ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Декабрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       

Демографія з мінусом

  417   0 19.04.2016, 10:55 | Статьи, Общество
Демографія з мінусом

Складні соціально-економічні умови останніх двох років призвели до того, що в Україні погіршується демографічна ситуація. У нас окреслилася тенденція до зменшення народжуваності, збільшення смертності та зниження тривалості життя. Згідно з даними департаменту статистики ООН у сфері демографічної і соціальної політики, за тривалістю життя Україна посідає 122 місце в світі. Середній показник довголіття у нашій країні становить 68 років: у жінок - 74 роки, у чоловіків - 62 роки.


Український Держстат наводить трохи оптимістичніші дані: в середньому українці живуть 71 рік, чоловіки - 66 років, жінки - 76 років. Утім, як відзначила в одному з інтерв'ю директор Інституту демографії і соціальних досліджень Елла Лібанова, ці цифри можуть бути неточними, оскільки перепис населення в Україні не проводився від 2001 року. Тоді як він, згідно з рекомендаціями ООН, має відбуватися принаймні раз у 10 років.

 

«Країна мала провести черговий перепис у 2009-2011 роках, але цього не сталося, хоча необхідну підготовчу роботу було виконано», - зазначає Лібанова.   

У будь-якому разі порівняно з розвинутими країнами тривалість життя українців є дуже низькою. Так, першість щодо цього показника тримають мешканці Андори: жінки живуть в середньому 85 років, чоловіки - 80 років; на другому місці - Японія: 85 і 78 років відповідно; далі - Франція, де тривалість життя жінок сягає 84 років, чоловіків - 77 років.

 

До лідерів у списку країн, де життя жінок в середньому становить 82-83 роки, а чоловіків - 76-78 років, належать також Швеція, Швейцарія, Німеччина, Австралія, Італія, Іспанія, Норвегія, Греція, Канада. Значно випереджають нас Грузія (жінки живуть 80, чоловіки - 73 роки), Польща (79 і 73 роки відповідно), Словенія (80 і 72 роки). 

 

Менше за українців живуть жителі Казахстану, Азербайджану. А далі в цьому списку - найбідніші країни Африки, де люди масово помирають від інфекцій та голоду. Наприклад, у Намібії та Сьера-Леоне середня тривалість життя не перевищує 40 років.

Варто зауважити, що в Україні традиційно існує значна різниця між тривалістю життя жінок і чоловіків - в середньому 10 років.

«У розвинутих європейських країнах така тенденція також спостерігається, проте цей розрив менший, ніж в Україні. Наприклад, у Великобританії та Швеції жінки в середньому живуть на 4-6 років довше, ніж чоловіки, - каже «ВВ» науковий співробітник Інституту демографії і соціальних досліджень Лідія Ткаченко. - Велика різниця характерна для пострадянських країн, зокрема, Білорусії, Росії, а також Естонії, Латвії, Литви, хоча вони вже стали членами ЄС».

За словами Елли Лібанової, сьогодні фактично третина 20-річних юнаків не доживають до 60 років: «Із кожної тисячі чоловіків до цього віку помирає 276, тоді як у Польщі - 180, в Швеції - 70».

 

Упродовж минулого року кількість населення України скоротилася на 224 131 осіб. Так, в країні народилося 449 117 тис. осіб, а померло 673 248. Однією з причин такої ситуації є тенденція до зменшення народжуваності, на яку, своєю чергою, впливає зниження загального рівня життя населення, коли в людей з'являється невпевненість, що вони зможуть прогодувати дитину, дати їй належне виховання, освіту.

Демографи відзначають, що до зменшення народжуваності призвело і зрівняння допомоги від держави при народженні дітей: раніше на кожну «наступну» дитину виплати збільшувалися.

 

«Сумарний показник народжуваності в Україні свідчить про те, що одна жінка в середньому за життя може народити 1,5 дітей. Це навіть не заміщує покоління - батька та матір , - каже Лідія Ткаченко. - Зазначу, що в європейських країнах народжуваність не набагато вища. По ЄС цей показник становить 1,6 дитини. В Ірландії в середньому народжується дві дитини. Трохи вищою є народжуваність у Великобританії, Франції, Швеції, Норвегії, Ісландії. Цікаво, що водночас у цих країнах один із найвищих рівнів жіночої зайнятості. У Європі найнижча народжуваність зафіксована в Іспанії, Італії та Німеччині - там середній показник становить 1,4-1,3 дитини».

Процес «старіння» материнства, який спостерігається в Україні, загалом властивий для сучасного світу. За даними Держстату, якщо у 1990 році у віці 20-24 роки народжували 160 із 1000 жінок, то в 2014-му - 89 жінок. Натомість збільшилася кількість жінок, які народжують дитину в 30-34 роки: в 1990-му таких налічувалося 41 на тисячу, в 2014-му цей показник зріс до 60. Водночас більше стало жінок, які народжують поза шлюбом: до 20 на тисячу в 2014 році порівняно з 11 у 1990-му.  

 

Демографи називають кілька факторів, які впливають на зниження тривалості життя та збільшення смертності в Україні. Серед них - низька якість медичного обслуговування.

 

Тоді як у більшості європейських країн діє система страхової медицини, то в Україні про повноцінну медичну реформу годі й говорити. Наприклад, доводиться сумніватися в ефективності системи сімейних лікарів, яку не так давно запровадили в українських лікувально-профілактичних закладах. Адже в результаті з лікарень зникли вузькопрофільні лікарі.

Жителі великих міст, обласних центрів теоретично можуть обирати між державними і приватними медичними закладами, хоча останні по кишені далеко не всім. Не секрет, що й до державних з порожніми кишенями не підеш. А ось у мешканців маленьких міст та сіл вибору взагалі немає - люди звідусіль звертаються до єдиної районної поліклініки та лікарні. На жаль, поки старенька карета «швидкої» доїде до хворого у віддаленому селі, вона вже може навіть не знадобитися...

На додачу в рамках псевдодецентралізації почали закривати сільські лікувальні заклади, відтак людей літнього віку фактично позбавляють права на медичну допомогу.

 

«Більшість українців не проходять медогляди, звертаються до лікаря тоді, коли вкрай припекло, і допомогти інколи вже немає можливості. Часто люди займаються самолікуванням, адже ліки в аптеках переважно продаються без рецептів - приходь і купуй що хочеш. Фармацевтичний бізнес від цього виграє, а люди псують собі здоров'я», - додає Лідія Ткаченко.

 

Найбільше підривають здоров'я українців та стають причиною смерті серцево-судинні, онкологічні, ендокринні захворювання, недуги кровообігу, органів дихання. До багатьох хвороб призводять стресові ситуації на фоні соціально-економічних негараздів, а також воєнних дій у країні, яких не змогли оминути чимало українців.

 

Звісно, здоров'я людини залежить від екологічних умов, у яких їй доводиться жити: повітря, яким дихає, води, яку п'є. Цим у країні теж не надто переймаються.

«Наприклад, у ЄС просто закривають металургійні комбінати, якщо  кількість викидів шкідливих речовин у атмосферу перевищує норму. У нас же власників таких підприємств у кращому випадку змусять заплатити штраф», - каже «ВВ» кандидат економічних наук Олексій Підлуцький.

 

У цьому контексті можна згадати вислів: «Людина є те, що вона їсть». Громадяни країни з величезними можливостями для розвитку сільгоспвиробництва часто харчуються аж ніяк не натуральними продуктами із супермаркету, про склад та «користь» яких краще взагалі не думати.

 

«У ЄС до продуктів харчування існують певні вимоги. Наприклад, коли Польща вступала до Євросоюзу, їй довелося переобладнати всі молочні заводи, які раніше виробляли сметану 23% жирності, адже в ЄС нормою є 15%. Половину коштів на таке переобладнання виділив Брюссель, решту - самі підприємства. Додам, що в ЄС також діє норма, згідно з якою міцність пива не має перевищувати 5,5%, адже для того, щоб зварити міцніше пиво, в нього додають спирт, що шкідливо для здоров'я. Минуло п'ять років після вступу Польщі до ЄС, і тривалість життя поляків зросла теж на п'ять років. Аналогічна історія була в Естонії з копченими шпротами: виготовлення продукту за традиційною технологією їм дозволили лише для продажу за межами ЄС», - розповів Олексій Підлуцький.

 

Певна річ, на рівень життя людей впливає обсяг соціального забезпечення. Для порівняння: у Європейському союзі, згідно з даними Євростату, найнижча мінімальна заробітна плата зафіксована в Болгарії - 184 євро, найвища (1923 євро) - в Люксембурзі. А в Україні мінімальна зарплатня становить 1378 гривень, тобто близько 45 євро. Відповідно українська «мінімалка» в чотири рази менша за найнижчу в ЄС і майже в 43 рази нижча за найвищу. Додамо, що в Іспанії мінімальна зарплата становить 756 євро, Великобританії - 1379 євро, Франції - 1458 євро, Німеччині - 1473 євро, Бельгії та Нідерландах - 1502 євро.

 

Тоді як в Україні мінімальну пенсію встановили в 1074 грн, у Німеччині вона сягає 800 євро, Іспанії - 1190 євро. Що й казати, у європейських пенсіонерів життя на заслуженому відпочинку без перебільшення лише починається, адже вони мають змогу мандрувати світом та проводити час в своє задоволення. На жаль, Україні ще дуже далеко до забезпечення достойної старості та загалом гідного рівня життя для своїх громадян.

 

Вікторія ЧАЙКА

"Вечірні Вісті" 

 

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Декабрь 2018 (570)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области