ви можете перебувати в межах Шенгенської зони з огляду на попередні в'їзди та виїзди, можна за допомогою «шенгенського калькулятора», який є в Інтернеті. Терміни перевірятимуть за штампами про перетин кордону в паспорті. Понаднормове перебування у країнах Шенгенської зони, без виду на проживання чи без довгострокової візи, вважатиметься незаконним, що стане підставою для заборони в'їзду до них.

 

Безвізовий режим поширюватиметься на туристичні візити, короткотермінове навчання, бізнес-подорожі, конференції, торговельні ярмарки. Водночас якщо ви їдете до Європи на роботу бодай на один місяць, вам знадобиться віза. Не кажучи вже про ситуації, коли ви плануєте жити, працювати чи навчатися тривалий період.  


Їздити без віз українці зможуть до всіх країн, які належать до Шенгенської зони (а це 22 із 28 країн ЄС): Португалії, Іспанії, Франції, Німеччини, Бельгії, Люксембургу, Нідерландів, Італії, Данії, Швеції, Фінляндії, Австрії, Греції, Польщі, Словаччини, Словенії, Угорщини, Чеської республіки, Латвії, Литви, Естонії, Латвії. Проте для мандрівок до Великобританії та Ірландії візи будуть необхідні, адже вони є членами ЄС, проте не приєдналися до Шенгенської угоди.


Безвізовий режим також діятиме в тих країнах ЄС, які імплементували Шенгенську конвенцію, хоча ще не отримали статусу шенгенських країн: Румунії, Болгарії, Хорватії. Це стосуватиметься і Кіпру, хоча там можуть ще з'явитися нюанси у зв'язку з особливостями безпекової ситуації у цій країні. Відповідно до своїх національних процедур ініціативу Єврокомісії також повинні підтримати країни, які не є членами Євросоюзу, проте підписали Шенгенську угоду (Швейцарія, Норвегія, Ісландія та Ліхтенштейн).


Треба розуміти, що безвізовий режим зовсім не означає входження до Шенгенської зони. Наприклад, в аеропортах громадяни України так само стоятимуть біля віконця із написом «усі паспорти», а не «для громадян ЄС та Шенгенської зони». Можлива навіть ще більша ложка дьогтю. Скасувавши візи, Європі нічого не завадить запровадити альтернативний фільтр, аби все ж обмежити гостини українців. Перевірка на прикордонних пунктах під час в'їзду до Шенгенської зони може бути ще дошкульнішою. До речі, на недопуск внаслідок таких перевірок часто скаржаться громадяни Молдови, які отримали безвізовий режим з квітня 2014 року, а також громадяни Сербії, Боснії та Герцоговини.


Так, окрім біометричного паспорта, в українців можуть попросити пред'явити документи, які підтверджують туристичну чи ділову ціль поїздки. Зокрема, прикордонники мають право поцікавитися, чи заброньований готель, чи є зворотний квиток, чи є лист-запрошення (у випадку відвідин родичів та знайомих), запрошення на конференції тощо. Так, медичне страхування у такому випадку не є обов'язковим, але чи не стане його відсутність підставою для відмови для в'їзду? 

 

Зазначимо, щоб пояснити прикордоннику мету поїздки, людина має володіти  розмовним рівнем англійської. Окрім того, на пункті пропуску можуть поцікавитися, чи є у людини достатньо грошей для відвідування країни. Згідно зі ст. 5 Шенгенського Кодексу про кордони, «кошти для проживання мають бути оцінені у відповідності зі строком та метою проживання в країні, коли середня прожиткова сума - вартість житла та харчування - множиться на кількість днів перебування». Тут не можна не згадати, що мінімальна зарплата українців наразі становить близько 52 доларів на місяць, що аж ніяк не порівняти з європейськими доходами.


Тож скасування візи поки навряд чи відчинить для більшості наших співвітчизників вікно до Європи. Про це свідчать і дані соціологічного дослідження, проведеного наприкінці 2015 року  Фондом «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» спільно з соціологічною службою Центру Разумкова. За його результатами, якщо у 2016 році буде запроваджено безвізовий режим з ЄС, то заявлена готовність скористатися ним і поїхати до країн Шенгенської зони коливається від 18% серед жителів Донбасу до 45% мешканців західного регіону. Загалом 57% українців вважають запровадження безвізового режиму важливим.

 

На думку керівника міжнародного напряму Реанімаційного пакету реформ Олени Галушко, в Україні доцільніше було б запроваджувати безвізовий режим поетапно. «Спочатку варто дозволити короткочасний безвізовий в'їзд для громадян із гарною шенгенською історію. Адже відкриття шенгену відбувається у такий спосіб: спочатку видається віза для одно-двократного в'їзду, потім можуть відкрити мультивізу на 1 рік, потім - на 2 роки, 5 років. І далі список українців, для яких знімаються візові бар'єри,  варто було б розширювати. Так ми б уникнули непорозумінь аж до повернення на етапі прикордонних перевірок, і Європа ставилася би до нас лояльніше», - сказала Олена Галушко в коментарі для «ВВ».


Скасування віз уже стало такою собі галочкою для чинної влади. Чи зможуть після цього побачити світ більше українців, які поки що часто не можуть собі дозволити помандрувати рідною, надзвичайно мальовничою країною? Дуже б цього хотілося...

 

Кіра ВИНОГРАДОВА

 

"Вечірні Вісті"

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Декабрь 2018 (359)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области