ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Ноябрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   

Прямий договір із постачальниками комунальних послуг: вибір без вибору

  1207   0 26.01.2016, 13:02 | Статьи, Общество
Прямий договір із постачальниками комунальних послуг: вибір без вибору

Постачальники комунальних послуг уже кілька років ведуть кампанію щодо укладання так званих прямих договорів із споживачами, подекуди не гидуючи погрозами та залякуваннями, аби змусити підписати папірці. Однак громадяни не завжди поспішають оформлювати відносини із обленерго та водоканалами. Спробуємо розібратися, чи слід укладати договори та як споживачеві захистити свої права.

Відповідно до чинного законодавства, відносини між учасниками у сфері житлово-комунальних послуг (ЖКП) здійснюються виключно на договірних засадах.

Ще в липні 2014 року було змінено схему надання цих послуг - усунуто посередників між постачальниками та споживачами. Проте така схема доволі неоднозначна. З одного боку, мешканців позбавили можливості самим обирати виконавця послуг. З іншого боку - її застосування унеможливлює зловживання недобросовісних ЖЕКів, через яких неодноразово утворювались великі борги, оскільки перераховані споживачами кошти вони витрачали на інші потреби, а ніяк не на оплату послуг. З огляду на це прямі договори все ж потрібні.

Примусове приєднання

Відповідно до змін, внесених до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та інших нормативно-правових актів, договір, який пропонують укладати населенню, є договором приєднання, тобто клієнт не має права обговорювати його умови, а може приєднатися до угоди лише в цілому (ст.634 Цивільного кодексу України).

Звичайно, споживач сам вирішує, чи укладати договір на запропонованих йому умовах, але в даному випадку можливість вибору є фактично нульовою, бо постачальник послуг є монополістом. 

В умовах такої монополії та з метою захисту прав споживачів Кабінет міністрів України розробив та затвердив низку типових договорів (постанова КМУ №630 від 21.07.2005 р.), про необхідність дотримання форми яких наголошується також і в Законі України «Про ЖКП». Водночас законодавством чітко визначено, що якщо споживач хоче отримувати послугу, то він не може обирати - укладати договір на отримання ЖКП чи ні: він мусить це зробити. Фактично монополія - це законодавчо закріплений вибір без вибору.

Мін'юст у  своїх роз'ясненнях щодо договорів у сфері ЖКП уточнив, що «при укладанні договорів на надання ЖКП сторони не можуть відступати від змісту типового договору, затвердженого КМУ, але мають право конкретизувати його умови».

Проаналізувавши текст різних договорів та типової угоди, бачимо кілька розбіжностей. Наприклад, у договорі з «Водоканалом» є норма, якою виконавець має право доручати виконання своїх функцій іншим юрособам з дотриманням чинного законодавства. Про цю «іншу юридичну особу» зазначається у пп. 2, 12, п. 4.2. та п. 7.2 договору. Чому при цьому виконавець не зобов'язаний інформувати про таке споживача, а також хто нестиме відповідальність у разі неналежного виконання обов'язків «іншою юридичною особою» - питання залишається без відповіді.

При цьому в типовому договорі відсутні положення, за якими виконавець має право передавати свої обов'язки за договором іншій особі, адже це може вплинути на права споживача. Отож цей пункт є відхиленням від типового договору.

Також у договорі з «Водоканалом» не прописана можливість вносити зміни до договору, хоча така норма передбачена типовим договором. Отже, можна зробити висновок, що запропонована «Водоканалом» до укладання споживачу угода не відповідає умовам типового договору.

Відключити від послуг не мають права

Аналогічна ситуація також з договорами на електропостачання. Хоча документ на сайті «Київенерго» відповідає типовому, затвердженому постановою КМУ №1375 від 26 липня 1999 року, проте така угода також є договором приєднання, тобто споживач не має права погоджувати з виконавцем внесення до нього будь-яких змін.

Крім того, відповідно до чинних «Правил користування електричною енергією для населення», споживання електроенергії без договору є порушенням - «самовільним підключенням».

Обов'язковість укладення договору підтвердила і Національна комісія регулювання електроенергетики України в листі від 6 січня 2005 року, але зазначила, що «непереоформлення договору не є підставою для відключення споживача від енергопостачання».

Однак іншим листом від 14 грудня 2004 року №05-39-11/5420 НКРЕ дала такі роз'яснення: «Згідно з абзацом першим ч.1 ст.638 Цивільного кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Згідно з ч. 1 ст. 639 ЦК України, договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо неї не встановлені законом».

З огляду на все це можна зробити висновки, що у випадку належної сплати споживачем за послуги, а виконавцем її прийняття, між виконавцем та споживачем укладено договір в усній формі, що не є порушенням зі сторони споживача, навіть якщо він відмовляється укладати письмовий договір.

До нас їде... контролер

Кожному знайома ситуація, коли до вашої оселі завітав представник енерго-, водопостачальної організації (контролер), але ви вагалися, впускати його чи ні. Що буде в разі вашої відмови контролеру?

Посилаючись на ст. 30 Конституції України, яка гарантує недоторканість житла, ви маєте право не впускати контролера до своєї оселі.

Однак постійно цього робити не можна, оскільки, відповідно до ПКЕЕн та договору про користування електричною енергією для населення, побутовий споживач зобов'язаний забезпечити представникам енергопостачальної організації доступ до приладу обліку.

Пункт 30 «Правил користування електричною енергією для населення» зазначає: «Якщо доступ до приладу обліку неможливий,  представник енергопостачальника виписує платіжний документ на підставі даних про фактичне споживання електричної енергії за попередній період, про що робиться відповідна позначка в особовому рахунку споживача».

Якщо протягом двох розрахункових періодів представник енергопостачальника не мав доступу до приладу обліку, він залишає споживачеві в поштовій скриньці повідомлення про дату  наступного відвідання чи прохання передати показання приладу  обліку енергопостачальнику. Якщо після  цього споживач не   передав відомостей про кількість спожитої електричної енергії, енергопостачальник має право через 30 днів після дати відправлення письмового попередження припинити постачання електричної енергії споживачу.

Тобто якщо ви як споживач відчинили вхідні двері своєї оселі й повідомили представників енергопостачальника, що не можете зараз забезпечити їхній доступ до електролічильника, то такі дії не передбачають припинення вам електропостачання. Якщо у відповідь ви почуєте погрози, повідомте, що у випадку неправомірного відімкнення електроенергії обленерго стане «клієнтом» Антимонопольного комітету України. Адже такі їхні дії - це відмова від реалізації товару за відсутності альтернативних джерел придбання. За таких підстав це матиме ознаки порушення п. 2 ст. 50, п.5 другої частини ст.13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним становищем. У такому разі споживач електроенергії має право на стягнення двократної вартості недовідпущеної електричної енергії, а також інших збитків. Але те, що споживач поніс збитки саме внаслідок неправомірного відключення електроенергії, слід доводити в судовому порядку.

Тільки знаючи свої права, ви зможете дати гідну відповідь подекуди нахабним контролерам. Пам'ятайте, ви є рівноправною стороною договору - усного чи письмового.

Алла ЗБОРОВСЬКА

 

 

Як поводитися під час перебування представників енерго-, водопостачальника у вашій оселі

 

Обов'язково перевірте посвідчення у контролерів. Вони мають містити фото та печатку обленерго/водоканалу. Зверніть увагу на термін дії посвідчення.

Представники постачальної організації мають залишити після себе письмове підтвердження відвідування у вигляді акту технічної перевірки, акту про заміну приладу обліку, акту про пломбування, відмітки у абонентській книжці, а у разі виявлення порушення - акту про порушення. Вищеназвані документи складаються у двох примірниках, один з яких має залишитися у споживача.

Уважно читайте документ та не поспішайте його підписувати. Ніколи без зауважень не підписуйте акт про порушення. Якщо не знаєте, які написати зауваження, зазначте у акті «З порушенням,  вказаним у акті, не згодн(ий)(а)». Запамятайте, що ваш підпис - це згода з порушенням, вказаним у акті.

Ніколи не зголошуйтеся на пропозицію підпису, який начебто лише підтверджує факт отримання акту - завжди зазначайте зауваження!

Не дозволяйте перевіряючим проводити обстеження проводки за межею розподілу мереж, тобто в кімнатах квартири чи будинку. Поле їхньої діяльності - від ізоляторів на фасаді будинку до лічильника в будинку (для приватних будинків) та від розподільчого щита у під'їзді до лічильника у квартирі (для квартир багатоповерхівок). У разі якщо лічильник встановлено на фасаді приватного будинку або у під'їзді багатоповерхового будинку, ви не повинні забезпечувати доступ перевіряючих до оселі. 

gazetavv.com

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Ноябрь 2018 (523)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)
Июнь 2018 (1010)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области