ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Февраль 2021    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
         
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
   

Злочин проти Меджлісу - виклик світові та Україні

  187   0 04.05.2016, 11:40 | Статьи, Общество
Злочин проти Меджлісу - виклик світові та Україні

Напередодні 72-ї річниці від початку сталінської депортації кримських татар Росія фактично відновила геноцид корінного народу Криму, ухваливши рішення про заборону Меджлісу. Українська дипломатія не використала усіх можливих засобів, щоб надати підтримку вищому представницькому органові кримськотатарського народу, який обстоює право на власну самобутність та захищає національну гідність українців у Криму.

 

Підконтрольний Росії Верховний суд окупованого Криму 26 квітня визнав Меджліс кримськотатарського народу екстремістською організацією і заборонив його діяльність на території Росії. «Це кричущий факт не лише порушення прав людини, прав національних меншин і корінних народів, а й серйозний військовий злочин, здійснений Росією на окупованій нею території України. Він свідчить, що в Росії сформувався справжній фашистський і расистський режим», - зазначив «ВВ» професор Київського національного лінгвістичного університету, доктор юридичних наук Олександр Мережко.


Такими діями Росія фактично стає наступником традицій СРСР. Адже 72 роки тому, 18 травня 1944 року, Сталін підписав злочинний указ, який призвів до страшної трагедії кримських татар - депортації, коли з території півострова було виселено понад 180 тисяч представників корінного народу. Позов про заборону Меджлісу на території РФ був поданий Поклонською, яку Путін призначив прокурором Криму задля створення міфу про добровільне приєднання півострову до Росії. Її заява ґрунтувалася на ст. 9 федерального закону РФ «Про протидію екстремістській діяльності» - це сукупність політичних статтей, нечіткі правові норми яких використовуються в РФ для залякування людей із опозиційною точкою зору.


«Із уст представника окупаційної влади Поклонської лунали брехливі та безпідставні заяви, що нібито Меджліс кримських татар провадить антиросійську діяльність на догоду Заходу, - каже Олександр Мережко. - Тобто, згідно з цими та іншими параноїчними підозрами, вся діяльність та ідеологія Меджлісу будується лише на одному - на боротьбі з Росією. Цинічно звучать і слова прес-секретаря російського глави Пєскова, що заборона Меджлісу стосується виключно російської юрисдикції, тому, мовляв, у цьому випадку Російська Федерація не вважає за необхідне прислухатися до думки інших країн. Насправді, з точки зору міжнародного гуманітарного права, захист свобод кримських татар жодною мірою не є внутрішньою справою РФ».

 

Зазначимо, позов Поклонської порушує Декларацію про національний суверенітет кримськотатарського народу, де, зокрема, сказано, що Меджліс - це не громадська організація, а вищий повноважний представницький орган кримських татар, які доручають йому бути виразником їхньої волі. Окрім того, дії Кремля щодо заборони Меджлісу суперечать положенням Конвенції Міжнародної організації праці, які гарантують право корінних народів на збереження власних звичаїв та створення представницьких інститутів.


Знехтувала російська репресивна машина й Декларацією ООН про права корінних народів. Так, ст. 3 цього документу передбачає для них можливість самовизначення: встановлення свого політичного статусу, здійснення економічного, соціального та культурного розвитку. Це рішення також не відповідає Міжнародній конвенції про ліквідацію усіх форм расової дискримінації, положенням про Меджліс кримськотатарського народу і навіть російським правовим нормам, зокрема Федеральному закону «Про громадські об'єднання».


За словами керівника Кримської правозахисної групи Ольги Скрипник, судові засідання у справі заборони Меджлісу перетворилися на політичний театр. «До прикладу, коли Поклонська звернулася із позовом до адвоката Меджлісу, йому тривалий час не дозволяли ознайомитися зі справою, про це довелось клопотатися. У справі додавали документи 1978 року, тобто часів уже неіснуючого СРСР». 


Кримські татари стали кісткою у горлі Путіна ще в лютому 2014 року, коли розпочалася окупація півострова. Загарбники не могли змиритися з тим, що корінний народ Криму відмовився від співпраці з «новою владою», виступивши за збереження територіальної цілісності України. На початку кримських подій голова Меджлісу Рефат Чубаров навіть закликав до введення на територію півострова миротворчих сил ООН, йшлося про створення кримськотатарської автономії. Путін розумів, що велика сила правди може зруйнувати його режим, який тримається на брехливій пропаганді, й запустив процес боротьби з неугодними. Проти Рефата Чубарова та Мустафи Джемілєва окупаційна прокуратура відкрила кримінальні справи за «заклики до порушення територіальної цілісності держави», їх оголосили у федеральний розшук та заборонили їм в'їзд на територію Криму.


Почалися переслідування учасників мітингу 26 лютого 2014 року під Верховною Радою АРК: тоді саме зусиллям кримських татар вдалося зірвати сесію місцевого парламенту, метою якої була зміна уряду на проросійськи налаштований. За цією справою уже понад рік ув'язнений заступник голови Меджлісу Ахтем Чийгоз. Ні для кого не є секретом, що прояви проукраїнської позиції в Криму, на якій незламно стоять кримські татари, загрожують візитами «кримської поліції», обшуками та бесідами з ФСБ. Тож навіть важко уявити, що зможуть дозволити собі кремлівські прихвосні після останніх рішень «Верховного суду Криму». Влучними є слова Мустафи Джемілєва: «Заборону діяльності Меджлісу в анексованому Криму можна прирівняти до оголошення війни кримськотатарському народу».


Фактично цей вирок вмикає зелене світло для кримінального переслідування за нормами «антиекстремістського законодавства РФ» не лише членів Меджлісу (33 - національного представницько-виконавчого органу та 2,3 тисячі - регіональних і місцевих меджлісів), а й усього кримськотатарського народу. За «публічні заклики до екстремістської діяльності», «організацію екстремістської спільноти» їх можуть засудити на термін до 8 років.

 

Усі члени Меджлісу впродовж 10 років після такого рішення суду не матимуть права очолювати будь-яку громадську некомерційну організацію. Вірогідно, утисків можна очікувати стосовно усіх кримських татар: їх без належних підстав звільнятимуть з роботи чи понижуватимуть у посадах. Руки в окупантів будуть розв'язані, і до відповідальності легко можна буде притягнути будь-яку людину «за спільну з Меджлісом діяльність» - наприклад, зберігання певних документів чи навіть літератури. Тим, кого запідозрять у його підтримці, заборонять проводити масові акції, рішенням суду їм можуть обмежити доступ до роботи в освітніх та правоохоронних закладах.


Кримських татар, схоже, загарбники бояться як вогню - їхню символіку не дозволено використовувати, а в ЗМІ не можна згадувати Меджліс без ремарки про його заборону. Як зазначив експерт Кримської правозахисної групи Віссаріон Асаєв, також, очевидно, будуть переглянуті справи щодо «подій 26 лютого»:  «Це значить, що Ахтему Чийгозу до 15 років ув'язнення, що загрожують йому згідно зі ст. 212 Кримінального Кодексу РФ, можуть додати ще 8 років. А іншим затриманим у цій справі - Алі Асанову, Мустафі Дегерменджі, Арсену Юнусову, Ескендеру Кантемірову, окрім 8 років, можуть дати ще 4 за участь у діяльності «екстремістського об'єднання».


Заборону Меджлісу сторона захисту намагатиметься оскаржити. «Але в РФ і в Криму діють російські закони, які не мають на меті захищати людей. Навряд чи апеляція щось змінить, проте хоча б відтягне час до набуття чинності рішення», - вважає Ольга Скрипник.   

Власне, сумне закінчення справи щодо Меджлісу можна було спрогнозувати якщо не на етапі ініціації позову, то вочевидь після рішення Поклонської про призупинення діяльності на території півострова Меджлісу до рішення суду. А що зробила українська влада, щоб запобігти забороні чи не останнього острівця збереження української ідентичності в Криму? Гірко, що українські очільники здатні лише постфактум висловлювати «рішучий протест» та вимагати від держави-окупанта «негайного скасування цього нікчемного за своєю суттю і юридичною природою рішення та припинення утисків кримських татар».

«Кримські татари завжди демонстрували, що півострів залишається частиною нашої держави, - каже «ВВ» доктор філологічних наук, заслужений працівник культури Криму Світлана Кочерга. - Зараз у Криму все робиться, аби мешканці поступово забули, в якій країні вони народилися і зростали. Звісно, є ті, хто продовжує шанувати українську культуру, мову та історію, проте йде повзучий наступ цензури, щоб знищити всі прояви української ментальності. І цей тиск переважно спрямований на молодь, яка є надією України. Ще кілька років бездіяльності української влади, яка не надто поспішає простягнути руку тим, хто перебуває під інформаційним тиском, - і ми можемо назавжди втратити можливість повернути Крим».

 

Із звичними вже заявами «занепокоєння» ситуацією виступило й світове співтовариство. На жаль, не обнадіює також ініціатива Рефата Чубарова щодо подання позову до Європейського суду з прав людини. Адже розгляд таких справ у ЄСПЧ затягується на роки. І хоч перспективи винесення позитивного для Меджлісу рішення в ЄСПЧ високі, Росія навряд чи буде його виконувати, адже вона відмовилася від обов'язкової реалізації вердиктів цього міжнародного органу.

 

Лідери кримськотатарського народу закликали Захід до посилення санкцій проти РФ. Що ж, коли правові міжнародні механізми не можуть вплинути на агресора, залишається сподіватися на метод його поступового економічного знекровлення. Та чи піде на це Захід - поки невідомо. «Путін веде себе в окупованому ним Криму настільки брутально, наскільки йому дозволяє міжнародне співтовариство. Інша справа, чи усвідомлюють лідери країн Заходу наслідки для власних народів від страусиної політики щодо Росії, яка відверто приміряє на себе роль вершителя долі всього світу? Сьогодні під ударом кримські татари, українці, Україна... Не уникайте запитання, кого завтра засудить Росія... Це може бути ваша країна і ваш народ», - відзначив Рефат Чубаров.

 

Валентина РИНГЕЛЬ 

 

"Вечерние Вести"

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Февраль 2021 (585)
Январь 2021 (784)
Декабрь 2020 (743)
Ноябрь 2020 (750)
Октябрь 2020 (766)
Сентябрь 2020 (712)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области