ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Январь 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     

Сергій Євтушок: «Бурштин контролюють представники брудного криміналу в спайці з поліцією»

  434   0 28.03.2016, 17:15 | Статьи, Общество
Сергій Євтушок: «Бурштин контролюють представники брудного криміналу в спайці з поліцією»

Незаконний видобуток бурштину набирає обертів попри доручення високопосадовців покласти цьому край раз і назавжди. Після гучних заяв заарештовують кількох «бурштинових мафіозі», які вочевидь є тільки пішаками у цій схемі, а згодом нелегальні роботи на копальнях поновлюються. Про те, як вивести з «тіні» незаконне видобування бурштину, в інтерв'ю «ВВ» розповів народний депутат («Батьківщина») Сергій Євтушок.  

 

- Сергію Миколайовичу, нещодавно бурштиновий скандал набув нового оберту, хоча ще торік у червні президент доручив у двотижневий термін розібратися із незаконним видобуванням цього напівкоштовного каменю.

 

- Обіцянки Порошенка виявилися лише цяцянками. Нині масштаби незаконного видобування бурштину зростають. Лихоманка охопила Рівненську, Волинську, Житомирську і навіть Львівську області, куди підтягнувся ледь не весь кримінальний світ. Подейкують, що якісь львівські угруповання - натуральні зеки, злодії у законі - адмініструють й контролюють видобуток, до речі, у спайці з поліцією. Це вже нагадує сумнозвісні банди Нью-Йорка.

Спільно вони обкладають даниною мотопомпи. З кожної щодня до них надходить орієнтовно від 750 до 1000 доларів. Тільки в одному Сарненському районі на Рівненщині працює близько 300-500 помп. Тобто щодоби виходить 300-500 тис. доларів незаконного прибутку.

 

- Якщо такі суми хабарів із мотопомп, то скільки ж отримують старателі?

 

- В день можна заробити кругленьку суму. Для прикладу: в лісгоспах, де середня зарплатня десь 5-6 тис. гривень, не можуть втримати співробітників, які тікають на копальні. Я спілкувався з директорами щебеневих заводів, де зарплатня близько 10 тис. гривень, - там така сама проблема. Бо ці гроші на видобуванні бурштину можна заробити не за місяць, а за день.

 

- Хто ж йде у старателі?

 

- Навіть учителі, люди з вищою освітою, а то й діти, які замість школи біжать до місць залягання бурштину. Бо там великі заробітки.

 

- Повернімося до «смотрящих» незаконного виробництва. Вони залякують місцевих?

 

- Є конфлікти між старателями й тими, хто хоче контролювати нелегальний видобуток бурштину. Відбувається перерозподіл земельних ділянок, на яких виявили поклади сонячного каменю.

У міліції є оперативні дані, але правоохоронці, навпаки, допомагають кримінальним авторитетам. Про це свідчить зростання кількості грабунків і крадіжок. Наприклад, у центрі міста Сарни був пограбований ювелірний магазин «Рубін». Зокрема, за допомогою лебідки витягли сейф. Поліція приїхала тільки через 40 хвилин після виклику. Тому я можу припустити, що в цьому випадку вона спрацювала як прикриття для злочинців.

 

- Нині в Україні лише шість компаній мають спецліцензії на видобування бурштину. Водночас зміни, внесені у законодавство, передбачають узгодження ділянок із місцевою владою, яка повинна надати своєрідну візу. Проте на Рівненщині облрада відмовила державним і приватним компаніям у видачі таких ліцензій. Чи не свідчать ці факти про те, що деякі місцеві чиновники також зацікавлені у нелегальному видобутку і є учасниками схеми?

 

- Гадаю, так і є, хоча не повсюди. Однак на Рівненщині, з огляду на масштаби нелегального видобування, ця проблема таки існує. Лише в Дубровицькому районі на одному родовищі працюють 100-200 мотопомп. І це неможливо не помітити.

Дуже погано, що начальниками відділків поліції у північних районах області призначаються люди, які не підпорядковуються обласному керівництву. Наприклад, очільник райвідділку в Сарнах у перший же день свого призначення зняв охорону з сумнозвісного родовища, де сконцентровані значні поклади бурштину. Для чого? Вочевидь для виконання певних зобов'язань. А в управлінні поліції Рівненської області з кабінету слідчого викрадається 130 кг бурштину і 80 тис. доларів. І ніхто не поніс жодного покарання. Це свідчить лише про наявність високих зацікавлених осіб. Тому питання в тому, що відбувається в державі, хто керує силовими структурами.

 

- 90% бурштину в Україні видобувається нелегально. Також визнаним фактом є те, що сонячний камінь тоннами вивозять за кордон контрабандними шляхами. До яких країн він потрапляє?

 

- Зазвичай у Китай та Польщу. Контрабанда - складний і тривалий процес. Я знаю, що китайці приїжджають у міста «бурштинових» областей, зупиняються у готелях, відбирають каміння по об'явах, зустрічаються із старателями та скуповують його. Але як надалі вони перевозять товар за кордон, мені невідомо. Вочевидь є якісь шляхи, які дозволяють доправляти бурштин до Китаю. Можливо, морем, тобто через Одесу, можливо, через інші кордони, зокрема через країни ЄС. Але факт неспростовний: український бурштин потрапляє за кордон. І у великих кількостях. Наш бурштин за якостями кращий за будь-який інший. Тому він так цінується.

 

- Скільки ж втрачає держава?

 

- За даними СБУ, тільки з Рівненщини нелегально вивозиться 20-25 тонн бурштину щорічно. Офіційно ж в області видобувається лише 2-3 тонни каменю. Якщо видобуток в Україні загалом становить орієнтовно 300 тонн бурштину, то щонайменше 600 млн доларів у рік може надходити до дохідної частини бюджету. Тим часом у держбюджет України на 2016 рік закладено лише 1,5 млрд гривень, які планують отримати від промислового видобування бурштину. Лобіювання урядом виділення землі ДП «Укрбурштин» також означає, що йдеться саме про промислові масштаби.

Ми розуміємо, що «Укрбурштин» та «Бурштин України» - це нині збиткові підприємства, і як вони дадуть у бюджет 1,5 млрд - велике питання.

До речі, «Укрбурштин» є державним підприємством, 99% боргу якого, відповідно до Реєстру вимог кредиторів, перейшли до британської компанії, що була створена зі статутним капіталом у 4 фунти. У мене немає жодних ілюзій, що ця схема вигадана на найвищому рівні, що й тут стирчать вуха олігархів.

Насправді бурштин вивезуть на суми значно більші, ніж зазначено у дохідній частині держбюджету. Напевно, дадуть можливість і старателям нелегально працювати. І якщо раніше вони платили правоохоронцям, то тепер нестимуть гроші «Укрбурштину», який має спецдозвіл на видобування ресурсу.

 

- Голова Рівненської ОДА звернувся з проханням ввести в регіон загони Нацгвардії для припинення тотального нищення землі та лісів. Чи допоможе силове втручання?

 

- Коли я був мером, теж просив Нацгвардію допомогти, і ми незаконний видобуток закривали. Так, були погрози й залякування, але наразі в районі якщо й трапляються випадки нелегального виробництва, то вони поодинокі.

Але і «Батьківщина», і я особисто як депутат від округу, де відбувається це свавілля, вимагаємо ухвалення законопроекту №1351-1, який перебуває на стадії опрацювання у профільному комітеті і вже рік чекає на ухвалення у другому читанні.

На аукціонах старательським артілям має бути надане право видобувати бурштин із подальшою рекультивацією і обов'язковим продажем на біржі. Тоді той же китаєць чи поляк та торгах зможе купити його за тією комерційною ціною, яка його влаштовує, і вартість сонячного каменю буде вищою. І податки надходитимуть до українського бюджету, а не в кишені олігархів, прикордонників та всіх інших, хто зацікавлений саме у контрабанді.

Також у документі прописані рекреаційні процедури. Крім того, ми наполягаємо, щоб старательським артілям видавалися дозволи на видобування бурштину виключно на вже освоєних територіях, а не на нових. На мою думку, ще потрібно ухвалити окремий законопроект, який посилить кримінальну відповідальність за незаконний видобуток бурштину.

 

- З огляду на те, як нині старателі не соромлячись вихваляються видобутим камінням у групах в соцмережах, їх не надто й лякає покарання. Наскільки потрібно підсилити відповідальність за незаконний промисел?

 

- На мою думку, аж до ув'язнення за ґрати. Але старателі хочуть працювати легально. Після Революції Гідності сподівалися, що парламент ухвалить відповідні закони і надасть їм таку можливість. Вони хочуть сплачувати податки, мати нормальні дороги в своїх населених пунктах, садочки, школи тощо. Вони розуміють, що лише так вони можуть поділитися своїм заробітком з усіма, наповнюючи бюджет, а не лише з хабарником-поліцейським.

 

Альона ПОТАЄВА

gazetavv.com

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Январь 2019 (724)
Декабрь 2018 (1014)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области