Серед українців та росіян дедалі менше стає тих, хто виступає за об'єднання України та Росії в одну державу. Про це свідчать дані соціологічних досліджень, які український Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) та російський "Левада-Центр" паралельно проводять впродовж п'яти років.

Утім, симпатії українців до росіян є більшими. Хоча серед росіян частка тих, хто добре ставиться до українців, за останні роки зросла, тоді як в Україні вона зменшується.


81% українців висловлюють добре ставлення до Росії. Про це йдеться в дослідженні Київського міжнародного інститут соціології. Частка українців, які негативно ставляться до Росії складає 10%, 9% не змогли відповісти на запитання. За регіональним розподілом, як і раніше, найбільші частки позитивно налаштованих до Росії українців у Східному (93%) та Південному регіонах (85%), найменше їх у Західному регіоні (66%).


Порівняно із лютим цього року кількість українців, позитивно налаштованих до Росії, зменшилася. Натомість ставлення до України в Росії за цей період статистично не змінилося – кількість позитивно налаштованих складає 72%, негативно – 18%, не змогли відповісти на запитання 9%. Про це свідчать дані російського "Левада-Центру".


Попри такі тенденції, проросійські симпатії значної частини українських громадян залишаються важливим політичним чинником в Україні. Російський фактор на українських виборах, зокрема – президентських, і надалі відіграватиме помітну роль.


"Тому що є стереотипи у виборця, – каже політолог Віталій Кулик. – Справді, зменшується кількість тих, хто реагує на якісь зміни в Російській Федерації чи резонує на заяви російських політиків. Але загалом ставлення до Росії накладає відбиток як на політичних гравців, так і на мотивацію виборців".


За словами Віталія Кулика, зараз проросійський електорат в Україні переважно орієнтується на дві політичні сили – Партію регіонів і Компартію.


"Появи нової проросійської політичної сили я не передбачаю, поки існує єдність у Партії регіонів і поки є комуністи. Появу нової проросійської сили вони будуть максимально торпедувати", – зауважує політолог.


Опитування проводилось наприкінці травня методом інтерв'ю. В Україні опитано 2030 респондентів віком від 18 років в усіх областях, Києві та в Криму. У Росії опитали 1 601 респондента старше 18 років у 127 населених пунктах. Статистична похибка вибірки не перевищує 3,3% в Україні, 3,4% – в Росії.


INTV