ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Декабрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   

Регулятор - майже незалежний

  152   0 18.04.2016, 12:00 | Статьи, Общество
Регулятор - майже незалежний

Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроект про Національну комісію, що здійснює держрегулювання у сфері енергетики й комунальних послуг (НКРЕКП). Документ передбачає створення за європейськими нормами непідлеглого і самостійного арбітра на енергетичному ринку України. Але, судячи з усього, до реальної незалежності регулятора ще дуже далеко. Тому депутатам необхідно зосередитися на створенні дієвого інституту захисту споживачів.

 

Ухвалення законопроекту про НКРЕКП прописане не лише в Коаліційній угоді, яка мала б сумлінно виконуватися. Це також зобов'язання, взяті на себе Україною у рамках Угоди про асоціацію з ЄС. На думку екс-міністра ЖКГ Олексія Кучеренка, законопроект повинні були проголосувати ще 2014 року. Але його ухвалення свідомо відтягнули, щоб можна було реалізовувати старі схеми і щоб в країні не з'явилося справді незалежного регулятора. «Нормальна рівновіддаленість НКРЕКП від усіх гілок влади настане тільки тоді, коли повноваження цього органу будуть прописані в Конституції», - констатує експерт.

 

Депутати під час обговорення законопроекту назвали його компромісним, адже частину болючих питань вдалося врегулювати, а чимало інших перенесли на друге читання. Так, задоволена вимога щодо фінансової незалежності НКРЕКП: регулятор відокремили від держбюджету. Він працюватиме від відрахувань, внесків на енергетичному ринку, тобто за рахунок ліцензіатів. 

 

Було знайдено компроміс і з питання призначення членів органу. Їх обиратиме за конкурсом Номінаційний комітет, до якого ввійдуть п'ятеро рекомендованих Радою представників від двох профільних комітетів. Він визначить двох претендентів на кожну вакансію і цю пропозицію подасть на розгляд президентові України, який з-поміж кандидатів обере одного на кожну посаду і затвердить їх своїм указом.  

 

Висловлювали депутати зауваження щодо ротації членів НКРЕКП. Також поставало питання, пов'язане з ліцензуванням. Народний депутат («Батьківщина») Олексій Рябчин зазначив, що, відповідно до запропонованої редакції, комісія самостійно може як розробляти, так і затверджувати ліцензійні умови. А це суперечить нормам Закону «Про ліцензування». «Ліцензійні умови мають бути однозначними, прозорими та виключати можливість їх суб'єктивного застосування органами ліцензування. Саме тому роль рефері між органом ліцензування і ліцензіатами бере на себе виключно Кабмін», - уточнив парламентар.


За словами експерта з питань енергетики Андрія Геруса, щоб законопроект був ухвалений у другому читанні, потрібно врахувати ці пропозиції. Найголовніша теза, яка звучала в сесійній залі, - це необхідність захисту споживачів, на яких нині висить тягар підвищених тарифів. На цьому наполягали і «Батьківщина», і «Самопоміч», і представники інших політичних об'єднань. Але чи буде створений відповідний дієвий інститут - покаже час. Адже в Україні політичні гравці звикли керуватися власними інтересами, споживачі ж повинні платити і мовчати.

 

Арина МАРТОВА

 

Експертна думка

 

«Директива №72 Європарламенту та Ради ЄС вимагає створення інституту захисту прав споживачів»

 

Олексій Кучеренко, екс-міністр ЖКГ:

 

«Для мене принциповим питанням є прозорість дій НКРЕКП. Її можна досягнути тільки тоді, коли до складу органу увійдуть представники споживача. Те саме стосується і конкурсної комісії, яка займається відбором кандидатів на посади членів регулятора. Впевнений, що доки не з'явиться інститут енергетичного омбудсмена - захисника прав споживачів, не буде прозорості й незалежності регулятора.

 

Директива №72 Європарламенту та Ради ЄС від 13 липня 2009 року про спільні правила внутрішнього ринку електроенергії та про скасування Директиви 2003/54/ЄС, на підставі якої створюється незалежний регулятор, також вимагає створення інституту захисту прав споживачів.

 

У пункті 3.13. Директиви йдеться: «Держави-члени повинні гарантувати існування незалежного механізму, такого як, наприклад, захисник громадських прав у сфері енергетики або орган із захисту прав споживачів, уповноважений на ефективний розгляд скарг та позасудове врегулювання спорів».

 

На жаль, наші законотворці-реформатори сконцентрувалися на регуляторі, «забувши» про інститут захисту прав споживачів, хоча ця інституція існує практично в кожній країні, яка живе на засаді ринкових відносин. Навіть на етапі формування тарифів правники виступають від імені споживачів і, по суті, мають право вето на рішення щодо встановлення того чи іншого тарифу».

 

«Важливо, щоб в Україні був справді незалежний регулятор, а не лише зміна вивіски»

 

Андрій ГЕРУС,

 

експерт з питань енергетики, колишній член НКРЕКП:

 

«Одним із найважливіших моментів створення дійсно незалежного регулятора є призначення членів НКРЕКП. Нині їх затверджують на посади указом президента, і це задовольняє політичну силу гаранта. І якщо не вистачить політичної волі змінити таку практику, то закон про НКРЕКП не буде ухвалений і не набуде чинності, оскільки БПП є найбільшою фракцією.  

 

Згідно з законопроектом, проголосованим у першому читанні, пропонується змінити лише двох членів комісії, решта залишиться зі «старої гвардії». По суті, це буде та сама НКРЕКП, але вважатиметься, що в Україні вже діє незалежний регулятор. Можна провести паралель із реформою прокуратури, під час якої конкурс хоч і відбувався, але зрештою всі залишилися на своїх посадах.

 

Важливо, щоб НКРЕКП став справді незалежним регулятором, а не просто змінили вивіску. Треба перезапустити цей механізм так, щоб до цього органу знову з'явилася довіра, а це може статися лише тоді, коли у споживачів буде впевненість, що встановлюються правильні, справедливі тарифи».

 

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Декабрь 2018 (627)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области