ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Декабрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       

Росія не виконала своїх зобов’язать перед Україною

  114   0 27.09.2013, 14:57 | Новости, Политика
Росія не виконала своїх зобов’язать перед Україною В січні 2014 року виповнюється 20 років з часу приєднання України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї у якості неядерної держави, про це нагадав Президент України Віктор Янукович під час виступу на загальних дебатах 68-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН.

«З огляду на історичне значення цих подій, а також враховуючи останні тривожні тенденції в галузі ядерного роззброєння та нерозповсюдження, Україна ініціюватиме проведення в ході поточної сесії Генасамблеї представницької тематичної конференції», - наголосив Президент.

Можливо,хтось скаже, що питання ядерного роззброєння - особливо з огляду на наявність іншіх проблемних питань, які ще не вирішеніУкраїною за два місяці до доленосного для нашої держави Саміту «Східного партнерства» у Вільнюсі,- є ні чим іншим, як позитивним тлом для робочого візиту Віктора Януковича до США (23-25 вересня 2013 року). Я не заперечую. І така думка має право на існування. Проте, гадаю, говорити про 20-ту річницю з того часу, як Україна стала неядерною державою, лише як про тло, неправильно. Надто важливою була ця подія для України. Надто багато що від неї залежало у подальшому.

Двадцять років тому в  результаті вправно розіграної Росією та Заходом «ядерної карти», Україна, перебуваючи в жахливих соціально-економічних умовах та під неймовірним політичним тиском, підписала Тристоронню заяву в Москві 14 січня 1994 році. Відповідно до цього документу був узгоджений графік виведення ядерної зброї з території України та певні компенсаційні положення, які брали на себе Росія та США по відношенню до нашої держави.

Про правильність чи хибність рішення тодішньої української влади - відмовитися від ядерного потенціалу - і досі не має єдиної думки як в українському суспільстві, так і серед фахівців. Досі тривають запеклі дискусії з цього приводу. Єдине, що не викликає суперечок у опонентів - це твердження про те, що політичні та економічні поступки від світової спільноти в обмін на неминуче виведення ядерної зброї з території країни носили короткотерміновий характер. Вони жодним чином не є адекватними внеску нашої держави в забезпечення безпеки у світі.Добровільна відмова України від ядерної зброї була першою подібною акцією в світовій практиці на тлі бажання інших держав отримати контроль над військовим атомом.

Більш того: постійні торговельні війни з Росією, питання про територіальну цілісність України і відверто ворожі заяви з боку північного сусіда показали, що офіційний Кремль не виконував і не збирається виконувати  свої зобов’язання згідно умов Тристороннього договору як гарант нашої недоторканості. Правду кажучи, не лише Росія – Румунія, Угорщина чи Польща, теж можуть фігурувати у цьому переліку (але про них мова не йдеться, так як вони дійові особи дещо іншої п’єси).

У 2000-х роках економічний та науково-технічний потенціал дозволяв Україні повернути собі ядерний статус. Зокрема, високозбагачений уран, який перебував у Харківському фізико-технологічному інституті (до 2010 року) та 200-300 млн. дол. у рік гарантували, що за п’ять-сім років Україна повернеться до «ядерного клубу». Проте у 2010 році керівництво української держави знову зробило свій вибір на користь неядерного статусу. В квітні того року Президент України Віктор Янукович на Вашингтонському саміті з ядерної безпеки заявив, що Україна позбудеться всіх запасів високозбагаченого урану в обмін на необхідну фінансову і технічну допомогу в цьому питанні з боку США.  Після підписання відповідного меморандуму держсекретарем США Гілларі Клінтон та тодішнім  міністром закордонних справ України Костянтином Грищенком Україна на даний час виконала взяті на себе зобов’язання.

Що дав Україні черговий жест доброї волі? Окрім вирішення суто прагматичних питань (фінансова та технічна допомога, необхідна, щоби модернізувати українські цивільні ядерні дослідницькі об’єкти) Україна отримала певний карт-бланш довіри  від адміністрації Президента Сполучених Штатів Америки Барака Обами. Віктор Янукович фактично підіграв господарю Білого Домунапередодні президентських виборів у США, які в кінцевому результаті стали для Обамі переможними. Перший термін перебування на посаді Барак Обама присвятив питанням ядерного роззброєння у світі, а відмова України від високозбагаченого урану була чи не єдиним успіхом його політики на цьому поприщі.

Гадаю, що зустріч Президента України Віктора Януковича з Президентом Європейської Ради Германом ван Ромпеєм та Президентом Європейської Комісії Жозе Мануелем Баррозу, неформальне спілкування з Президентом США Бараком Обамою на офіційному прийнятті від імені Президента США та загальна атмосфера навколоробочого візиту в США свідчать, що такі жести не забуваються. Можна говорити, що стратегічна ставка, зроблена українською дипломатією в 2010 році, була правильною і вона лише почала виправдовувати покладені на неї сподівання.

Наступним етапом цієї позитивної динаміки може стати ініційоване Президентом України проведення в ході поточної сесії Генасамблеї представницької тематичної конференції, в роботі якої українська сторона запрошує взяти участь держави-гарантів, країни, що наслідували приклад України, а також всі інші зацікавлені сторони.

В період складних та неоднозначних взаємостосунків з Росією, яка з моменту підписання Тристоронньої заяви неодноразово порушувала взяті на себе гарантії та застосовувала економічний тиск щодо нашої держави, важко не погодитися з намаганням керівництва України ініціювати розгляд даного питання на світовому рівні. Українська влада вважає, що  гарантії безпеки для держав, які відмовилися від своїх ядерних арсеналів, і для країн, що не входять до військових союзів, мають бути відображені в юридично зобов’язуючому міжнародному документі.

Саме тому, як зазначалося вище, питання 20-ї річниці відмови України від ядерної зброї, підняте Віктором Януковичем на загальних дебатах 68-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН це лише початок. Скоріш – це один із плацдармів, який за останні три роки вибудувала Україна, з метою підвищення своїх позицій як в регіоні, так і у світі.

Олег ВИТЯГОВ

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Декабрь 2018 (357)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области