ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Январь 2021    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       

Уряд «людожерів» натиснув на газ

  409   0 04.05.2016, 10:27 | Статьи, Общество
Уряд «людожерів» натиснув на газ

Кабмін Гроймана з особливим цинізмом зробив те, на що не наважився уряд «камікадзе». Від 1 травня «соціальної» ціни на газ уже не буде. Натомість уряд встановив єдиний тариф для населення та теплокомуненерго (ТКЕ) на рівні 6879 грн за тисячу кубометрів газу. Це автоматично призведе до зростання у 2,3 рази плати за опалення та гарячу воду.

 

Сумнівне здешевлення

Презентуючи на засіданні уряду нову ціну на газ, Володимир Гройсман нагадував отця Федора з «12 стільців». Мовляв, це зроблено не задля зиску, а тільки заради виконання волі МВФ. Хитромудрий прем'єр не скупився на красиві меседжі. Він запевняв, що завдяки цьому непопулярному рішенню буде подолана корупція і зросте видобування газу власного виробництва. Гройсман навіть пообіцяв спростити механізм отримання субсидій, підвищити на 10% соцстандарти та скасувати податки з пенсій.


І хоча в реальності жодні «блага» не перекриють нові вбивчі тарифи, бо ж відтепер в опалювальний сезон українці сплачуватимуть за тепло космічні суми, прем'єр розповідав про це впевнено і натхненно. «Саме прийняття цього рішення може бути, в тому числі, й певним зниженням ціни на газ для 3 млн споживачів», - запевняв він.


Це справді так, але з деякими зауваженнями. За тарифом 7188 грн, встановленим урядом Яценюка, споживачі платили за «конфорку». За ним же розраховувалися власники будинків із газовими котлами, перевищивши в опалювальний період норму споживання блакитного палива в 1200 кубометрів, на які була встановлена так звана соціальна ціна у 3600 грн за тис. куб. м. Підприємства ж ТКЕ отримували газ на опалення та підігрів води за 2934 грн за тисячу кубометрів.

 

За словами експерта Фонду суспільної безпеки Юрія Гаврилечка, «завдяки» новим тарифам знизиться лише вартість газу для приготування їжі. Але з огляду на те, що газові компанії запровадили абонплату, здешевлення споживачі не відчують. Також він зазначив, що Гройсман зухвало бреше, стверджуючи, що підвищення ціни на газ буде заслоном для корупційних проявів. «Основою для боротьби з корупцією має стати збільшення зарплат у 7 разів. Це ліквідує усі корупційні схеми, адже бізнесу за таких умов буде нема з чого платити хабарі. Таким же чином можна врегулювати попит та пропозицію на газ», - сказав він, відзначивши, що нинішній уряд на це не спроможеться.


Про власний газ - анічичирк

Експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук нагадав, що уряд Яценюка підписав із МВФ меморандум, згідно з яким «соціальна» ціна на газ у квітні повинна була зрости до 5,5 тис. грн за тисячу кубометрів. Підвищення тарифу на 100% і зрівняння цін мало відбутися лише 2017 року. «Проте уряд Гройсмана соціальну ціну відкинув уже зараз», - додав Корольчук.   


Кінцева вартість газу для населення у 6879 грн за тисячу кубометрів, яка діятиме з 1 травня, за словами урядовців, встановлена на рівні 100% паритету до ціни імпортованого природного газу. Собівартість палива становить 4942 грн за тисячу кубів, до неї додають тариф на транспортування газу територією України (219 грн) і тариф на його розподіл (513,7 грн). Ще 57,4 грн становить торгова націнка постачальника газу. ПДВ - 1146,51 грн. Цифри на перший погляд гарні. Але експерти, з якими поспілкувалися «ВВ», одностайно не розуміють, як формувалася нова ціна. Крім того, на засіданні уряду зовсім не йшлося про газ власного видобутку, який повинен у повному обсязі йти на потреби споживачів.

За словами лідера ВО «Батьківщина» Юлії Тимошенко, реальна вартість газу внутрішнього видобування разом із видатками на транспортування та ренту, за підсумками 2015 року, становить 1499 грн, але аж ніяк не 6879 грн за тисячу кубометрів. Вона додала, що, за підсумками 2015 року, «Укргазвидобування» видобуло 19 млрд 920 млн кубічних метрів, а населення спожило 17 млрд 100 млн. Тобто власного ресурсу для задоволення потреб населення і ТКЕ вистачає із головою. Навіть є залишки, які б можна було продати підприємствам. 

 

«Уряд пропонує продавати населенню газ за ціною в 4,3 рази вищою, аніж вартість українського газу (включно з рентою, прибутком). Після введення нової ціни на газ, як оголосив Гройсман, 75% людей в Україні оформлятимуть субсидії. І з бюджету на це буде витрачено понад 80 млрд грн. Це більше, аніж виділено на Міністерство оборони і на захист країни від зовнішнього агресора», - пояснила політик.

Юлія Тимошенко впевнена, що збільшення ціни на газ на тлі такого балансу є свідченням «величезної корупційної схеми».

 

Вмирати від голоду та холоду

В Україні вже існує криза неплатежів. За різними оцінками, нині близько 50% платіжок люди не в змозі оплатити. І це результат роботи Яценюка і його команди, який не лише підвищив тарифи, але й довів населення до крайнього ступеня зубожіння. Уряд Гройсмана підхопив прапор «камікадзе»: завдяки його діям українці почнуть масово вмирати або від голоду (щоб сплатити всі комунальні послуги), або від холоду. По суті, він очолює уряд «людожерів». Бо одноголосно підтримана постанова про подорожчання газу встановлює, що ТКЕ отримуватимуть паливо від «Нафтогазу» за такою самою ціною, як і населення, хоча нині підприємства отримують його за 2934 грн за тис. кубометрів.


«Для мешканців будинків, де є централізоване опалення, удвічі зросте вартість опалення і гарячої води. Тобто після цього підвищення у жовтні тільки за опалення та гарячу воду в стандартній двокімнатній квартирі щомісяця доведеться сплачувати 2,5-3 тис. грн.  Але нині важко сказати, який буде курс долара в жовтні. Тож якщо врахувати девальваційний ефект, який щоразу провокує підвищення тарифів, можна спрогнозувати, що це подорожчання газу - не останнє», - констатує Юрій Гаврилечко.

Юлія Тимошенко наголошує, що нинішні рішення уряду є злочином проти населення України. «Це несумісно вже з життям багатьох родин в Україні. Навіть багато разів згадані меморандуми МВФ не передбачають такого екстремального підвищення ціни на газ», - констатувала політик.

За її словами, після переобрання уряду в державі не змінилася політика ні щодо тарифів, ні щодо соціальних стандартів. І політична криза в Україні лише загострюється. «Потрібне повне перезавантаження влади. І чим швидше це відбудеться, тим швидше ми станемо на справжній європейський демократичний шлях розвитку. Потрібно міняти курс і проводити модернізацію в усіх сферах життя України», - підсумувала Юлія Тимошенко.

 

Антоніна МІРОШНИЧЕНКО

 

ДУМКИ ЕКСПЕРТІВ

 

«Уже восени або ще раніше ми спостерігатимемо масові неплатежі»

 

Володимир САПРИКІН,
директор енергетичних програм Центру Разумкова:


"Ціну на газ для населення повинен встановлювати незалежний регулятор. У нас НКРЕКП повністю виконує волю керівництва країни і апріорі не може бути незалежним, бо немає ані відповідного закону, ані професіоналів - особистостей, здатних протистояти тиску перших осіб України. Прозорість формування тарифів і підзвітність «Нафтогазу» незалежному регулятору могли б покласти край беззаконню, яке продовжується нині. Оскільки фантазія, особливо у співробітників «Нафтогазу», безмежна. І вони включають у собівартість все що завгодно. Звідси й величезні тарифи.


Я не побачив у формуванні нової ціни на газ від уряду ані системності, ані відкритості, ані прозорості. Її прийняли, навіть не намагаючись обґрунтувати. Відсутність системності проявляється і в тому, що при формуванні ціни не врахували газ власного видобування, якого майже повністю вистачає для потреб населення. Вартість його видобутку значно нижча, ніж імпортного. Виходить, що населення страждає, а ті, хто хоче заробити мільярди на використанні сірих схем, продовжують сидіти на газових потоках.

 

Уряд виконує рекомендації МВФ щодо підвищення тарифів, але Фонд не вчить український Кабмін, як підвищувати якість роботи. Постачальники послуг працюють абияк, порушуючи нормативи. Нова ціна на газ є непосильною для тих, у кого зарплатня становить 5-6 тисяч. Про інших українців, які отримують ще менше грошей, і говорити не доводиться. Тому вже восени або ще раніше ми спостерігатимемо масові неплатежі».

 


«Населення заплатить за погану роботу «Нафтогазу»»

 

Юрій КОРОЛЬЧУК,
експерт Інституту енергетичних досліджень:

 

«Уряд підняв ціну на газ до 4942 грн за тис. куб. м (без врахування ПДВ, транспортування тощо). Вона вираховується з прогнозної ціни на німецькому газовому хабі NCG, про який можна було б говорити, якби з ним уже був підписаний контракт. Але який газ ми використовуємо - хіба німецький, французький чи болгарський? Звісно ж ні, «Нафтогаз» постачає населенню наше, українське, паливо. Згідно з законодавством, газ внутрішнього видобування у повному обсязі потрібно використовувати для потреб населення. І прив'язка до німецьких хабів є вже маніпуляцією.

 

У заяві-поясненні саме таких тарифів Мінекономрозвитку одним із бонусів називає збільшення видобування власного газу, для чого потрібні додаткові ресурси. Але проблема полягає в тому, що в попередній ціні вже закладено кошти на це. Нова ціна передбачає залучення ще додаткових грошей. Інвестиційна складова збільшується на 3 тис. грн з кожної тисячі кубометрів. Куди вони підуть?

 

Нам справді потрібно збільшувати видобуток газу - це основа нашої незалежності. Але робити це за рахунок людей неприпустимо. Європейський досвід показує, що населення сплачує більшу ціну на газ, ніж промисловість, бо споживає його в менших обсягах. Але там є конкуренція між постачальниками, тоді як у нас «Нафтогаз» є монополістом. Минулого року ця компанія провалила роботу, суттєво підвищивши тариф для промисловості. Наразі втрату ринків промисловості «Нафтогаз» компенсує за рахунок підвищення тарифів для населення. Фактично населення заплатить за те, що НАК погано працює і не конкурує на ринку».


 

«Максимально можлива ціна газу внутрішнього видобутку - 3000 грн, а реалізовувати його населенню будуть за 6800»


Юрій ГАВРИЛЕЧКО,
експерт Фонду суспільної безпеки:


«На засіданні уряду Гройсман заявив, що попередня ціна на газ у 7188 грн за тисячу кубометрів не є економічно обґрунтованою, і саме тому її знизили. Тарифи, які формувалися від цієї ціни, затверджувалися незаконно діючим державним органом - НКРЕКП.  Відповідно цей орган у повному складі повинен уже зараз сидіти у СІЗО і давати показання, на якій підставі вони встановили економічно необґрунтовану ціну. За логікою, після цієї заяви Гройсмана населення повинно отримати від компаній-постачальників послуг перерахунок за весь період, коли були чинними ці економічно необґрунтовані тарифи.

 

Крім того, ТКЕ повинні будуть повернути державі кошти, які підприємства отримали у вигляді субсидій. Тому що кінцевим бенефіціарієм у системі субсидій є підприємства, які постачають послуги. Населення ж ані копійчини із субсидій не отримує. Офіційна статистика свідчить, що в Україні газу внутрішнього видобування повністю вистачає на потреби населення і ТКЕ. Його вартість менша приблизно в чотири рази, ніж затверджена урядом ціна на газ у 6879 грн.


Але газ внутрішнього видобування буде реалізовуватися для населення за ціною у 6800 грн. При цьому його собівартість із закладеним прибутком становить близько 60 доларів за тисячу кубометрів. Якщо додати до цієї вартості ще й інвестиційну складову, він коштуватиме 100 доларів. Сьогодні максимально можлива ціна газу внутрішнього видобування - 2500 грн без ПДВ. Із податками - 3000 грн».

 

"Вечерние Вести"

 

 

 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Январь 2021 (637)
Декабрь 2020 (743)
Ноябрь 2020 (750)
Октябрь 2020 (766)
Сентябрь 2020 (712)
Август 2020 (588)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области