ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Октябрь 2021    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
         
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
           

Іван Крулько: Максимум допомоги доходить до адресата через SMS-благодійність

  248   0 12.04.2016, 10:35 | Статьи, Общество
Іван Крулько: Максимум допомоги доходить до адресата через SMS-благодійність

Українці готові підтримувати благодійні та волонтерські ініціативи. Однак хвиля громадянської активності потребує спрямування, кращої організації та мотиваційного заохочення. Про те, як в Україні розвивається волонтерський рух, які є різновиди благодійності та що варто змінити на законодавчому рівні, в інтерв'ю «Вечірнім Вістям» розповів член фракції «Батьківщина», голова ВМГО «Батьківщина молода» Іван Крулько.

 

- Наскільки масштабним сьогодні є волонтерський рух в  Україні?

- Згідно з соцопитуваннями, понад 80% громадян вважають волонтерський рух обов'язковою складовою розвитку громадянського суспільства. При цьому майже чверть українців були або є волонтерами. Тобто волонтерство, як і благодійність, вже стали частиною культури і світогляду української нації.

З березня 2015 року волонтерство офіційно легалізоване, оскільки набрав чинності новий закон (№1408) «Про волонтерську діяльність», розроблений представниками «Батьківщини» спільно з волонтерськими організаціями.

Це був лише перший крок парламенту назустріч волонтерам і волонтерському рухові. Попереду - законодавча імплементація найкращого світового досвіду, який допоможе наростити практики мільйонів українських волонтерів. 

 

- Чи варто розмежовувати волонтерство та благодійність? Адже довіра до волонтерів зі скриньками для збору коштів не надто велика в суспільстві.

- Волонтерство та благодійність - суміжні поняття. І те й інше об'єднує людей. І це дуже важливий чинник. Адже основний принцип громадянського суспільства - брати на себе відповідальність за життя своєї країни та бути включеним у соціальні процеси. Мільйони українців постійно долучаються до благодійних акцій. У такий спосіб ми підтримуємо усіх тих, хто опинився у скрутному становищі. Благородні цілі об'єднують краще за будь-які гучні політичні гасла. Проте тема благодійності останнім часом зазнає доволі критичної оцінки та недовіри з боку частини українців. Йдеться насамперед про шахрайство.

На жаль, шахраїв ніде не бракує. Історії про псевдодоброчинні організації та несумлінних волонтерів зі скриньками для збору грошей насторожують багатьох. Уже сьогодні в метрополітені з гучномовця лунають заклики «не жертвувати кошти неперевіреним благодійним фондам та особам». Попри це, при появі «скринькарів» багато хто дістає гаманці. Прикро, що такий потенціал доброчинності значною мірою розпорошується на шахраїв.

 

- Чи є альтернатива такій «стихійній» благодійності?

- Альтернатива існує завжди. Наприклад, SMS-благодійність. Українцям необхідно запропонувати простий і надійний спосіб реалізовувати свої добрі наміри.

 

- Звідки впевненість, що благодійні SMS не є годівницями для шахраїв?

- Коли допомога надається через SMS-благодійність, вона максимально доходить до адресата. По-перше, щоб отримати короткий номер і можливість збирати пожертви через текстові або голосові повідомлення, благодійні фонди проходять перевірку з боку мобільного оператора і укладають угоду з ним. Наголошую: оператори не одержують прибутків із адміністрування благодійних SMS. Вигоди (як і можливі ризики) - суто репутаційні. А довіра в телекомунікаційному бізнесі коштує дуже дорого, тому оператори зацікавлені у співпраці з чесними, прозорими та ефективними фондами. Крім того, всі операції мобільних операторів регулярно й ретельно перевіряються і державними органами, і аудиторами, зокрема міжнародними.

По-друге, угоди зобов'язують благодійні фонди прозоро звітувати про зібрані кошти як перед мобільним оператором, так і перед громадськістю. По-третє, світова практика свідчить, що масові збори через SMS можливі тоді, коли фонд тісно співпрацює з рейтинговими ЗМІ (короткий номер вказується у соціальній рекламі або під час телемарафону). Отже, мас-медіа також здійснюють перевірку фонду, до благодійної акції якого планують долучитися.

 

- Ви б могли назвати найяскравіші приклади ефективної SMS-благодійності у міжнародній практиці?

- Існує чимало таких прикладів. Шість років тому в США через мобільні пожертви отримали 43 млн доларів для допомоги постраждалим від землетрусу на Гаїті. Такий спосіб благодійної підтримки став одним із головних після повені у Пакистані. Тоді зібрали 64 млн фунтів стерлінгів. Наші близькі сусіди також користуються інновацією. 1,2 млн злотих (близько 8 млн грн) пожертвували поляки через короткі номери упродовж кількох годин на термінову хірургічну операцію для дитини з рідкісним захворюванням. Навіть невеличка семимільйонна Болгарія упродовж 2012 року зібрала через SMS-благодійність 500 тис. євро.

Крім того, в США, Канаді, Австралії та більшості європейських країн за благодійні повідомлення не стягується жодного податку. Отож, усі надіслані кошті використовують на шляхетні цілі. «Думай глобально - дій локально», - це правило ідеально засвоєне нашими західними сусідами. Шкода, що в Україні його розуміють далеко не всі.

 

- З огляду на «податкові тенета» українського законодавства, наскільки реально поширити SMS-благодійність?

- Головною причиною відсутності в Україні SMS-благодійності є велике податкове навантаження. З кожного добродійного повідомлення або дзвінка, відповідно до чинного законодавства, має бути сплачено 20% ПДВ та 7,5% збору до Пенсійного фонду України. Такий підхід не викликає довіри ані в населення, ані в операторів мобільного зв'язку. Про яку благодійність можна говорити, якщо з перерахованих 5 гривень після сплати всіх податків і зборів на рахунок благоотримувача надійде лише 3 гривні 70 копійок? У чинному правовому полі SMS можуть бути лише комерційними.

 

- Як діяти в такій ситуації?

- Вітчизняні благодійники спільно з фахівцями правової сфери та податкового законодавства ретельно вивчили міжнародний досвід. В результаті цієї роботи минулого року в українському парламенті за підтримки народних депутатів від «Батьківщини» зареєстровано законопроекти, які передбачають впровадження SMS-благодійності в Україні.

Важливо, що ухвалення цих законів врешті-решт звільнить SMS-пожертви від усіх податків та зборів. Отож, кожен внесок у повному обсязі доходитиме до адресата. Крім того, механізм передачі зібраних коштів чітко окреслений і врегульовує правовідносини між абонентом-благодійником, оператором телекомунікацій та доброчинною організацією. Також передбачена звітність і контроль за SMS-пожертвами. Такий підхід сприятиме вирішенню низки соціальних проблем, таких як допомога армії, тяжко хворим людям, внутрішньо переміщеним особам та усім тим, хто нині потребує нагальної підтримки.

 

Бесіду вела Романія ГОРБАЧ

 

gazetavv.com

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Октябрь 2021 (575)
Сентябрь 2021 (720)
Август 2021 (745)
Июль 2021 (601)
Июнь 2021 (724)
Май 2021 (806)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области